Կին ու երեխա՝ այդ թվում երկու ամսական փոքրիկ, 26 ժամ անտառներում են եղել, էնտեղ են գիշերն անցկացրել ու ոտքով հասել Առաջաձոր, մի երիտասարդ էլ վախից մահացել է ճանապարհին․ Նոր Ղազանչիի գյուղապետ 01/23/2024   13:51  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
«Սեպտեմբերի 19-ին, երբ մեր դիրքերի վրա հարձակումը սկսել են, մի 40 րոպե անց արդեն գյուղի վրա էին կրակում։ Տեղ չի մնացել, որ չգնդակոծեն։ Դպրոցի շենքի, գյուղապետարանի, հուշարձանի, տների ուղղությամբ թե ոնց էին խփում, հնարավոր չի նկարագրել։ Մենակ մեր տան վրա 10 անգամ խփել են»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ադրբեջանական հարձակման առաջին ժամերի մասին պատմում է Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի համայնքի ղեկավար Ռուսլան Առստամյանը։
Նոր Ղազանչին երեք կողմերից շրջապատված էր ադրբեջանական դիրքերով։ Այդ իրավիճակը 2020թ․ պատերազմի հետևանքով էր ստեղծվել, երբ ահաբեկչական Ադրբեջան պետությունն օկուպացրել է Արցախի Հանրապետության տարածքի զգալի մասը։
Գյուղի վրա այնպիսի ինտենսիվությամբ էին կրակ թափում ադրբեջանցիները, որ բնակիչների տարհանումն անգամ անհնար էր դարձել։
Գյուղն Արցախի մնացյալ մասին կապող միակ ճանապարհը, որը տանում էր դեպի հարևան Կիչան ու դուրս գալիս մայրուղի, նույնպես թիրախավորված էր։
«Համ էդ պատճառով չէր հնարավոր ճանապարհով տարհանել մարդկանց, համ էլ վառելիքը գյուղապետարանի շենքում էր, իսկ շենքն ադրբեջանցիները հենց սկզբից թիրախավորել էին, այսինքն՝ գյուղամիջում անգամ շարժվել հնարավոր չէր․ տներին էլ էին խփում, ճանապարհներին էլ ու շատ վտանգավոր էր շարժվելը»,-ասում է համայնքապետը։
Նոր Ղազանչիի ոչ միայն կենտրոնական մասն էր թիրախավորել թշնամին, այլև՝ նորակառույց Կիլիկիա թաղամասը։ Կրակի տակ հայտնված բնակիչները՝ կանայք ու մանկահասակ երեխաներ, ստիպված անտառներ են մտել․
«Մոտ 60 հոգի՝ կին ու երեխա, ոտքով դեպի անտառներն են գնացել։ Անտառի մեջ մի կամուրջ կար, որ տեսանելի չէր այդքան էլ, բայց էդ ուղղությամբ էլ են կրակել ադրբեջանցիները։ Տեսնելով, որ դա էլ փրկություն չի, առաջ են շարժվել։ 26 ժամ էդ խեղճերը անտառում են եղել, ամսի 19-ի գիշերն էլ են էնտեղ անցկացրել։ Հետներն էլ երկու ամսական փոքրիկ կար․․․ Մտածել ենք, թե մի քանի ժամում հասցրած կլինեն Առաջաձոր դուրս գալ, բայց գիշերը ժամ 2-ին ես մի քանի համագյուղացու հետ գնացել եմ Առաջաձոր, տեսել էնտեղ չեն։ Մտածեցինք գուցե Չլդրան են թեքվել, քանի որ անդադար կրակում էին, բայց ամսի 20-ի առավոտյան 11-ի կողմերն արդեն Առաջաձորի դիմացի բլրից մարդիկ երևացին, մոտեցանք ու տեսանք, որ մերոնք են․․․»,-պատմում է բռնի տեղահանված Առստամյանը։
Գյուղապետի պատմելով՝ այդ ճանապարհին անտառի մեջ 35 տարեկան մի երիտասարդ է մահացել, հավանաբար՝ վախից․․․
Առաջաձորում Նոր Ղազանչիի բնակիչները մի քանի ժամ են մնացել։ Նույն օրը՝ սեպտեմբերի 20-ին, գյուղացիները շարժվել են դեպի Իվանյան ու Ստեփանակերտ։
«Ուտելու բան չկար արդեն քանի օր։ Մեր գյուղից ով որտեղ կար, ինչ հագին կար էդպես դուրս էլ եկել, տուն չեն հասցրել մտնել։ Մենք էլ դրանից մի երկու օր առաջ տարել էինք եղած ցորենը՝ մոտ վեց տոննա, աղացել, որ ամեն տուն գոնե մի պարկ ալյուր ունենա։ Ամսի 21-ին մի քանի հոգով մտան գյուղ, որ մի քիչ ալյուր բերեն, բայց դուրս գալիս արդեն նկատեցին, որ ադրբեջանցիները գյուղի չորս կողմն են՝ մի 200 մետրի վրա։ Մերոնց որ տեսել են դրանք, ավտոմատով սկսել են կրակել, բարեբախտաբար, տուժող չի եղել»,-պատմում է Առստամյանը։
Ստեփանակերտում արդեն ամսի 24-ին Առստամյանը երկու պարկ ցորեն է ձեռք բերում ու 2 կգ-ից բաժանում գյուղացիներին։ 24-ին ու 25-ին Նոր Ղազանչիի բնակիչները հակադրված բռնագաղթի ճանապարհն են բռնում․․․
Լուսանկարը՝ արխիվային
12:27 23/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ը անհանգստություն է հայտնում ադրբեջանական ժխտողականության շարունակական աճի կապակցությամբ
17:36 22/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան միության անդրադարձը Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական բռնազավթման տնտեսական մոնոպոլիաներին
13:34 21/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան»-ն անդրադարձել է ԼՂ Հաթերք գյուղի գերեզմանատանը իրականացված ադրբեջանական վանդալիզմին
