Երեխայի ախտորոշվել է ինֆեկցիոն տոքսիկ շոկ, ջրծաղիկ «կասկածելի». ԱՆ-ն՝ 9-ամյա երեխայի մահվան դեպքի մասին 03/11/2024   16:00  |  Արտակարգ պատահարներ
Արարատի մարզի բնակիչ 9-ամյա երեխայի մահվան պատճառը պարզ կդառնա դատաբժշական փորձաքննությունից հետո՝ նշում է Առողջապահության նախարարությունը
«Երեխան մարտի 7-ից ունեցել է ջրծաղիկին բնորոշ ցան և այլ ախտանշաններ: Մարտի 10-ին որովայնացավերի պատճառով դիմել են «Արարատի» ԲԿ, որտեղ նախնական ախտորոշվել է ինֆեկցիոն տոքսիկ շոկ, ջրծաղիկ «կասկածելի»:
Մի քանի ժամ անց ընդհանուր վիճակի կտրուկ վատացման ֆոնին որոշում է կայացվել երեխային տեղափոխել Երևանի բուժկենտրոններից մեկը հետագա հետազոտման և բուժման նպատակով։
Ճանապարհին դիտվել է երեխայի վիճակի կտրուկ վատացում, սրտի կանգ, նրան տեղափոխել են ամենամոտ տեղակայված բուժհաստատություն՝ «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ժամը 23:30-ին։
50 րոպե տևողությամբ կատարված լայնածավալ վերակենդանացման միջոցառումները եղել են անարդյունավետ։
Սրտի ռիթմը չի վերականգնվել և ժամը 00։20-ին արձանագրվել է կլինիկական մահ։
Ի պատասխան մամուլի հրապարակումների` հայտնում ենք, որ երեխայի մահվան վերջնական պատճառը հնարավոր է պարզել միայն դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո:
Կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն՝ տեղեկացնում է նախարարությունը։
13:27 15/01/2024  |  Արտակարգ պատահարներ«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում 2-ամյա աղջնակ է մահացել
21:48 09/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻնֆեկցիոն վարակից մահացության դեպք թիվ 54 մանկապարտեզում. պարտեզի 2 սան տեղափոխվել է բուժհաստատություն․ Aravot.am
16:31 09/01/2024  |  Արտակարգ պատահարներՍյունիքի մարզում մայրը 7 ամսական դստերը քնեցրել է օրորոցում. ժամեր անց հայրը երեխային հայտնաբերել է մահացած.shamshyan.com
11:27 09/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքվում հիվանդանոցի հրդեհի հետևանքով 4 նորածին է մահացել
10:46 09/01/2024  |  Արտակարգ պատահարներՇիրակում 1 ամսական երեխա է մահացել. հայրն ասել է, թե հանկարծամահ է եղել. shamshyan.com
19:58 06/01/2024  |  Արտակարգ պատահարներՈղբերգական դեպք Լոռու մարզում. 2 ամյա աղջիկ երեխա է մահացել. shamshyan.com
22:39 03/01/2024  |  Արտակարգ պատահարներՈղբերգական դեպք՝ Շիրակի մարզում․ վարձակալված բնակարանում հայտնաբերվել է տղամարդու դի․ բժիշկները պայքարում են կնոջ կյանքի համար․ ամուսինները ժամանել էին Գյումրի՝ Ամանորը նշելու համար
16:33 30/12/2023  |  Արտակարգ պատահարներՈղբերգական դեպք՝ Երևանում. 1,5-ամյա երեխա է մահացել
18:33 15/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ծննդաբերած նիգերիացի կնոջ երեխան մահացել է. հարուցվել է քրեական գործ

В Минздраве Армении прокомментировали смерть 9-летнего ребенка 03/11/2024 16:24 | Чрезвычайное просшествие
Причина смерти 9-летнего жителя Араратской области Армении удастся установить после проведения судебно-медицинской экспертизы, сообщили в Минздраве Армении.
"У ребенка с 7 марта была сыпь, характерная для ветрянки, и наблюдались другие симптомы. Из-за болей в животе 10 марта они обратились в медцентр "Арарат", где предварительно диагностировали инфекционный токсический шок, ветрянка под :подозрением: Спустя несколько часов на фоне резкого ухудшения общего состояния было принято решение перевести ребенка в один из медцентров Еревана с целью дальнейшего обследования и лечения", - говорится в сообщении.
Отмечается, что в дороге у ребенка наблюдались резкое ухудшение состояния, остановка сердца, его доставили в самый ближайший медцентр «Сурб Аствацамайр» в 23:30.
"Обширные реанимационные мероприятия на протяжении 50 минут оказались безрезультатными. Ритм сердца восстановить не удалось, и в 00:20 была констатирована клиническая смерть", - говорится в сообщении.
В ответ на публикации в СМИ в ведомстве сообщили, что окончательную причину смерти удастся установить только после судебно-медицинской экспертизы. Будет дана дополнительная информация, заявили в Минздраве.