Հարձակում՝ Իրանի ոստիկանական բաժանմունքների վրա. սպանվել է 5 աշխատակից, կա 10 վիրավոր 04/04/2024   13:54  |  Միջազգային լրահոս
Իրանի իրավապահ մարմինների և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի 5 անդամներ սպանվել են Սիստան և Բելուջիստան նահանգների Չախաբար և Ռասկ քաղաքների ռազմական և ոստիկանական օբյեկտների վրա զինված ահաբեկչությունների հետևանքով։ Այս մասին ТАСС-ին հայտնել է Իրանի ներքին գործերի փոխնախարար Մաջիդ Միրահմադին։
Նրա խոսքով՝ գործողության ընթացքում ոչնչացվել է 8 ահաբեկիչ. «Ռասկում մի շարք զինյալներ շրջապատված են անվտանգության ուժերի կողմից և շուտով կա՛մ կալանավորվելու են, կա՛մ ոչնչացվելու»։
Միրահմադին նաև հայտնել է, որ Չախաբարում Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի շտաբի վրա հարձակվելու փորձից հետո զինյալները ներխուժել են բնակելի շենքերից մեկը և պատանդ վերցրել մի քանի մարդու։
Հաղորդվում է, որ ահաբեկչությունների պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել «Ջեյշ ալ-Զոլմ» իսլամիստական զինյալ կազմակերպությունը, որը հիմնականում գործում է Իրանի հարավ-արևելքում՝ Աֆղանստանի և Պակիստանի հետ սահմանի մոտ։
12:30 04/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը պատրաստվում է առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում հարվածել Իսրայելին. Voxnews
20:39 03/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՌայիսի. Վերջին խենթ գործողությունները մահացող սիոնիստական ռեժիմի վերջին փորձերն են
23:44 02/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելն ԱՄՆ-ին նախապես չի տեղեկացրել Դամասկոսում հարվածի մասին. Պենտագոն
16:09 02/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելա-իրանական առճակատումը կարող է վերաճել պատերազմի. լրատվամիջոցներ
23:33 01/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը հայտարարել է հյուպատոսությանը հարվածելու համար Իսրայելի համար պատիժ սահմանելու իրավունքի մասին
22:09 01/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի դեսպանը վճռական պատասխան է խոստացել Իսրայելի հարվածին Դամասկոսին
17:22 01/04/2024  |  Միջազգային լրահոս«Կրոկուսի» ահաբեկչությունից հետո Ռուսաստանն արգելել է Ղրղզստանի 69 քաղաքացու մուտքը

Террористы атаковали полицейские участки в Иране, погибли 5 силовиков, еще 10 ранены 04/04/2024   11:51  |  Лента новостей
Пять сотрудников иранских сил охраны правопорядка и Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС) погибли в результате вооруженных нападений террористов на военные и полицейские объекты в городах Чабахар и Раск провинции Систан и Белуджистан на юго-востоке страны. Об этом, как передает ТАСС, сообщил заместитель министра внутренних дел исламской республики Маджид Мирахмади.
"Погибли 5 сотрудников сил безопасности, еще 10 получили ранения", - приводит его слова агентство IRNA. Он также сообщил, что в ходе операции ликвидировали восемь террористов, "ряд боевиков в Раске находятся в окружении силовиков и скоро будут либо задержаны, либо уничтожены". "Потери среди террористов могут увеличиться до 20 человек", - добавил Мирахмади. Ранее сообщалось о трех погибших сотрудников сил безопасности.
По словам замглавы МВД, в Чахабаре боевики после попытки атаковать штаб КСИР "ворвались в один из жилых домов и взяли в заложники несколько человек". Военнослужащие КСИР проводят операцию по их освобождению. В Раске попытку проникновения на территорию полицейского участка предотвратили, добавил чиновник.
По данным иранских властей, ответственность за нападение взяла на себя террористическая группировка "Джейш аз-Зольм" - исламистская боевая организация, действующая в основном на юго-востоке Ирана, где пролегает плохо охраняемая граница с Афганистаном и Пакистаном.
16:18 26/10/2023  |  Международные новостиВС Ирана проведут масштабные учения с использованием всех видов техники - СМИ
12:11 16/10/2023  |  Международные новостиИзвестного иранского режиссера Мехрджуи и его жену нашли мертвыми в их доме - СМИ
13:31 13/09/2023  |  Международные новостиМинистр обороны Ирана исключил возможность войны в регионе
15:18 06/06/2023  |  Международные новостиИран представил новую гиперзвуковую ракету
12:11 22/05/2023  |  Международные новостиРаиси назначил нового секретаря Высшего совета нацбезопасности Ирана - СМИ
15:16 26/04/2023  |  Международные новостиВ Иране убит экс-представитель верховного лидера страны
16:39 10/11/2022  |  Международные новостиРаиси заявил о провале попытки дестабилизации обстановки в Иране