ԱՄՆ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման խնդրին․ Վեդանտ Պատել 03/20/2024   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հիմնախնդրին հատուկ ուշադրություն է դարձնում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն այն մասին, որ Ադրբեջանի հետ պատերազմից խուսափելու համար անհարժեշտ է սահմանի արագ սահմանազատում իրականացնել:
«Սա մի խնդիր է, որին մենք շարունակում ենք հատուկ ուշադրություն դարձնել։ Սա հարց է, որի վրա ոչ միայն պետքարտուղարը (խմբ․ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքեն), այլև նրա օգնական Օ'Բրայենը (խմբ․ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայեն), ինչպես նաև ավագ համակարգող Բոնոն (ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնո) շարունակում են կենտրոնանալ՝ շփվելով համապատասխան զրուցակիցների հետ»,- եզրափակել է խոսնակը։
11:32 15/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը կարող է ԵՄ անդամակցության համար հայտ ներկայացնել․ Պետեր Ստանո
21:49 10/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում մասնավոր երեկույթի ժամանակ հրաձգության հետևանքով երեք մարդ Է զոհվել
11:34 09/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՏեխասում ռազմական ուղղաթիռ է կործանվել
19:49 08/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում հետախույզ են ձերբակալել Չինաստանին գաղտնի տեղեկատվություն վաճառելու համար
16:31 04/03/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱՄՆ-ում հազվագյուտ երևույթի շնորհիվ ջրվեժը վերածվել է «կրակաթափի» (տեսանյութ)
12:17 04/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՀրաձգություն Կալիֆորնիայում. 4 մարդ է սպանվել
13:12 03/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն հաստատել է բրիտանական բեռնատար նավի խորտակումը հութիների հարվածից
21:50 29/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՊենտագոնի ղեկավարը խոստովանել է, որ անհանգստացած է Ռուսաստանի ԶՈՒ-ի ամենօրյա առաջխաղացմամբ

США уделяют особое внимание вопросу демаркации границы между Арменией и Азербайджаном - Госдеп 03/20/2024   12:05  |  Лента новостей
Соединенные Штаты Америки уделяют особое внимание вопросу демаркации армяно-азербайджанской границы. Об этом, как передает «Арменпресс», это заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепа США Ведант Патель на брифинге с журналистами, комментируя слова премьер-министра, РА Никола Пашиняна, что во избежание войны с Азербайджаном необходимо скорее провести демаркацию границы.
«Это проблема, которой мы продолжаем уделять особое внимание. Это вопрос, над которым не только госсекретарь США (Энтони Блинкен - прим. ред.), но и его помощник О'Брайен (помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен - прим. ред.), а также  старший координатор Боно (старший советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Луис Боно - прим.ред.) продолжают сосредотачиваться, общаясь с соответствующими собеседниками», - заключил пресс-секретарь.