Միրզոյանը Իրանի Գերագույն առաջնորդի խորհրդական Խարազիի հետ քննարկել է Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր 01/29/2024   16:34  |  Քաղաքական
Հունվարի 29-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԻԻՀ Գերագույն առաջնորդի խորհրդական, արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի հետ: Այս մասին հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցության օրակարգին առնչվող տարբեր հարցեր՝ արձանագրելով երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն ու հարաբերությունների զարգացման ակտիվ դինամիկան: Ընդգծվել է այդ նպատակով երկու երկրների միջև էներգետիկ, ենթակառուցվածքների, տնտեսական և այլ ոլորտներում սերտ փոխգործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը՝ ի շահ երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու տարածաշրջանում կայունության:
Օգտվելով առիթից՝ նախարար Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ՀՀ կողմից ցավակցություն է հայտնել տարեսկզբին Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերին: Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները՝ ընդգծելով ՀՀ տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնամխելիության և ինքնիշխանության աներկբա հարգման հրամայականը՝ նաև որպես տարածաշրջանում հարատև խաղաղության ապահովման առհավատչյա։
Տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԻԻՀ դրական դիրքորոշումը ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և դրա հիմքում դրված առանցքային սկզբունքների վերաբերյալ:
17:34 28/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանական ՌԾՈՒ-ն մաքսանենգ վառելիքով նավ է առգրավել
20:46 27/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում զինված հարձակման հետևանքով 9 օտարերկրացի է զոհվել
21:07 26/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պատրաստ է նոր մակարդակի բարձրացնել Հնդկաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունները․ Միրզոյան
18:36 26/01/2024  |  ՔաղաքականԶախարովան քննադատել է Միրզոյանի հնչեցրած մտքերը
22:22 25/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԹեհրանում խոշոր հրդեհ է բռնկվել հիվանդանոցում
08:53 25/01/2024  |  ՄամուլԻնչ է ասել Արարատ Միրզոյանը ՔՊ-ականների հետ փակ հանդիպմանը․«Հրապարակ»
20:56 24/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն ԱԺ-ում հանդիպել է Արարատ Միրզոյանի հետ․ Քննարկվել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը

Глава МИД Армении обсудил с советником Верховного лидера Ирана вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе 01/29/2024   17:10  |  Политика
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 29 января провел встречу с советником Верховного лидера Исламской Республики Иран(ИРИ), руководителем стратегического совета по внешним отношениям Камалем Харази. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили различные вопросы повестки дня многоотраслевого сотрудничества между Арменией и Ираном, констатировав высокий уровень политического диалога между двумя странами и активную динамику отношений. С этой целью подчеркнута важность тесного взаимодействия между двумя странами в энергетической, инфраструктурной, экономической и других сферах, реализации совместных проектов во благо укрепления дружбы двух народов и стабильности в регионе.
Пользуясь случаем, министр Мирзоян еще раз выразил соболезнования Армении в связи с терактом, произошедшим в Кермане в начале года.
В ходе встречи обсуждались вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Арарат Мирзоян обстоятельно представил подходы Армении, подчеркнув необходимость беспрекословного уважения территориальной целостности, нерушимости границ и суверенитета Республики Армения, в том числе как залог обеспечения прочного мира в регионе.
В контексте разблокирования инфраструктур в регионе Арарат Мирзоян высоко оценил позитивную позицию Ирана относительно разработанного правительством Армении проекта "Перекресток мира" и заложенных в его  основу ключевых принципов.