Խրամատում իր հետ գտնվող տղաներն ապշել էին՝ տեսնելով, թե ոնց է եւ՛ կռվում, եւ՛ վիրավորներին հանում, եւ՛ դուխ տալիս բոլորին․ 30-ամյա Սամվելը զոհվել է սեպտեմբերի 20-ին՝ կրակի պաշտոնական դադարից հետո 02/08/2024   21:29  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Մարտական ընկերները 30-ամյա Սամվելի մղած կռիվը, դժվար թե, երբևէ մոռանան։ N24 դիրքում, այնուհետև «Լուսնյակ» բարձունքում Սամվելը հերոսական կռիվ է տվել, զուգահեռ՝ խրամատներից հանել վիրավոր ընկերներին ու «դուխ» տվել տղաներին՝ ոչ մի րոպե չլքելով խրամատը։
«Սամվելի կռիվը 2020թ․ եմ տեսել։ Միասին սեպտեմբերի 27-ին Ջրական էինք գնացել, որտեղ մինչև հոկտեմբերի 21-ը կռվել ենք։ Անվախ էր, ինքը չգիտի վախն ինչ բան է։ Հոկտեմբերի 21-ին եկանք գյուղ՝ Թաղավարդ, երկու օր անց՝ 23-ին ադրբեջանցիները հարձակվեցին մեր գյուղի վրա․․․ Մինչև նոյեմբերի 10-ը արդեն մեր դիրքերում էինք, չնայած գյուղը կիսվել էր․․․Պատերազմից անմիջապես հետո որոշեց, որ հետախուզություն պիտի մտնի․ որոշեց ու արեց։ ՈՐ դիրքերից իջնում էր գյուղի տղաներին միշտ փորձում էր համոզել, որ բանակ մտնեն։ Ասում էր՝ ինչու չե՞ք մտնում ծառայության, ո՞վ պիտի պահի մեր հողերը։ Բոլորին ուզում էր բանակ տանի»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հիշում է Սամվելի հայրը՝ Արթուր Թովմասյանը։
Ընտանեկան փոքր բիզնես էին դրել։ Հայրը մի անգամ ասել է՝ բանակից դուրս արի, որ օգնես ինձ․ Սամվելը պատասխանել է՝ պա՛պ, ես մարդ կգտնեմ, որ քեզ օգնի, իսկ ես պիտի գնամ Հայրենիքս պաշտպանելու․ դա ամենաառաջնայինն է։
Սամվելի կինը՝ Մարիամը, նույնպես ամուսնու հայրենասիրության չափը չի կարողանում նկարագրել․
«Շրջափակման ժամանակ շատ էինք ասում՝ որ ճանապարհը բացվի, գնանք․ ինքն ասում էր՝ մենք ոչ մի տեղ չենք գնալու, որ դուրս գանք, բա մեր հողը, մեր տունը ո՞վ պիտի պահի։ Մի ուրիշ ձև էր նվիրված Հայրենիքին, շատ էր սիրում, շա՜տ»։
2023թ․ սեպտեմբերի 15-ին Սամվելը նորից դիրքեր էր բարձրացել։ Կնոջը՝ Մարիամին ոչինչ չէր ասել աճող լարվածության, ադրբեջանական զորքերի կուտակումների մասին, չնայած հետախույզ էր ու քաջածանոթ էր իրավիճակին։ Շատ գաղտնապահ էր․ անգամ հայրը չգիտեր, թե որ դիրքում է որդին։
«Որ ասում էի՝ ասա իմանամ, թե որտեղ ես, որ գալու լինեմ՝ ինչ-որ բան բերեմ ուտելու, ասում էր՝ որ գալու լինես, կասեմ․ դիրքում եմ էլի, մի դիրքում կամ։ Զոհվելուց հետո եմ իմացել, որ N24 դիրքում էր սկզբում․ ադրբեջանցիները հենց այդ դիրքի վրա են առաջինը հարձակվել, Ամարասի մոտի դիրքն էր։ Տղաների պատմելով՝ մեծ մասը զոհվել են կամ վիրավորվել էդ դիրքում․ 2-3 հոգի են ողջ մնացել։ Մի «Կամազ» կար մոտակա տարածքում, ու որ մնացել են 2-3 հոգի, Սամվելը մի տղայի ասել է՝ նստի մեքենան, վիրավորներին ու զոհերին հանի։ Ինքն ու էդ տղան արդեն թե՛ վիրավորներին, թե՛ զոհվածներին մեքենայի մեջ տեղավորել էին։ Էդ տղան նստել է ղեկին, Սամվելն էլ հետևից պահել է մեքենան՝ իր զենքի կրակով ապահովել է, որ ադրբեջանցիները չկարողանան խփել «Կամազ»-ին»,-Սամվելի մարտական ընկերների պատմածը փոխանցում է հայրը։
