Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ կոռուպցիայի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգողին 01/15/2024   20:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ կոռուպցիայի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի գրասենյակից։
Վարչապետը կարևորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղությամբ ԱՄՆ վարչակազմի հետ սերտ համագործակցությունն ու դրա շարունակականությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հակակառուպցիոն քաղաքականությունը և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունն է և գործադիրը հետևողականորեն շարժվում է հակակառուպցիոն մեխանիզմների զարգացման և ինստիտուտների արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում, վարչապետը կարևորել է գործընկեր պետությունների հետ ծրագրերի հետագա իրականացումը, ակտիվ գործակցությունը, փորձի փոխանակությունն ու կարողությունների զարգացումը:
Ռիչարդ Նեֆյուն նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը ժողովրդավարության ամրապնդման, արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Պետքարտուղարության կոռուպցիոյի դեմ գլոբալ պայքարի համակարգողի խոսքով՝ ԱՄՆ բարձր է գնահատում վերոնշյալ ուղղություններով ՀՀ կառավարության իրականացրած քայլերը: Ռիչարդ Նեֆյուն հավելել է, որ երևանյան այցի շրջանակում արդյունավետ քննարկումներ է ունեցել հայ գործընկերների հետ՝ հետագա փոխգործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև թվայնացման գործընթացում, ինչպես նաև այլ ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի:
19:37 15/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Փաշինյանը գնա ռեստորան, էլի զորքով է գնալո՞ւ. հարց՝ ՆԳ նախարարին (տեսանյութ)
11:21 15/01/2024  |  ՄեկնաբանությունԿառավարության կողմից համայնքներին տրվող դոտացիաները 2024-ի հունվարի 1-ից էականորեն աճում են.ՀՀ վարչապետ

США продолжат оказывать поддержку правительству Армении в борьбе с коррупцией – представитель Госдепа 01/16/2024   00:03  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял координатора государственного департамента США по борьбе с глобальной коррупцией Ричарда Нефью. Об этом в понедельник сообщила пресс-служба главы правительства РА.
Премьер-министр подчеркнул важность тесного сотрудничества с администрацией США в борьбе с коррупцией и в развитии демократических институтов, а также продолжительности этого взаимодействия. Никол Пашинян отметил, что антикоррупционная политика и продвижение повестки реформ являются приоритетом правительства Республики Армения, и исполнительная власть последовательно движется в направлении развития антикоррупционных механизмов и повышения эффективности институтов. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность дальнейшей реализации программ, активного сотрудничества, обмена опытома со странами-партнерами и наращивания потенциала.
Ричард Нефью отметил, что администрация США продолжит оказывать поддержку правительству Республики Армения в укреплении демократии, эффективном осуществлении реформ в сфере юстиции и в борьбе с коррупцией. По его словам, США высоко ценят шаги правительства Республики Армения в вышеуказанных направлениях. Ричард Нефью добавил, что в рамках визита в Ереван он провел эффективные дискуссии с армянскими коллегами с целью придать новый импульс дальнейшему сотрудничеству.
Были также затронуты вопросы, связанные с процессом цифровизации, а также реализацией совместных программ по другим направлениям.
11:26 29/12/2023  |  КомментарийМакунц приняла участие в приеме, организованном Блинкеном
10:23 05/12/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении обсудил с представителем Пентагона вопросы двустороннего оборонного сотрудничества