Հայաստանին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ առաջարկելը կարևոր ազդանշան կլինի․ «Հայաստանի բարեկամներ ցանց»-ի զեկույցը 03/27/2024   11:10  |  Քաղաքական
Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը կարևոր քայլ կլինի հարաբերությունների խորացման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշվում է Դանիայի նախկին վարչապետ և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի գլխավորած «Հայաստանի բարեկամներ ցանց» բարձր մակարդակի խմբի հրապարակած զեկույցում։
Համահեղինակները նշում են, որ վիզաների ազատականացումը էական փոփոխություն կբերի Հայաստանի ժողովրդին, քանի որ մարդկանց միջև շփումների ավելացումը կարևոր է։
Զեկույցում հատկապես ընդգծվում է, որ ԵՄ-ն պետք է նշի, որ  պատրաստ է Հայաստանին անդամության թեկնածուի կարգավիճակ առաջարկել, ինչը կարևոր ազդանշան կլինի։
Ըստ զեկույցի՝ կարևոր է ապահովել, որ հայկական պետությունը շարունակի իր առաքելությունը․ հայ ժողովուրդը տնտեսապես աճի, առողջապահությունը զարգանա, երկրում օրենքի գերակայություն տիրի, և մարդկանց իրավունքները և ժողովրդավարությունը պահպանվի։ ԵՄ օգնությունը պետք է ուղղված լինի այն փոփոխություններին, որոնք մարդիկ կարող են տեսնել և զգալ:
Անդրադառնալով Հայաստանի պարենային անվտանգությանը՝ զեկույցի հեղինակները նշում են, որ այս առումով Եվրոպական Միությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի՝ սուբսիդավորելով Հայաստանին հիմնական պարենային ապրանքների ներմուծումը։ Զուգահեռաբար ԵՄ-ն պետք է աջակցի Երևանին՝ ավելի կայուն և ծախսարդյունավետ ներքին տնտեսության զարգացման գործում։
Զեկույցում նշվում է, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների առավել խորացման և ամրապնդման համար կարևոր է ուշադրություն դարձնել նաև էներգետիկ ոլորտին․ հրավիրել Հայաստանին՝ դառնալու եվրոպական էներգետիկ համայնքի անդամ, օգնել Հայաստանին արագացնել իր բարեփոխումները կանաչ էներգիայի փոխակերպման, էներգիայի ներմուծումը և աղբյուրները դիվերսիֆիկացնելու հարցում։

Предоставление Армении статуса кандидата в ЕС будет важным сигналом - из доклада группы «Сеть друзей Армении» 03/27/2024   11:18  |  Политика
Начало диалога между Арменией и Европейским союзом по либерализации визового режима станет важным шагом для углубления отношений.  Об этом, как передает «Арменпресс», говорится в докладе, опубликованном группой высокого уровня «Сеть друзей Армении», возглавляемой бывшим премьер-министром Дании и бывшим генеральным секретарем Североатлантического альянса Андерсом Фогом Расмуссеном.
Авторы доклада отмечают, что либерализация визового режима принесет существенные перемены народу Армении, поскольку очень важно увеличение контактов между людьми.
В докладе особо подчеркивается, что ЕС должен дать понять, что готов предложить Армении статус кандидата на членство, что станет важным сигналом.
Согласно докладу, необходимо обеспечить, чтобы армянское государство продолжило свою миссию по росту экономики, развитию здравоохранения, верховенству закона, соблюдению прав человека и демократии. Помощь ЕС должна быть сосредоточена на переменах, которые люди смогут увидеть и почувствовать.
Касаясь продовольственной безопасности Армении, авторы доклада отмечают, что в этом отношении Евросоюз должен предпринять шаги, субсидируя импорт в Армению основных продуктов питания. Параллельно ЕС должен поддержать Ереван в развитии более стабильной и экономически эффективной внутренней политики.
В докладе говорится, что для дальнейшего углубления и укрепления отношений ЕС-Армения важно уделить внимание и энергетическому сектору: пригласить Армению стать членом Европейского энергетического сообщества, помочь Армении ускорить реформы в области перехода к зеленой энергетике, импорта и диверсификации источников энергии.
09:13 21/03/2024  |  Лента новостейПашинян отправился в Брюссель с рабочим визитом
15:16 20/03/2024  |  ПолитикаВ Кремле высказались о миссии ЕС в Армении
11:31 20/03/2024  |  ПолитикаПарламент ратифицировал соглашение о статусе наблюдательной миссии ЕС в Армении