Կառավարությունը 3,5 մլրդ դրամի վարկ կտրամադրի Երասխի փոխարեն Արարատում գործարանը կառուցելու համար 01/11/2024   11:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը 3,5 միլիարդ դրամի վարկ կտրամադրի «Ջի թի բի սթիլ» ընկերությանը` Արարատի մարզի Արարատ համայնքի Արարատ գյուղում պողպատի գործարանի կառուցման համար։ Որոշման նախագիծը ներառված էր կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում։
Հիշեցնենք, որ այս գործարանը պետք է կառուցվեր Երասխում, սակայն ադրբեջանական կողմի կրակոցների ու շինարարությունը դադարեցնելու պատճառով տապալվեց ծրագիրը, կառավարությունը չկարողացավ ապահովել իր երկրի տարածքում կատարվող շինարարության անվտանգությունը։
Կառավարության այսօրվա որոշման մեջ շինարարության տապալման համար տարօրինակ ձեւակերպում է տեղ գտել՝ «որոշ հանգամանքներ»։
« Ընկերությանը նվիրաբերությամբ տրամադրվել է հողամասեր Հայաստանի Հանրապետության Արարատի մարզի Արարատ համայնքի Արարատ բնակավայրում պողպատի գործարանի կառուցման համար, քանի որ Ընկերության կողմից Արարատի մարզի Երասխ բնակավայրում գտնվող պողպատի գործարանի կառուցումը դադարեցվել է ելնելով որոշ հանգամանքներից»,- նշված է կառավարության որոշման հիմնավորման մեջ։
Ըստ նույն փաստաթղթի՝ Երասխում պողպատի գործարանի կառուցման համար ընկերությունը ներդրել էր 2 միլիարդ դրամ։ Ընկերությանը 3,5 միլիարդի վարկը տրամադրվելու է «Համահայկական ֆոնդ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ֆոնդի միջոցով, որի կառավարիչը Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիա վարկային կազմակերպությունն է։
Վարկի մարումը նախատեսվում է իրականացնել դրա տրամադրման երրորդ տարուց սկսած։ Պետության նկատմամբ որպես վարկի մարման ապահովման միջոց գրավադրվելու է «Ջի թի բի սթիլ»-ի հետ կապված Կոմիտասի պողոտա 53, 53/9 և 53/10 հասցեներում գտնվող անշարժ գույքերը։
Կառավարությունն ակնկալում է, որ արտադրական հզորությունների ամբողջական գործարկման արդյունքում կստեղծվի մինչև 500 աշխատատեղ, որն իր հետ կառաջացնի նաև բազմաթիվ այլ աշխատատեղեր ծառայությունների և սպասարկման ոլորտում: Գործարանը կունենա 200-250 մլն դոլարի տարեկան շրջանառություն։
Առաջին փուլով նախատեսվում է կառուցել սև մետաղի ջարդոնի վերամշակման գործարան տարեկան 100-120 հազար տոննա արտադրողականությամբ, երկրորդ փուլով արտադրական ծավալները կկրկնապատկվեն և կկառուցվի նաև այլ մետաղական կոնստրուկցիաների և արտադրատեսակների գործարան (խողովակներ, տարբեր հատվածքի պրոֆիլներ, կոնտեյներներ և այլն):
Սկզբնական անհրաժեշտ ներդրումը կազմում է մոտ 29,9 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը կստացվի կանոնադրական կապիտալում ներդրման և ֆինանսական հաստատություններից ստացված փոխառության միջոցով։
17:10 09/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ տեղափոխված մետալուրգիական գործարանն աշնանը պետք է արտադրանք տա
08:18 01/11/2023  |  ՄամուլՄոտակայքում․ «Հրապարակ»
16:35 31/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔերոբյանը հայտնել է, որ Երասխի մետաղաձուլական գործարանը կկառուցվի մոտակա այլ վայրում
19:56 25/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրասխի մետալուրգիական գործարարանի շինաշխատանքներն դադարեցված են, Արարատ գյուղում նոր գործարան է կառուցվում
17:51 05/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔերոբյանը ձեռքերը լվացե՞լ է Երասխի գործարանից
13:23 04/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրասխի գործարանը կտեղափոխվի՞. Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձել է գործարանի խնդրին
11:20 28/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու օրում Երասխի գործարանի ուղղությամբ ավելի քան 60 կրակոց է արձակվել
10:37 19/08/2023  |  ՄամուլԵրասխի մետալուրգիական գործարանի կառուցման վայրը կտեղափոխվի.«Հրապարակ»
12:42 08/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պատասխանել է Երասխի գործարանի վերաբերյալ Ադրբեջանի նամակին՝ պահանջելով դադարեցնել իր ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ուժի կիրառումը

Правительство Армении предоставит кредит в 3,5 млрд драмов на строительство завода в Арарате вместо Ерасха 01/11/2024   12:26  |  Лента новостей
Правительство предоставит кредит в размере 3,5 млрд драмов компании "GTB Steel" на строительство сталелитейного завода в селе Арарат общины Арарат Араратской области РА. Проект решения был включен в повестку сегодняшнего заседания кабмина Армении.
Напомним, этот завод должен был быть построен в Ерасхе, но из-за обстрелов со стороны азербайджанских ВС и остановки строительства программа не была реализована,  правительство не сумело обеспечить безопасность строительства на территории своей страны.
В сегодняшнем решении правительства по поводу срыва строительства нашла отражение странная формулировка "некоторые обстоятельства".
"Компании были переданы в дар земельные участки для строительства сталелитейного завода в селе Арарат общины Арарат Араратской области Республики Армения, поскольку строительство сталелитейного завода в населенном пункте Ерасх Араратской области было остановлено ввиду некоторых обстоятельств", - отмечается в обосновании решения правительства.
Согласно этому документу, в строительство сталелитейного завода в Ерасхе компания инвестировала 2 млрд драмов. Кредит в размере 3,5 млрд. драмов будет предоставлен компании через закрытый непубличный договорный фонд "Всеармянский фонд", его управляющим является кредитная организация " Корпорация развития и инвестиций Армении".
Погашение кредита планируется, начиная с третьего года его выдачи. Недвижимое имущество, расположенное по адресу -  пр.Комитаса, 53, 53/9 и 53/10, относящееся к "GTB Steel", будет передано в залог в качестве обеспечения погашения кредита перед государством.
Правительство рассчитывает, что в результате полного запуска производственных мощностей будет создано до 500 рабочих мест, что в свою очередь приведет к появлению других многочисленных вакансий  в сфере услуг и обслуживания. Годовой оборот предприятия составит 200-250 миллионов долларов.
На первом этапе планируется построить завод по переработке лома черного металла с годовой производительностью до 100-120 тыс. тонн. На втором этапе объемы производства будут удвоены, а также будет построен завод по производству других металлических конструкций и иной продукции (трубы, профили различного сечения, контейнеры и т.п.).
Объем первоначальных необходимых инвестиций составляет около 29,9 млн долларов США, которые будут получены за счет инвестиций в уставный капитал и займов, полученных от финансовых институтов.