Վիրավորներին ու զոհերին հանելուց հետո՝ ամսի 19-ի երեկոյան Սամվելը միացել է «Լուսնյակ»-ի պաշտպաններին։
«Իր հետ էդ դիրքում կռված տղաներից մեկը, Սամվելի զոհվելուց հետո, եկել էր ինձ տեսնելու, ասաց՝ տղայիդ պես կռվող ոչ մի տեղ չեմ տեսել։ Հերոսի կոչումը քիչ է, որ նրան տան․․․ Ի՞նչ ասեմ․ ինքն էդպես էր, անվախ էր, խրամատում այնպես էր կռվում, որ զարմանում էին։ Էդտեղից էլ է կռվելուն զուգահեռ վիրավորներ հանել։ Ու որ ամսի 20-ի կեսօրին հայտարարվում է, որ կրակը դադարեցվում է, ուրախ դուրս են եկել՝ մտածելով, որ հրաշքով ողջ են մնացել․ էդ պահին թուրքերը սնարյադը գցել են իրենց խրամատը։ Սամվելն ու մի քանի հոգի վիրավորվել են ու որ շտապը գնացել է վիրավորներին տանելու, ինքը չի գնացել, ասել է՝ մյուսներն ավելի ծանր վիճակում են, իրենց տարեք։ Այդպես էլ անում են, բայց Սամվելը վատ էր արդեն, խնդրում է, որ օգնեն իրեն նստի։ Շտապին ճանապարհում են, հաջորդ սնարյադն է ընկնում՝ այս անգամ անմիջապես Սամվելի մոտ․․․»,-պատմում է հայրը։
Սեպտեմբերի 22-ին երեկոյան ժամը 21-ին Սամվելին հուղարկավորել են հարևան Կարմիր Շուկայի գերեզմանատանը։ Թաղավարդի գերեզմանատունը գյուղի այն մասում էր, որը 2020թ․-ից ադրբեջանական օկուպացիայի տակ էր։
Կյանքի երեք տասնյակների ընթացքում երեք պատերազմ անցած Սամվելի մարմինը Հայաստան տեղափոխելն ընտանիքի միակ ցանկությունն է։
Սամվելը երեք անչափահաս երեխա ունի, փոքրիկը 2 տարեկան է, մեծը՝ 6․․․ Ամենաշատը միջնեկը՝ 4-ամյա Մանեն է հոր մասին հարցեր տալիս։ Ամեն օր սպասում է, որ հայրը պիտի բացի դուռը ու ներս մտնի․․․
20:53 08/02/2024  |  ՔաղաքականՈչ թե Արցախը, Նախիջևանը, այլ ՀՀ-ն ազատագրման կարիք ունի, պետք է նախ ներսից երկիրն ազատագրենք. Արսեն Վարդանյան
20:22 07/02/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱռաջին ռումբերից մեկը հենց գյուղի մեջ են գցել․ կես ժամվա ընթացքում եթե դուրս չգայինք, ճանապարհը կփակեին․ Մխիթարաշենի գյուղապետ
20:40 06/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ից բռնի տեղահանված 1000 երեխա հնարավորություն կունենա իր հանգիստը անցկացնել Հունգարիայում․ Խաչատուրյան
18:57 06/02/2024  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում8 հոգու վրա 180 ադրբեջանցի է եկել․ տղաներին ասել է՝ դուք խրամատում պաշտպանվեք ու պահեստատուփս լիցքավորեք. Արայիկը տղաներին պահեց, բայց ինքը գնաց, կամավորական էր, 1990-ականներից՝ առաջին շարքերում

Он был бесстрашным, сражался до последнего: боевые товарищи рассказали о подвиге 30-летнего Самвела, павшего за Арцах 02/09/2024 10:33 | Геноцид в Арцахе
Боевые товарищи вряд ли когда-нибудь забудут бой, который вел 30-летний Самвел. На позиции N 24, затем на высоте "Лусняк" Самвел героически сражался, одновременно вызволял из окопов своих раненых товарищей, вселял дух в ребят, и ни на минуту не покинул вверенный ему пост.
