Պաշարված Լենինգրադի երեխաներին նվիրված հուշարձանի պղծման վերաբերյալ «Ռուսական տան» ղեկավարի դիմումին ընթացք կտրվի 01/30/2024   16:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ դատախազությունը ստացել է Հայաստանում Ռուսական տան ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովի դիմումը, որը վերաբերում է պաշարված Լենինգրադի երեխաներին նվիրված երևանյան հուշարձանի պղծմանը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Դատախազությունից։
«Օրենքով սահմանված կարգով ընթացք կտրվի»,- նշեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 27-ին, քաղաքացի Սամվել Շիրինյանը մոտեցել է կոթողին, պոկել ու տրորել ՌԴ դրոշը խորհրդանշող ժապավենները, տապալել ծաղկեպսակները, ինչը պատկերող տեսանյութը հրապարակվել է Tik Tok սոցցանցում՝ վիրավորական մեկնաբանություններով։
Իր այս քայլը Շիրինյանը բացատրել է Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների հարցի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունից իր դժգոհությամբ։ Նշենք, որ ի պատասխան հարցին Զախարովան առաջարկել էր հղում տալ որևէ միջազգային կազմակերպության, օրինակ՝ ՄԱԿ-ի փաստաթղթի կամ հայտարարության, որտեղ նշվում է, որ նման էթնիկ զտումներ են եղել։
Դեպքի առնչությամբ «Ռուսական տան» ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ նշելով, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունների հիման վրա էթնիկ ատելություն հրահրելը և բռնության կոչերն անընդունելի են, և միջադեպի մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
14:22 28/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս-հայկական զինակից եղբայրությունն ծառայում է որպես մեր երկրների անվտանգության ապահովման կարևոր գործոն. Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն
14:29 21/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս քայլը չի կարող զիջում չթվալ. ՌԴ դեսպանատունն արձագանքել է «Sputnik Արմենիա» ռադիոյի հեռարձակումը դադարեցնելու որոշմանը
12:33 22/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհայտ անձինք կարմիր ներկ են լցրել Երևանում ՌԴ դեսպանատան ցանկապատին
22:56 21/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ դեսպանատան աշխատակիցներն հրաժարվել են հանդիպել արցախցիների հետ (տեսանյութ)
23:18 19/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ դեսպանատունը նոտա է հղել ՀՀ ԱԳՆ-ին
20:49 19/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահների աչք առաջ երեխա է զոհվում, մենք բացատրություն ենք պահանջում․ բողոքի ակցիա ՌԴ դեսպանատան մոտ

Генпрокуратура Армении даст ход заявлению главы Русского дома по поводу инцидента у памятника детям блокадного Ленинграда в Ереване 01/30/2024   16:58  |  Лента новостей
Генеральная прокуратура получила обращение главы Русского дома в Армении Вадима Фефилова касательно инцидента у памятника детям блокадного Ленинграда в Ереване. Об этом "ФактИнфо" сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры.
"Ему будет дан ход в установленном законом порядке", - отметили в Генпрокуратуре РА.
Инцидент произошел 27 января. В соцсети Tik Tok появилось видео некоего Самвела Шириняна, на котором видно, как он срывает ленты с российским триколором, топчет их и опрокидывает венки, возложенные к памятнику.
На записи мужчина выражает недовольство высказываниями официального представителя МИД РФ Марии Захаровой относительно этнической чистки, осуществленной в Арцахе.
Отметим, что ранее на брифинге Захарова предложила предоставить ссылку на документ какой-либо международной организации, которую в Ереване считают авторитетной (например, ООН или какой-нибудь другой) заявление, свидетельствующее о том, что подобные этнические чистки были.
В связи с инцидентом руководитель Русского дома в Ереване Вадим Фефилов обратился в Генпрокуратуру Армении, указав на недопустимость действий, разжигающих межнациональную рознь и призывающих к насилию на основе ксенофобии в отношении событий, произошедших в годы Великой Отечественной войны, и необходимость привлечения к ответственности виновника инцидента.
09:54 19/01/2024  |  ПолитикаСтратегические интересы России и Армении сходятся, отношения продолжают иметь союзнический характер - посол
09:48 19/01/2024  |  ПолитикаРФ ожидает участия Пашиняна в юбилейном саммите ЕАЭС в Москве - Копыркин
09:35 19/01/2024  |  Лента новостей"Мне о таких сигналах неизвестно": посол РФ о возможном выводе российский военной базы из Армении
16:00 18/01/2024  |  ПолитикаЗапад публично заявляет о необходимости убрать Россию из Южного Кавказа, каких-то возражений из Еревана мы не слышали - Лавров