Ուժի կիրառումը խաթարում է բանակցությունները․ ԱՄՆ-ն արձագանքել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային 02/14/2024   11:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ն մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին փետրվարի 13-ին տեղի ունեցած բախումների առնչությամբ և կարծում է, որ ուժի կիրառումը խաթարում է բանակցությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Մեզ մտահոգում են մահացու ելքով ռազմական բախումների մասին հաղորդումները, որոնք հանգեցրել են մի քանի զոհերի: Մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին։ Ուժի կիրառումը խաթարում է բանակցությունները: Կայուն խաղաղության միակ ճանապարհը բանակցությունների սեղանի շուրջ է։ Հրադադարի ցանկացած խախտում պետք է հետաքննվի և պատշաճ հասցեագրվի», - ասել է Միլլերը ճեպազրույցի ընթացքում։
Նա ևս մեկ անգամ կրկնել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հանձնառու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններին։ Ինչ վերաբերում է փետրվարի 16-ին կայանալիք Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ Բլինքենի հնարավոր հանդիպմանը, Միլլերը նշել է, որ պետքարտուղարի օրակարգի մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի։
Չնայած Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու հայկական կողմի ու միջազգային դերակատարների ջանքերին՝ ադրբեջանական կողմը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի նկատմամբ։ Փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած,  ադրբեջանական զինված ուժերը հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրում հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ։
19:08 13/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՎենեսուելան մեղադրել Է ԱՄՆ-ին և Արգենտինային ինքնաթիռի գողության մեջ
22:30 29/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը Ռուսաստանի պատվիրակության ղեկավարին մուտքի արտոնագիր չի տվել՝ ՄԱԿ-ի նստաշրջանին մասնակցելու համար
13:12 28/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն մահանում է սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով

Применение силы срывает переговоры: в Госдепе США отреагировали на агрессию Азербайджана против Армении 02/14/2024 11:43 | Лента новостей
США обеспокоены обстрелами на армяно-азербайджанской границе 13 февраля и считают, что применение силы подрывает переговоры. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Мы обеспокоены сообщениями о военных столкновениях со смертельным исходом, которые привели к нескольким жертвам. Выражаем глубочайшие соболезнования семьям погибших и раненых. Применение силы срывает переговоры. Единственный путь к прочному миру за столом переговоров. Любое нарушение режима прекращения огня должно быть расследовано и адресовано должным образом», - заявил Миллер во время брифинга.
Он еще раз подтвердил, что госсекретарь США Энтони Блинкен привержен мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном. Что касается возможной встречи Блинкена с лидерами Армении и Азербайджана в ходе Мюнхенской конференции по безопасности, которая состоится 16 февраля, Миллер отметил, что о повестке госсекретаря будет предоставлена дополнительная информация.
Несмотря на усилия армянской стороны и международных игроков по достижению мира на Южном Кавказе, азербайджанская сторона предприняла очередную агрессию против Армении. 13 февраля, начиная с 05:30, вооруженные силы Азербайджана вели огонь из стрелкового оружия в направлении армянских позиций, расположенных у населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области. В результате обстрела со стороны противника погибли 4 армянских военнослужащих, еще один был ранен.