Զինծառայող Միքայել Դանիելյանի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ 01/10/2024   11:25  |  Քրեական խրոնիկոն
2024թ. հունվարի 9-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը ժամը 11։30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի կրակային դիրքում հայտնաբերվել է նշված զորամասի ավագ լեյտենանտ Միքայել Դանիելյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ըստ նախնական տվյալների՝ զինծառայողը մահացու վնասվածքն ստացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կզակի շրջանում արձակած կրակոցի հետևանքով։
Դեպքի առթիվ  ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ  հոդվածի  2-րդ մասի 3-րդ կետով (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու ընթացքում զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը), նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ, հարցաքննվել են մի շարք վկաներ։
Կատարվում է նախաքննություն: Իրականացվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի բոլոր գործողությունները՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները լիարժեք պարզելու նպատակով։
14:35 09/01/2024  |  Քրեական խրոնիկոնՄարտական դիրքում սպայի սպանության գործով ձերբակալվել է ժամկետային զինծառայող

СК Армении выясняет обстоятельства гибели старшего лейтенанта Микаела Даниеляна 01/10/2024 11:54 | Криминальная хроника
Уголовное производство инициировано по факту гибели старшего лейтенанта Микаела Даниеляна. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
"9 января 2024 года поступило сообщение о том, что около 11։30 на огневой позиции N-ской воинской части МО РА обнаружено тело старшего лейтенанта указанной в/ч Микаела Даниеляна с огнестрельным ранением", - говорится в сообщении.
По предварительным данным, военнослужащий получил смертельное ранение в подбородок вследствие выстрела, произведенного из закрепленного за ним автомата.
По данному факту инициировано уголовное производство по п.3 ч. 2 ст. 522 (доведение военнослужащего до самоубийства по неосторожности в ходе несения боевого дежурства или боевой службы) УК РА.
Произведен осмотр места происшествия, назначены соответствующие экспертизы, допрошен ряд свидетелей.
Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются все необходимые неотложные действия для установления всех обстоятельств гибели военнослужащего, сообщили в ведомстве.