Ականապատ դաշտերի մասին 8 նոր տեղեկամատյաններ կփոխանցվեն Ադրբեջանին. ԱԱԾ 01/25/2024   20:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը արտահայտելով իր  հավատարմությունը Ադրբեջանի հետ խաղաղության օրակարգին եւ ելնելով հումանիտար նկատառումներից, 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին եւ նոյեմբերի 29-ին, առանց նախապայմանների Ադրբեջանական Հանրապետության ներկայացուցիչներին է փոխանցել ԱՀ տարածքում գտնվող ականապատ դաշտերի թվով 972 տեղեկամատյաններ (ֆորմուլյարներ):
Այս միակողմանի հումանիտար քայլից հետո Ադրբեջանական Հանրապետությունը տեղեկատվական արշավ է սկսել, Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով ոչ ճշգրիտ եւ ոչ ամբողջական տեղեկամատյաններ տրամադրելու մեջ եւ հումանիտար քայլը օգտագործելով ատելություն բորբոքելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչները հրապարակային եւ աշխատանքային մակարդակներում բազմիցս հայտարարել են, որ ՀՀ տրամադրության տակ ավելի լավ որակի քարտեզներ պարզապես չկան: Իսկ փոխանցված քարտեզները ձեռքբերված են եղել ԼՂ զինծառայողների միջոցով:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ականի պայթյունից ԱՀ քաղաքացիների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի քանի տեղեկատվություններից հետո եւ ի շարունակություն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածության, այն է շոշափելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել թվով 8 նոր տեղեկամատյաններ:
Այդ տեղեկամատյանները առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերների:
13:52 25/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն դատարան չի ներկայացրել Մուրադ Փափազյանի և Մասիս Աբրահամյանի գործով «փաստեր»
12:50 20/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները վերադարձրել են Արավուսի արոտավայրից գողացած ոչխարները․ Panorama.am
18:38 12/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՕրենքի փոփոխություններով՝ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալներն ազատվել են պաշտոններից և վերանշանակվել
21:30 20/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ աշխատանքի որակը գնալով բարելավվում է, և կառավարությունն ամեն կերպ քաջալերելու է այս գործընթացը. Փաշինյան․ Արմեն Աբազյանին շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում
11:59 20/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ տնօրենին ու տեղակալներին կնշանակի և կազատի վարչապետը․ ԱԺ հանձնաժողովը հաստատեց նախագիծը
07:26 13/12/2023  |  ՄամուլՈվքե՞ր են մանկապարտեզների՝ ազատված տնօրենները. մանրամասներ. «Ժողովուրդ»
20:44 07/12/2023  |  ՔաղաքականԹշնամին հնարավոր է 2- 3 ուղղություններով փորձի ռազմական գործողություն զարգացնել, բայց դա շեղելու համար կլինի՝ գլխավոր ուղղությամբ իր խնդիրը կատարելու համար. Խաչատրյան (Տեսանյութ)
12:19 06/12/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԹելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին․ ԱԱԾ-ն կոչ է անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից

Армения в ближайшее время передаст Азербайджану 8 новых карт минных полей – СНБ РА 01/26/2024   09:15  |  Лента новостей
Армения передаст Азербайджану 8 новых карт минных полей, копии будут направлены международным партнерам. Об этом сообщает служба национальной безопасности (СНБ) РА.
В сообщении ведомства отмечается, что Армения в знак своей приверженности мирной повестке с Азербайджаном и по гуманитарным соображениям 12 июня, 3 июля, 19 октября, 1 ноября и 29 ноября 2021 года без предусловий передала представителям Азербайджана 972 формуляра минных полей.
"После этого одностороннего гуманитарного шага Азербайджан начал информационную кампанию, обвинив Армению в предоставлении неточных и неполных формуляров и использовав гуманитарный шаг для разжигания ненависти. Представители Республики Армения неоднократно заявляли публично и на рабочем уровне, что карт лучшего качества в распоряжении попросту нет. А переданные карты были получены через военнослужащих Нагорного Карабаха", - отметили в СНБ.
В ведомстве указали, что после нескольких сообщений последнего периода в азербайджанских СМИ о травмах граждан Азербайджана в результате взрыва мин, и в продолжение договоренности, достигнутой по итогам переговоров 7 декабря 2023 года между аппаратом премьер-министра Армении и администрации президента Азербайджана о реализации значимых шагов в направлении построения доверия между двумя государствами, СНБ РА возобновила опрос среди бывших военнослужащих Нагорного Карабаха, в результате чего было выявлено 8 новых формуляров.
"Эти формуляры в ближайшие дни будут переданы азербайджанской стороне по рабочим каналам. Их копии будут направлены международным партнерам", - говорится в сообщении.