Արհեստական ​​բանականության մասին առաջին համապարփակ օրենքին Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել 03/13/2024   15:49  |  Միջազգային լրահոս
Եվրախորհրդարանը այսօր հավանության է արժանացրել արհեստական ինտելեկտը կարգավորող աշխարհում առաջին համապարփակ օրենքը։ Այս մասին X ցանցում հայտնել է Եվրախորհրդարանի ղեկավար Ռոբերտա Մեցոլան։
«Օրենքը հաստատվել է, ես հպարտ եմ Եվրոպայի նորարարությամբ»,- գրել է Եվրախորհրդարանի ղեկավարը։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Արհեստական բանականության մասին ԵՄ օրենքը ոլորտում առաջին իրավական հիմքն է, որը վերացնում է ԱԲ-ի հետ կապված ռիսկերը և թույլ է տալիս Եվրոպային այս ոլորտում առաջատար դեր խաղալ աշխարհում։
«Արհեստական բանականության մասին օրենքի նպատակն է ծրագրավորողներին և իրականացնողներին տրամադրել հստակ պահանջներ և պարտավորություններ՝ կապված այդ տեխնոլոգիաների հատուկ օգտագործման հետ», - ասվում է օրինագծի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Պատգամավորները նաև պահանջել են ապահովել, որ արհեստական ինտելեկտի համակարգերը մնան մարդու վերահսկողության տակ, և որ դրանք մնան հուսալի, թափանցիկ, հետագծելի, ոչ խտրական և չվնասեն շրջակա միջավայրը:
14:56 04/03/2024  |  ԱնցուդարձPlayboy-ի շապիկին առաջին անգամ արհեստական բանականությամբ ստեղծված մոդել է հայտնվել
14:50 26/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն ցանկանում է հետախուզության մեջ արհեստական բանականություն օգտագործել
14:16 09/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն համաձայնություն է ձեռք բերել արհեստական բանականությունը կարգավորող օրենսդրության շուրջ
16:40 30/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ը ահազանգում է արհեստական բանականության վտանգների մասին
16:22 05/10/2023  |  ԱնցուդարձԾովախեցգետնով ապուրի համար Եվրախորհրդարանի նախագահին բողոք են ներկայացրել
13:41 29/03/2023  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրհեստական ինտելեկտի հետ շփվելուց հետո բելգիացին ինքնասպան է եղել

Европарламент одобрил первый в истории комплексный закон об искусственном интеллекте 03/13/2024   16:20  |  Международные новости
Европейский парламент в среду одобрил первый в мировой практике комплексный закон по регулированию искусственного интеллекта, сообщила глава ЕП Роберта Метсола в сети X.
"Закон одобрен, горжусь новаторством Европы", - написала глава Европарламента.
Ранее сообщалось, что закон ЕС об искусственном интеллекте — это первая в истории правовая база в области искусственного интеллекта, которая устраняет риски, связанные с искусственным интеллектом, и позволяет Европе играть ведущую роль в мире в данной области, передает РИА Новости.
"Целью закона об искусственном интеллекте является предоставление разработчикам и специалистам по внедрению ИИ четких требований и обязательств в отношении конкретных видов использования этих технологий", - указывается в заявлении Еврокомиссии по законопроекту.
Закон предполагает также создание структуры управления рисками, связанными с ИИ на европейском уровне, проведение оценки рисков, связанных с новыми системами ИИ, определение перечня требований к создателям таких систем и введение критериев контроля и оценки соответствия европейским требованиям.
Депутаты ЕП также требовали гарантировать, что системы искусственного интеллекта останутся под контролем человека, а также что они останутся надежными, прозрачными, отслеживаемыми, недискриминационными, оберегающими окружающую среду.