Լեյտենանտ Կարեն Կարապետյանի սպանության գործով ձերբակալված ժամկետային զինծառայողը կալանավորվել է 01/12/2024   11:38  |  Քրեական խրոնիկոն
2024թ․ հունվարի 9-ին` ժամը 06:20-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող մարտական դիրքում պայմանագրային զինծառայող, մարտական դիրքի պատասխանատու Կ․Կ․-ի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված քննչական և ապացուցողական անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի՝ մի շարք էական հանգամանքներ, այդ թվում՝ շարժառիթը:
Մասնավորապես քննությամբ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ դեպքից առաջ ծառայակիցների՝ դիրքի պատասխանատու Կ․Կ․-ի և մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ժամկետային զինծառայողներից մեկի՝ Ն․Խ․-ի միջև վիճաբանություն է տեղի ունեցել՝ մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները խախտելու հարցի շուրջ։
Դիտորդի ծառայությունը հանձնելուց հետո ժամկետային զինծառայողը մտել է գետնատնակ և իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կրակահերթ է արձակել այնտեղ գտնվող Կ.Կ.-ի ուղղությամբ՝ նրան պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վնասվածքներ։
Ն․Խ․-ն նույն օրը ձերբակալվել է։ Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների բավարար համակցության հիման վրա ժամկետային զինծառայողի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, և նրան ներկայացվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքը կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
16:33 10/01/2024  |  Քրեական խրոնիկոն2-րդ բանակային կորպուսի զոհերը (տեսանյութ)
11:43 10/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ մահացու հրազենային վիրավորում ստացած Միքայել Դանիելյանը 29 տարեկան էր, կոչումով՝ ավագ լեյտենանտ, ուներ երկու երեխա
11:25 10/01/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայող Միքայել Դանիելյանի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
14:35 09/01/2024  |  Քրեական խրոնիկոնՄարտական դիրքում սպայի սպանության գործով ձերբակալվել է ժամկետային զինծառայող

Задержанный по делу об убийстве лейтенанта Карена Карапетяна срочник взят под стражу 01/12/2024   12:12  |  Криминальная хроника
В результате проведенных следственных и иных неотложных действий, проведенных в рамках уголовного производства по факту убийства военнослужащего-контрактника, ответственного за боевую позицию К.К  9 января с.г. около 06:20 на боевом посту оборонительного участка одной из воинских частей МО Армении, установлен ряд обстоятельств произошедшего, в том числе мотив. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В частности, следствием получены данные о том, что перед инцидентом между сослуживцами – ответственным за боевую позицию К.К. и одним из военнослужащих-срочников Н.Х., находившимся на боевом дежурстве,  произошел конфликт из-за нарушения правил несения боевого дежурства.
После смены караула солдат-срочник вошел в блиндаж и открыл огонь из закрепленного за ним автомата по К.К., причинив ему несовместимые с жизнью огнестрельные ранения.
Н.Х. в тот же день был задержан. На основании достаточной совокупности полученных следствием фактических данных в отношении солдата-срочника было начато публичное уголовное преследование. Ему предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 155 Уголовного кодекса РА.
В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное расследование продолжается.