Սկսվել է ՔՊ-ի ներսում «իրար ուտելու» գործընթացը. Քերոբյանի հարցերը լուծված են. Սուրենյանց (Տեսանյութ) 02/02/2024   13:17  |  Քաղաքական
Ադրբեջանը հերթական նախապայմանը դրեց Հայաստանի առջև, չնայած, այդ նախապայմանը բանակցություններում դրել էր։ Դա հայտնի դարձավ, երբ Ն․ Փաշինյանը գնաց Արդարադատության նախարարություն՝ տարեսկզբին ու ելույթ ունենացավ նոր Սահմանադրության անհրաժեշտության մասին։ «ՓաստԻնֆոյի» եթերում ասել է «Դեմոկրատական այլընտրանք կուսակցության» նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։
Բանախոսի դիտարկմամբ, եթե Ի․ Ալիևի այս պահանջը կատարում են, պետք է փաստենք, որ Հայաստանն այլևս չունի Ն․ Փաշինյանի դեմքով ղեկավար, այլ ունի Ալիևի խոսնակ, այլև չկա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն, այլ կա «Ենի Ազերբայջան»-ի հայկական ֆիլիալ ՔՊ-ի դեպքով և այլն։ Ալիևը չի ասում, որ խաղաղության պայմանագիր կկնքվի, եթե երկուսի սահմանադրությունները ադապտացվեն, նա միայն Հայաստանի Սահմանադրության մասին է խոսում և ձևակերպում որպես պահանջ։
Ս․ Սուրենյանցը կարծում է, որ, եթե Ադրբեջանը մտադրություն ունենար խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու, կստորագրեր չհարձակման մասին պայմանագիրը մանավանդ, որ Հայաստանի գործող իշխանությունը նրանց պահանջներից ամեն ինչ պատրաստ է ընդունել։ Եթե չի ստորագրում, նշանակում է, որ դեռևս էսկալյացիայի կամ ուժի պարտադրանքի ճնշմամբ Հայաստանից զիջումներ կորզել հույս ունի։
Անդրադառնալով փոխվարչապետերի գլխավորությամբ հանդիպմանը՝ բանախոսը նշեց, որ հանդիպումից խորհրդավոր լռություն էր։ Երկու ենթադրություն կա․ առաջինը, որ կողմերին չի հաջողվել քարտեզների հարցում գալ պայմանավորվածության, իսկ երկրորդը, որ ինչ-որ բան պայմանավորվել են, սակայն կողմերից մեկի խնդրանքով չի հրապարակվել։ Որպես կանոն, տեսել ենք, որ խորհրդավոր լռությանը հաջորդում են Հայաստանի միակողմանի զիջումները։
ՔՊ-ի ներսում հնարավոր խմորումների առնչությամբ Ս․ Սուրենյանցը նշել է․ «Մենք գործ ունենք կոռուպցիոն համակարգի հետ, որի ներսում բախումներ են սկսվել, որոնք գնալով շատանալու են՝ Ն․ Փաշինյանի գահավիժմանը զուգահեռ։ Թիմի ներսում «իրար ուտելու» գործընթաց է սկսվել։ Ենթադրում եմ, որ Վ․ Քերոբյանի հարցերը լուծված է, առաջիկայում պաշտոնանկ կարվի։ Սա նաև դեղին քարտ է Ալեն Սիմոնյանին։
Թիմում որոշել են կա՛մ պատժել Ա․ Սիմոնյանին, կա՛մ Ն․ Փաշինյանը այլևս չի վերահսկում իրավիճակը»։
17:41 26/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ սպասելիքներ չունեմ տիտղոսային ընդդիմությունից. Սուրենյանց (տեսանյութ)
14:56 20/01/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը անոնսավորում է փոքրացող Հայաստանը․ Սուրենյանց
20:46 23/12/2023  |  ՄեկնաբանությունՇահրամանյանի հրամանագիրը՝ Արցախը լուծարելու մասին կամ այդ լուծարումը չեղարկելու հայտարարությունը որևէ կապ չունեն Արցախի կործանման կամ վերածնունդի․ Սուրեն Սուրենյանց
17:27 25/11/2023  |  ՔաղաքականՓաշինյանը կապկում է Պուտինին. եթե քննադատում է՝ դեռ չի նշանակում, որ չի փորձում Պուտին դառնալ. Սուրենյանց
11:08 02/11/2023  |  ՄեկնաբանությունՈւկրաինացումը մեզ համար ճանապարհ չէ, մանավանդ, որ Արևմուտքը մեզ ոչ թե օգնություն է խոստանում, այլ կերակրում է պատրանքներով. Սուրենյանց
21:19 13/10/2023  |  ՔաղաքականՊուտինը անարգել գալու է Հայաստան ու գնա, նրան ոչ ոք չի էլ փորձելու այստեղ կալանավորել. Սուրեն Սուրենյանց
15:30 08/10/2023  |  ՔաղաքականՀանուն այդ երկու «սրբազան» նպատակի՝ Փաշինյանը զոհաբերում է Հայաստանը. Սուրեն Սուրենյանց
21:21 26/09/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանի վրա ճնշում է գործադրվելու երեք կետով. եվրամիության հարթակը ամենավատն է. Սուրենյանց (Տեսանյութ)

В ГД начали "пожирать" друг друга, с Керобяном все решено, его скоро уволят - Суренянц 02/02/2024 13:56 | Политика
Азербайджан выдвинул Армении еще одно предусловие, хотя он выдвигал это условие на переговорах. Об этом стало известно, когда Никол Пашинян в начале года посетил Минюст и выступил с речью о необходимости принятия новой Конституции. Об этомв интервью "ФактИнфо" заявил председатель партии "Демократическая альтернатива", политолог Сурен Суренянц.
По словам собеседника агентства, в случае выполнения упомянутого требования Ильхама Алиева, следует констатировать, что у Армении в лице Н. Пашиняна больше нет руководителя, а есть пресс-секретарь Алиева, что нет партии "Гражданский договор", а есть армянский филиал партии "Ени Азербайджан" в лице ГД и т.д.. Алиев не говорит, что мирный договор будет подписан, если конституции обеих стран будут адаптированы, он говорит лишь о Конституции Армении и формулирует это в виде требования, указал он.
По мнению Суренянца, отказ Азербайджана подписывать мирный договор означает, что Баку еще надеется добиться от Армении уступок путем эскалации или под силовым давлением.
Комментируя встречу вице-премьеров двух стран, он указал на загадочное молчание, последовавшее за ней. По его словам, тут могут быть два предположения: в первом случае сторонам не удалось достичь договоренности в вопросе карт, а во втором – какая-то договоренность была все-таки достигнута, однако по просьбе одной из сторон она не была разглашена. Как правило, мы видели, что за загадочным молчанием следуют односторонние уступки Армении, добавил он.
Что касается возможных брожений внутри ГД, С. Суренянц отметил: "Мы имеем дело с коррупционной системой, внутри которой начались стычки, и их станет все больше параллельно с низвержением Н. Пашиняна".
"В команде начался процесс "пожирания" друг друга. Предполагаю, что вопрос с В. Керобяном решен, его в ближайшее время уволят. Это также желтая карточка Алену Симоняну. В команде решили либо наказать А. Симоняна, либо Пашинян больше не контролирует ситуацию", - добавил политолог.