18:30 19/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԳյուղի վրա շատ են խփել, գյուղամեջն էլ են ռմբակոծել, առնվազն 8-9 տուն վնասվել է․ արկերից մեկն էլ դպրոցի տնօրենի տան մոտ է ընկել, իրենք էլ տան մեջ․ Սարդարաշենի գյուղապետ
15:02 18/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԳնացել էինք անտառներում, գյուղերում մնացածներին գտնելու, ադրբեջանցիները բռնեցին ինձ ու սկսեցին քաշքշել․ Առաջաձորի գյուղապետ

Азербайджанцы били по жилым домам, женщины и дети вынуждены были 26 часов укрываться в лесу – глава арцахского села Нор Казанчи рассказал о пережитом ужасе 01/23/2024   15:06  |  Геноцид в Арцахе
"19 сентября, спустя уже 40 минут с начала нападения на наши позиции, азербайджанцы стали обстреливать и наше село. Не осталось ни одного места, которое не подверглось бы бомбежке. Словами не описать, как били по зданиям школ, сельской администрации, жилым домам. Только по нашему дому они ударили 10 раз", - рассказал в беседе с "ФактИнфо" о первых часах азербайджанской агрессии глава общины нор Казанчи Мартакертского района Арцаха Руслан Арстамян.
Община Нор Казанчи была окружена азербайджанскими позициями с трех сторон. Такая ситуация сложилась вследствие войны 2020 года, когда террористическое государство Азербайджан оккупировало значительную часть территории Республики Арцах.
Азербайджанцы вели огонь по селу с такой интенсивностью, что даже эвакуация жителей не представлялась возможной.
Единственная связывавшая село с остальной частью Арцаха дорога, которая вела в соседний Кичан и выходила на автомагистраль, тоже была под прицелом.
"Возможности эвакуации жителей по дороге не было как по этой причине, так и из-за того, что топливо находилось в здании сельской администрации. А по зданию азербайджанцы с самого начала вели обстрел. Невозможно было даже передвигаться по поселку. Били и по жилым домам, и по дорогам. Опасно было передвигаться", - сказал глава общины.
Враг целился не только по центральной части села Нор Казанчи, но и обстреливал недавно построенный квартал Киликия. Попавшие под обстрел жители, женщины и малолетние дети вынуждены были укрываться в лесу.
"Примерно 60 человек, среди которых женщины и дети, пешком ушли в лес. В лесу был мост, который хорошо не просматривался, но даже по нему азербайджанцы вели огонь. Увидев, что спасения нет и в этом, жители двинулись вперед. Они пробыли в лесу 26 часов, ночь 19 сентября провели тоже там. С ними был еще двухмесячный малыш…Мы думали, что им удастся в течение нескольких часов добраться до Араджадзора. В два часа ночи я вместе с несколькими односельчанами отправился в Араджадзор, однако не застал их там. Мы подумали, может они сменили путь и зашли в Члдран, поскольку обстрел велся непрерывно.  20 сентября утром, около 11:00, на холме напротив Араджадзора показались люди. Мы подошли ближе и увидели, что это наши…", - рассказывает вынужденный переселенец из Арцаха Арстамян.
По словам главы села, по дороге, в лесу, скончался 35-летний молодой мужчина, возможно, от пережитого ужаса. Жители Нор Казанчи пробыли в Араджадзоре несколько часов. В тот же день, 20 сентября, жители села двинулись в Иванян и Степанакерт.
"Уже несколько дней нечего было есть. Люди покинули село ни с чем, в одной одежде, которая была на них. Они даже не успели зайти домой. За несколько дней до этого мы отвезли оставшуюся пшеницу, примерно тонн шесть, и смололи ее так, чтобы каждой семье достался бы хотя бы один мешок муки. 21 сентября несколько человек зашли в село за мукой, но на выходе уже заметили азербайджанцев с четырех сторон, примерно в 200 метрах. Когда они заметили наших, то стали стрелять из автомата. К счастью, обошлось без пострадавших", - рассказал Арстамян.
В Степанакерте уже 24 сентября Арстамян покупает два мешка пшеницы и раздает сельчанам по 2 кг. 24 и 25 сентября жители Нор Казанчи вынужденно покидают родной очаг…