Երկուշաբթի 06 / 03 / 2024
Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի գործով որոշումը սկզբունքային նշանակություն ունի սփյուռքահայերի իրավունքների պաշտպանության համար․ Մինասյան 01/25/2024   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի անուններն «անցանկալի անձանց» ցուցակից հեռացնելուն ԱԱԾ-ին պարտավորեցնելու մասին Վարչական դատարանի որոշումը սկզբունքային նշանակություն ունի սփյուռքահայերի իրավունքների պաշտպանության համար։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը։
Մինասյանը հիշեցրեց գործերի նախապատմությունը, ապա զուգահեռներ անցկացնելով նկատեց, որ ԱԱԾ-ն այդ նույն մեխանիզմը կիրառել է բազմաթիվ հայազգի և հայրենանվեր իրենց գործունեությամբ հայտնի մեր հայրենակիցների նկատմամբ։ Այս պահի դրությամբ՝ իրավական ընթացքավորված նմանատիպ հինգ գործ՝ Մուրադ Փափազյանի, Մասիս Աբրահամյանի, Սյունե Աբրահամյանի, Արթուր Նժդեհ Քարաքավորյանի, Ասլան Ասլանյանի վերաբերյալ, որոնք դատական տարբեր ատյաններում են գտնվում։
«Հիմա մենք ունենք Վարչական դատարանի կողմից արդեն հրապարակված որոշումը՝ Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի առնչությամբ, որտեղ դատարանը շատ հստակ և համակարգային վերլուծությունների միջոցով ճանաչել է իրավահարաբերության բացակայությունը՝ պարտավորեցնելով ԱԱԾ-ին՝ հեռացնել Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի անուններն «անցանկալի անձանց» ցուցակից»,- ասաց Մինասյանը՝ նկատելով, որ այս գործերը կարևոր նշանակություն ունեն՝ սփյուռքահայերի իրավունքների պաշտպանության համատեքստում։
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանն էլ նկատեց՝ շատ բարձր է գնահատում դատական ակտերը, հույս ունի՝ այս գործով վեճը շարունակելու առիթ չի լինի, թեպետ հասկանում է, որ ԱԱԾ-ն կդիմի վերաքննիչ դատարան։
«Հույս ունեմ, որ ԱԱԾ-ն խորապես ծանոթանալուց հետո կփորձի լուծումներ գտնել նման իրավիճակների համար։ Շատ կարևորելով որոշումը, տեսնում ենք զարգացման հնարավորություն, որ հատկապես կասկածի տակ չդրվի այն մարդկանց Հայաստան վերադառնալու իրավունքը, ում համար Հայաստանը հայրենիք է» ,- նշեց Մելիքյանը։
12:04 25/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ին պարտավորեցրել են՝ հեռացնել Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի անունները՝ անցանկալի անձանց ցուցակից
17:46 22/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի անունները կհանվեն անցանկալի անձանց ցուցակից. դատարանը բավարարել է ընդդեմ ՀՀ ԱԱԾ-ի հայցերը
16:58 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄուրադ Փափազյանին անցանկալի անձանց ցուցակում ներառելու ԱԱԾ որոշումը վիճարկող հայցը կքննվի նոր դատական կազմով․ գործը հույժ գաղտնի տվյալներ է պարունակում
14:30 02/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետք է վտարենք Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանին եւ այստեղ գտնվող բոլոր ադրբեջանցի դիվանագետներին.Մուրադ Փափազյան
20:24 02/09/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանի որոշումն էր՝ ինձ ճանաչել «Պերսոնա նոն գրատա», աշխատանք են տանում Սփյուռքը պառակտելու համար. Փափազյան (տեսանյութ)
20:47 26/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիական բեռնատարները օգոստոսի վերջին կլինեն Լաչինի միջանցքի մոտ
08:51 26/08/2023  |  ՄամուլՄուտքն արգելելով՝ մարդկանց բերանը չես փակի․ «Հրապարակ»
16:45 25/08/2023  |  ՄեկնաբանությունՓարիզի քաղաքապետը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից աշխարհից կտրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն մարդասիրական օգնության ավտոշարասյուն ուղարկելու կոչով.Մուրադ Փափազյան
08:36 22/08/2023  |  Վարչական իրավունքՈւրեմն ես Հայաստանում այնքան վտանգի մե՞ջ եմ, որ դատավորը համարի, որ պետությունն ի վիճակի չէ ապահովել իմ անվտանգությունը. Մուրադ Փափազյան

Решение по делу Папазяна и Абрамяна имеет принципиальное значение для защиты прав представителей армянской диаспоры – Минасян 01/25/2024   15:35  |  Лента новостей
Решение Административного суда, которым СНБ РА обязали удалить имена Мурада Папазяна и Масиса Абрамяна из списка "нежелательных лиц", имеет принципиальное значение для защиты прав представителей армянской диаспоры. Об этом в беседе с журналистами заявил представитель Мурада Папазяна и Масиса Абрамяна, депутат НС Армении Арцвик Минасян.
Минасян напомнил предысторию дел, а затем провел параллели, указав, что СНБ применила тот же механизм в отношении многих наших соотечественников, известных своей патриотической деятельностью. На данный момент есть пять подобных дел: дела Мурада Папазяна, Масиса Абрамяна, Сюне Абрамян, Артура Нжде Каракаворяна, Аслана Асланяна, которые находятся в ведении разных судебных инстанций.
"Теперь у нас уже есть оглашенное решение Административного суда в отношении Мурада Папазяна и Масиса Абрамяна, в котором суд путем очень внятного и систематического анализа признал отсутствие правоотношений, обязав СНБ удалить имена Мурада Папазяна и Масиса Абрамяна из списка "нежелательных лиц", - сказал Минасян.
Он отметил, что упомянутые дела имеют важное значение в контексте защиты прав представителей армянской диаспоры.
В свою очередь адвокат Рубен Меликян высоко оценил судебные акты, выразив надежду на то, что оснований для продолжения тяжбы по данному делу не будет, хотя он и понимает, что СНБ обратится в Апелляционный суд.
"Надеюсь, что СНБ после тщательного изучения постарается найти решения для подобных ситуаций. Придавая большое значение данному решению, мы видим возможность для развития, чтобы под сомнение не ставилось право на возвращение в Армению людей, для которых Армения является родиной", - отметил Меликян.
12:22 25/01/2024  |  Лента новостейСНБ обязали удалить имена Мурада Папазяна и Масиса Абрамяна из списка нежелательных лиц
18:08 22/01/2024  |  Лента новостейСуд в Армении обязал изъять имена Мурада Папазяна и Масиса Абрамяна из списка нежелательных лиц
12:59 02/02/2023  |  Лента новостейЗаре Синанян объяснил запрет на въезд в Армению членам АРФД
13:13 02/08/2022  |  КомментарийМурад Папазян:"Мы будем бороться за освобождение Армении от этого режима"