Հակառակորդի կողմից չորս անձի սպանության, ևս մեկի սպանության փորձի դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել 02/13/2024   16:04  |  Քրեական խրոնիկոն
2024 թվականի փետրվարի 13-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ են արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տակ գտնվող շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածի մարտական դիրքերի ուղղությամբ։ Դրա հետևանքով 4 անձ՝ Էդուարդ Հարությունյանը, Գագիկ Մանուկյանը, Արսեն Համբարձումյանը, Հրաչ Հովհաննիսյանը, ստացել են կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային մարմնական վնասվածքներ։ Ես մեկ անձ՝ Ռուստամ Վարդանյանը, ստացել է աջ ձեռքի նախաբազկի շրջանի հրազենային վիրավորում: Վերջինիս վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Հաշվի առնելով, որ առկա է քրեական վարույթ նախաձեռնելու հիմք և առիթ` ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 8-րդ և 15-րդ կետերով (չորս դրվագ) և 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին 8-րդ և 15-րդ կետերով:
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և վարութային այլ գործողություններ։
15:39 13/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓետրվարի 12-ին հանկարծամահ է եղել երկրապահ Գոռ Ասատրյանը, 4 հոգի զոհվել են՝ մարտական հերթապահություն իրականացնելիս. ԵԿՄ
14:54 13/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքին Հանդում թշնամու ագրեսիայի հետևանքով զոհված Գագիկ Մանուկյանը երեք երեխաների հայր էր

СК Армении возбудил уголовное дело по фактам гибели и ранения армянских военнослужащих от огня азербайджанских ВС 02/13/2024   16:31  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по статьям "убийство" и "покушение на убийство" после обстрела азербайджанскими вооруженными силами армянских позиций в районе Неркин Ханда, в результате чего погибли четыре человека и еще один получил ранение. Об этом сообщает пресс-служба СК.
Как сообщили в ведомстве, 13 февраля 2024 года военнослужащие ВС Азербайджана, вынашивая умысел на убийство по мотивам расовой, национальной, этнической ненависти, нетерпимости и вражды, открыл стрельбу по боевым позициям, расположенным на юго-восточном участке линии соприкосновения, находящемся под охраной N-ской воинской части МО РА.
В результате обстрела четверо - Эдуард Арутюнян, Гагик Манукян, Арсен Амбарцумян, Грач Оганесян - получили несовместимые с жизнью огнестрельные ранения, еще один - Ростам Варданян - был ранен.  Его состояние оценивается как средней тяжести.
"С учетом наличия основания и повода для начала уголовного производства пятым гарнизонным следственным отделом ГВСУ Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по пп. 1, 8, 15 ч. 2 ст. 155(четыре эпизода) и пп. 1, 8, 15 ч. 2 ст. 44-155 УК РА. Ведется предварительное расследование. Предпринимаются необходимые и неотложные следственные и иные процессуальные действия", - говорится в сообщении.