Վահան Կոստանյանի հանդիպումը Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ 01/19/2024   11:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության օրակարգային հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանումների շարունակական ներգրավվածությանը միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին ու ներկայացրել խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները՝ հանրահայտ սկզբունքներին համահունչ։ Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունները հակասում են բանակցությունների ողջ տրամաբանությանը:
Այս համատեքստում նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից հասցեական գործողությունների անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության պահպանմանը։
13:37 09/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ8 գյուղի հարցը պետք է քննարկվի դելիմիտացիայի հանձնաժողովում. Կոստանյան (տեսանյութ)

Замглавы МИД Армении на встрече с представителем НАТО: слова Алиева противоречат логике переговоров 01/19/2024   11:22  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян  накануне встретился со специальным представителем генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьером Коломиной. Об этом сообщили в МИД Армении.
Стороны обсудили вопросы повестки дня сотрудничества Армения-НАТО. Была затронута тема постоянного участия миротворческих подразделений РА в международных миротворческих миссиях, в том числе под эгидой НАТО.
В ходе встречи  обсуждались также вопросы международной и региональной безопасности
Ваан Костанян коснулся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, последних событий в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и представил основные подходы к проекту мирного договора в соответствии с известными принципами. Замглавы МИД РА подчеркнул, что последние заявления президента Азербайджана противоречат всей логике переговоров.
В этом контексте Ваан Костанян подчеркнул необходимость адресных действий со стороны международных партнеров, направленных на поддержание стабильности и мира на Южном Кавказе.
14:36 18/01/2024  |  ПолитикаЛавров заявил о готовности Баку подписать мирный договор с Арменией на территории России
14:27 18/01/2024  |  Лента новостейЛавров заявил, что Запад не хочет допустить реализацию договоренностей Москвы, Еревана и Баку
14:10 18/01/2024  |  Лента новостейЛавров прокомментировал заявления Пашиняна об условиях транзита через Армению
12:00 18/01/2024  |  Лента новостейДепутат от партии Пашиняна: может Алиеву угодно петушиться, но мы не отступим от мирной повестки