Պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի համագործակցությունն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ. Փաշինյան 03/26/2024   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի համագործակցությունը իր գործընկերների հետ պաշտպանության բնագավառում ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ։ Այս մասին հունական Kathimerini պարբերականի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների զարգացումը միտված է պաշտպանելու մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անքակտելիությունը։
Անդրադառնալով Հունաստանի հետ համագործակցությանը՝ Փաշինյանն ասել է, որ պաշտպանական ոլորտի համագործակցությունը երկարամյա ավանդույթներ ունեն, իսկ նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստորագրվեց երկու կառավարությունների միջև Ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը, որը ենթադրում է փորձի, գիտելիքի փոխանակում, համատեղ նախագծերի զարգացում:
«Հունաստանի ուսումնական հաստատություններում ուսումնառության հնարավորություն ունեն բազմաթիվ հայ կուրսանտներ. սրանք այս ոլորտում փոխգործակցության միայն մի քանի դրվագներ են: Պարբերաբար անց են կացվում համատեղ զորավարժություններ։ Չնայած պաշտպանական ոլորտում գերազանց համագործակցությանը, այն զարգացնելու մեծ ներուժ կա: Առաջիկայում, հուսով ենք, համագործակցությունն այս ուղղությամբ, կընդլայնվի»:
18:00 25/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Կոբախիձեն այցելել են Հայաստանում Վրաստանի դեսպանության նոր շենք

Пашинян: сотрудничество Армении с ее партнерами в оборонной сфере не направлено против какой-либо страны 03/26/2024   14:18  |  Лента новостей
Сотрудничество Армении с ее партнерами в оборонной сфере не направлено против какой-либо страны. Об этом заявил премьер-министр Армении в интервью греческой ежедневной газете "Kathimerini". Перевод интервью приводится на сайте премьера.
Коснувшись отношений с Грецией, премьер Армении отметил, что существует давняя традиция сотрудничества в оборонной сфере.
Пашинян напомнил, что в декабре прошлого года было подписано Соглашение о военно-техническом сотрудничестве между правительствами двух стран, которое предполагает обмен опытом, знаниями и разработку совместных проектов.
Он отметил, что многие армянские курсанты имеют возможность учиться в греческих учебных заведениях.
"Это лишь некоторые пункты сотрудничества в этой сфере, и в настоящее время проводятся регулярные военные учения", - сказал Пашинян.
По его словам, несмотря на отличное сотрудничество в оборонной сфере, существует большой потенциал для дальнейшего развития. Премьер Армении выразил надежду, что в ближайшем будущем сотрудничество в этом направлении будет расширено.
"Считаю необходимым еще раз подчеркнуть, что сотрудничество Армении с ее партнерами в оборонной сфере не направлено против какой-либо страны. Развитие оборонного потенциала Армении направлено на защиту независимости, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ Армении", - сказал Пашинян.
13:11 25/03/2024  |  Лента новостейПашинян поздравил премьер-министра Греции по случаю Национального праздника страны