"Я видел, как сражался Самвел в 2020 году. 27 сентября мы вместе отправились в Джракан, где до 21 октября воевали. Он был бесстрашным, он не знал страха. 21 октября мы прибыли в село Тагавард. Спустя два дня, 23 октября азербайджанцы напали на поселок…Мы были на наших позициях до 10 ноября, хотя деревня была разделена…Сразу же после войны он решил идти в разведку. Сказал и сделал! Когда он спускался с позиций, то всегда убеждал ребят вступить в ряды армии. Говорил, кому как не нам защищать наши земли. Хотел всех забрать в армию", - вспоминает в беседе "ФактИнфо" Артур Товмасян, отец Самвела.
Он открыл небольшой семейный бизнес. Отец просил сына примкнуть к нему и помочь, но Самвел в ответ заверил его, что найдет ему помощников, а его дело – Родину защищать, и это превыше всего.
Мариам, супруга Самвела, тоже не может словами описать то чувство патриотизма, которым был наделен ее муж.
12 сентября 2023 года Самвел вновь поднялся на позиции. Он ничего не говорил жене о растущей напряженности, скоплении азербайджанских войск, хотя как разведчик был прекрасно осведомлен о ситуации. Он был очень скрытным. Даже его отец не знал, на какой позиции его сын.
"Я лишь после его гибели узнал, что он сначала был на позиции N24. Азербайджанцы в первую очередь атаковали именно эту позицию, эта была позиция, которая находилась возле Амараса. Со слов ребят, многие на этой позиции погибли или были ранены, выжили лишь двое или трое. Поблизости был "Камаз", и когда они остались вдвоем или втроем, Самвел сказал одному из них, чтобы он сел за руль машины и вывез погибших и раненых. Они уже поместили раненых и тела погибших в машину. Этот парень сел за руль, а Самвел огнем прикрывал выезжающий автомобиль, чтобы азербайджанцы не смогли ударить по «Камазу»", - приводит отец слова боевых товарищей Самвела.
После эвакуации раненых и погибших вечером 19 сентября Самвел примкнул к защитникам "Лусняка".
"Один из ребят, сражавшихся с ним бок о бок на этой позиции, после гибели Самвела, пришел меня проведать. Он сказал, что он не видел нигде такого бойца, как мой сын, даже звания героя ему мало…Что я могу сказать? Да, он был таким, бесстрашным, он сражался так, что изумлял многих. И там он вел бой и параллельно вызволял раненых. Когда в полдень 20 сентября было объявлено о прекращении огня, они радостные вышли, подумав, что чудом выжили. В этот момент турки выпустили снаряд прямо по их окопу. Самвел и еще несколько человек получили ранения. Когда машина скорой помощи приехала забрать раненых, он не поехал, заявив, что остальные в более тяжелом состоянии, нужно эвакуировать их. Он так и поступил, но Самвелу было уже плохо. Он попросил помочь ему сесть. После того, как карета скорой помощи отъехала, следующий снаряд упал прямо рядом с Самвелом…", - рассказывает его отец.
Вечером 22 сентября Самвела похоронили на кладбище в соседнем селе Кармир Шука. Тагавардское кладбище находится на той части, которую азербайджанцы оккупировали в 2020 году.
Единственное желание семьи – перевезти в Армению тело Самвела, пережившего за три десятилетия жизни три войны.
У Самвела остались трое несовершеннолетних детей. Младшей дочке два года, а старшей – 6 лет. Больше всех задает вопросы об отце средняя, 4-летняя Мане. Каждый день она ждет, что отец откроет дверь и войдет в дом.