Արմեն Չարչյանը դատապարտվեց ազատազրկման․ պատիժը պայմանականորեն չկիրառվեց 02/05/2024   11:36  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Իզմիրլյան» ԲԿ տնօրեն, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արմեն Չարչյանը դատապարտվեց ազատազրկման 4 տարի ժամկետով, սակայն պատիժը պայմանականորեն չկիրառվեց։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, մեղավոր ճանաչեց Չարչյանին՝ մեղսագրվող արարքում և դատապարտեց ազատազրկման՝ չորս տարի ժամկետով, հաշվի առնելով Չարչյանի՝ կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը՝ վերջնական պատիժ է սահմանվել ազատազրկումը՝ 3 տարի 7 ամիս 10 օր ժամկետով։ Դատարանը սահմանված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ 3 տարի ժամկետով։
Նշենք, որ մեղադրողը պահանջել է մեղավոր ճանաչել Չարչյանին՝ դատապարտելով ազատազրկման՝ 5 տարի ժամկետով, պաշտպանության կողմը՝ արդարացում։
Հիշեցնենք, որ տելեգրամյան մի ալիքում հրապարակվել էր ձայնագրություն, համաձայն որի՝ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը հունիսի 18-ի առավոտյան աշխատակիցների հետ հանդիպմանը հորդորել է, որ աշխատակիցները պարտադիր կարգով մասնակցեն ընտրություններին։ Չարչյանը նշել է, որ եթե որևէ մեկը չմասնակցի ընտրություններին, ապա կիմանա այդ մասին։ Ձայնագրության հրապարակումից հետո հաշված ժամերի ընթացքում ՀՔԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով, որի շրջանակներում նախ բերման են ենթարկել Չարչյանին և տեղափոխել ՀՔԾ, ապա ձերբակալելու որոշում կայացրել։ Պաշտպանները բողոք են ներկայացրել Չարչյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ, ինչը բավարարվել է քվեարկության օրը և նա դատարանի որոշմամբ ազատ է արձակվել։ Հունիսի 21-ին դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ ԿԸՀ-ն բավարարել է Արմեն Չարչյանի նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդությունները։ ԿԸՀ համաձայնությունը ստանալուց հետո ՀՔԾ֊ն մեղադրանք է առաջադրել Արմեն Չարչյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որը մասամբ բավարարվել էր դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի կողմից։
12:19 04/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղը հրապարակվելու է Արմեն Չարչյանի գործով դատավճիռը
17:55 10/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՉի եղել որևէ բան, որով դատախազի ջրաղացին ջուր կլցվի․ Չարչյանն արդարացման դատական ակտ է ակնկալում
14:50 10/01/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԻ սկզբանե Արմեն Չարչյանին առաջադրվել է ապօրինի մեղադրանք, այլ բան, քան արդարացնող դատական ակտ կայացնելը, ուղղակի հնարավոր չէ. Փասատաբան (տեսանյութ)
13:44 10/01/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՎաստակավոր բժշկի գործով դատավարությունը մոտենում է ավարտին. դատական նիստը՝ ուղիղ միացմամբ

Суд в Ереване приговорил Армена Чарчяна к условному сроку 02/05/2024   12:02  |  Судебный репортаж
Директор медицинского центра "Измирлян", бывший депутат парламента РА от фракции "Армения" Армен Чарчян приговорен к лишению свободы условно.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством Ваге Мисакяна признал Чарчяна виновным в инкриминируемом ему деянии и приговорил его к 4 годам заключения условно. С учетом периода нахождения Чарчяна под стражей суд определил ему окончательное наказание в виде лишения свободы сроком на 3 года, 7 месяцев и 10 дней.
Суд вынес решение об условном неприменении наказания, определив ему испытательный период сроком на три года.  Отметим, что обвинение требовало признать Чарчяна виновным и приговорить к 5 годам лишения свободы, а защита – оправдать.
Напомним, в одном из Telegram-каналов ранее появилась аудиозапись, согласно которой директор медцентра “Измирлян” Армен Чарчян в ходе встречи с сотрудниками утром 18 июня 2021 года утром призвал их в обязательном порядке принять участие в выборах. Чарчян отметил, что если кто-либо откажется от участия в выборах, то узнает об этом. В считанные часы после публикации записи в ССС Армении возбудили уголовное дело по признакам пункта 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, в рамках которого Армена Чарчяна сначала доставили в ССС, а затем было принято решение о его задержании.
Защита обжаловала решение о задержании Чарчяна. Суд удовлетворил жалобу в день голосования, он вышел на свободу. 21 июня Прокуратура сообщила, что ЦИК удовлетворила ходатайства о даче согласия на осуществление преследования Армена Чарчяна и лишение его свободы.
После получения согласия ЦИК ССС предъявила Чарчяну обвинение по пункту 2 части 4 статьи 154.2 УК Армении и обратилась в суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Судья Армине Меликсетян частично удовлетворила ходатайство.
14:02 10/01/2024  |  Судебный репортажСудебный процесс по делу известного врача Армена Чарчяна подходит к концу – прямая трансляция с заседания