«Գոյ» թատրոնը մեր տունն է, որը մենք պատրաստ չենք հանձնել. թատրոնի անձնակազմը բողոքի ակցիա է անում 01/15/2024   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գոյ» թատրոնը չլուծարելու և այլ թատրոնների հետ չմիավերելու պահանջով թատրոնի ստեղծագործական անձնակազմը բողոքի ակցիա է իրականացնում ԿԳՄՍ-ի մոտ։
«Իրենք ոչ մի բան առ այսօր չեն ստեղծել ու զբաղված են միայն քանդելով։ «Գոյ» թատրոնը հերթական քանդման առարկան է, արվեստի օջախն է իրենց համար։ Մեև պահանջն է, որ մենք կարողանանք ազատ ստեղծագործել մեր հայրենիքում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց բեմադրիչ Արթուր Սահակյանը։
Նա նշեց, որ թատրոնի աշխատակիցները տեղեկություն են ստացել, որ այսօր ԿԳՄՍ նախարարությունում նոր տնօրեն Կարեն Սիմոնյանը ստորագրելու է փաստաթուղթ, որով էլ «Գոյ» թատրոնը կմիավորվի Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնին։
«Ակնկալում են, որ մենք էլ պետք է ստորագրություն դնենք, այդ որոշման տակ, բայց մենք նման որոշման տակ ստորագրություն չենք դնելու։ Եթե սա անհասկանալի է, մեր փաստաբանը կբարձրանա վերև և նորից կշարադրի մեր դիրքորոշումը»։
Նա հիշեցրեց, որ այս պահին դատական գործ է ընթանում, որը գտնվում է վերաքննիչ դատարանում, բայց այս պահին հայց է ներկայացվել, գործը տեղափոխել է Ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարան։
«Պատճառը այն է, որ եթե լիներ Վերաքննիչում, մինչև դատարանի որոշում կայացնելը նրանք ոչինչ չէին կարող անել, իսկ եթե քաղաքացիականում է, նրանք վաղն էլ կարող են մտնել թատրոն, ու կարող է և հաշվապահը, և կադրերի բաժնի աշխատակիցը միանգամից ազատվեն գործից, ինչպես աշխատանքից ազատվեց մեր նախկին տնօրենի պաշտոնակատարը։
Մենք թատրոնի մարդիկ ենք, ու ծառայում ենք այդ թատրոնում, դա մեր տունն է ու մենք պատրաստ չենք այդ տունը հանձնել»,- ասաց Սահակյանը։
Հիշեցնենք` «Գոյը» Սունդուկյանի թատրոնին միացնելու որոշման նախագիծը ներկայացրել էր ԿԳՄՍ նախարարությունը`որպես հիմք նշելով, որ «Գոյ» կենտրոնը 2022թ․ 3 մլն 436 հազար 990 դրամով թերի է կատարել տարեկան ֆինանսական պլանը: Բացի այդ, հրավիրված բեմադրիչների կողմից ներկայացումներ չեն բեմադրվել, կենտրոնը չի համագործակցել ԿԳՄՍ նախարարության հետ և այլն:
15:43 11/01/2024  |  ՄեկնաբանությունԳՈՅ կենտրոնն իրավունք ունի լինել որպես առանձին միավոր՝ անկախ ոչ պրոֆեսիոնալ մարդկանց կարծիքից․ Թոփալյան
16:42 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գոյ» թատրոնը միացվեց Սունդուկյանի անվան թատրոնին
19:31 29/04/2023  |  ՀարցազրույցԵրևանի քաղաքապետարանը չի արտոնել «Գոյ» թատրոնի բեմադրած «Գարեգին Նդժեհ» ներկայացման բեմականացումը. Արթուր Սահակյան (տեսանյութ)
16:06 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉի փակվելու էս թատրոնը, ինձ տվեք հաշվեհամար, ես կփոխանցեմ գումարը. ասում են՝ Նժդեհը ֆաշիստ ա, բայց շատ մարդիկ Սյունիքում են գտնվում հենց Նժդեհի շնորհիվ. քննարկում են Գոյ թատրոնի խնդիրը
15:17 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊատմությունը սկսվեց նրանից, որ կովիդի ժամանակ փոխնախարարը մեզ անվանեց «թոշակառուներ», ինչա թե մենք ինչ-որ նյութեր չէինք դնում Ֆեյսբուք. Արթուր Սահակյան
15:30 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի գործող իշխանությունները «յան» ազգանունով նորօրյա երիտթուրքերն են. Նրանց քաղաքականությունը թելադրվում է Թուրքիայից. Արթուր Սահակյան
18:03 07/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ինչպե՞ս կարող է լողավազանն օնլայն լինել, կամ օնլայն ամուսնանալ հնարավո՞ր է, նույնն էլ թատրոնի դեպքում է». Արթուր Սահակյան
16:54 29/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրած անձը ազատ արձակվեց դատական նիստերի դահլիճից

"Это наш дом, мы не готовы его сдавать": коллектив театра "Гой" проводит акцию протеста в Ереване 01/15/2024   13:08  |  Лента новостей
Акция протеста против расформирования театра "Гой" и с требованием недопущения его слияния с другими театрами проходит у здания министерства образования, науки, куьлтуры и спорта РА.
"Они до сегодняшнего дня ничего не создали и заняты лишь разрушением. Очередным объектом разрушения стал театр "Гой"… Наше требование заключается в предоставлении нам возможности свободного творчества на своей родине", - заявил в беседе с журналистами режиссер-постановщик Артур Саакян.
Он указал, что сотрудники театра располагают информацией, согласно которой сегодня в МОНКС новый директор Карен Симонян подпишет документ, которым театр "Гой" будет объединен с Национальным академическим театром имени Сундукяна.
"Они ожидают, что и мы проставим свою подпись под этим решением, но мы не подпишемся под подобным решением. Если это непонятно, то наш адвокат поднимется к ним и снова изложит нашу позицию", - сказал он, напомнив, что ныне в апелляционном суде идет судебный процесс, но теперь подан иск, дело переведено в Гражданский суд общей юрисдикции.
"Причина в том, что если бы дело находилось в ведении Апелляционного суда, то до вынесения судом решения они не смогли бы ничего предпринять. Если же дело находится в ведении Гражданского суда, то они и завтра смогут войти в театр. Тогда и бухгалтер, и сотрудники отдела кадров сразу же могут быть уволены с работы, как был уволен наш бывший исполняющий обязанности директора. Мы театралы и служим в этом театре. Это наш дом, и мы не готовы его сдавать", - сказал Саакян.
Напомним, проект решения о слиянии театра "Гой" с Национальным академическим театром имени Сундукяна был представлен в МОНКС. В качестве основания указывалось, что в 2022 г. центр "Гой"  недовыполнил годовой финансовый план на 3 млн. 436 тыс. 990 драмов. Кроме того, не ставились спектакли приглашенными постановщиками, центр не сотрудничал с МОНКС и пр. .