Լենինգրադի երեխաների հիշատակին նվիրված հուշարձանը պղծած քաղաքացուն մեղադրանք է ներկայացվել 02/01/2024   12:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Պաշարված Լենինգրադի երեխաների» հիշատակին կանգնեցված հուշակոթողը պղծելու գործով հայտնաբերված և ՔԿ ներկայացված Սամվել Շիրինյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Կառույցից հայտնում են, որ Սամվել Շիրինյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը՝ հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ)։
Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 27-ին, քաղաքացի Սամվել Շիրինյանը մոտեցել է կոթողին, պոկել ու տրորել ՌԴ դրոշը խորհրդանշող ժապավենները, տապալել ծաղկեպսակները, ինչը պատկերող տեսանյութը հրապարակվել է Tik Tok սոցցանցում՝ վիրավորական մեկնաբանություններով։
Իր այս քայլը Շիրինյանը բացատրել է Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների հարցի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունից իր դժգոհությամբ։ Նշենք, որ ի պատասխան հարցին Զախարովան առաջարկել էր հղում տալ որևէ միջազգային կազմակերպության, օրինակ՝ ՄԱԿ-ի փաստաթղթի կամ հայտարարության, որտեղ նշվում է, որ նման էթնիկ զտումներ են եղել։
Դեպքի առնչությամբ «Ռուսական տան» ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ նշելով, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունների հիման վրա էթնիկ ատելություն հրահրելը և բռնության կոչերն անընդունելի են, և միջադեպի մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Հատկանշական է, որ Սամվել Շահինյանն իրավապահների կողմից հայտնաբերվել է Բագրատաշենի անցակետում։
14:22 28/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս-հայկական զինակից եղբայրությունն ծառայում է որպես մեր երկրների անվտանգության ապահովման կարևոր գործոն. Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն
14:29 21/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս քայլը չի կարող զիջում չթվալ. ՌԴ դեսպանատունն արձագանքել է «Sputnik Արմենիա» ռադիոյի հեռարձակումը դադարեցնելու որոշմանը
12:33 22/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհայտ անձինք կարմիր ներկ են լցրել Երևանում ՌԴ դեսպանատան ցանկապատին
22:56 21/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ դեսպանատան աշխատակիցներն հրաժարվել են հանդիպել արցախցիների հետ (տեսանյութ)

Задержанному по делу об инциденте у памятника детям блокадного Ленинграда предъявили обвинение 02/01/2024 12:52 | Лента новостей
В отношении задержанного по делу об инциденте у памятника детям блокадного Ленинграда в Ереване и доставленного в СК Самвела Шириняна применена мера пресечения в виде подписки о невыезде. Об этом "ФактИнфо" сообщили в Следственном комитете Армении.
В СК заявили, что Самвелу Шириняну предъявлено обвинение по п. 3 ч. 2 ст. 329 УК РА(публичное выступление, направленное на разжигание или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды, а также распространение с этой целью материалов или предметов с использованием публично демонстрируемых произведений, СМИ или информационных или коммуникационных технологий).
Инцидент произошел 27 января. В соцсети Tik Tok появилось видео некоего Самвела Шириняна, на котором видно, как он срывает ленты с российским триколором, топчет их и опрокидывает венки, возложенные к памятнику.
На записи мужчина выражает недовольство высказываниями официального представителя МИД РФ Марии Захаровой относительно этнической чистки, осуществленной в Арцахе.
Отметим, что ранее на брифинге Захарова предложила предоставить ссылку на документ какой-либо международной организации, которую в Ереване считают авторитетной (например, ООН или какой-нибудь другой) заявление, свидетельствующее о том, что подобные этнические чистки были.
В связи с инцидентом руководитель Русского дома в Ереване Вадим Фефилов обратился в Генпрокуратуру Армении, указав на недопустимость действий, разжигающих межнациональную рознь и призывающих к насилию на основе ксенофобии в отношении событий, произошедших в годы Великой Отечественной войны, и необходимость привлечения к ответственности виновника инцидента.
По факту инцидента инициировано уголовное производство по части 1 статьи 297 УК РА. Примечательно, что Самвел Шагинян был обнаружен сотрудниками правоохранительных органов на КПП "Баграташен".