Մարտական դիրքում սպայի սպանության գործով ձերբակալվել է ժամկետային զինծառայող 01/09/2024   14:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության Վարդենիսի բաժնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ 2024թ․ հունվարի 9-ին` ժամը 06:20 ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող մարտական դիրքում ինքնաձիգից արձակված կրակահերթից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող, մարտական դիրքի պատասխանատու Կ․Կ․-ն։ այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Նախնական տվյալներով հրազենային վիրավորումը հասցվել է մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ժամկետային զինծառայողի կողմից։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Ձևավորվել է քննչական խումբ։
Վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ, վերոգրյալ հանցավոր արարքը կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով, նշված ժամկետային զինծառայողը ձերբակալվել է։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ անհետաձգելի բոլոր ապացուցողական և դատավարական այլ գործողությունները՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով։

По делу об убийстве офицера на боевой позиции задержан его сослуживец – СК Армении 01/09/2024   14:59  |  Криминальная хроника
Уголовное производство инициировано по факту убийства военнослужащего-контрактника Минобороны РА на боевой позиции, один человек задержан. Об этом сообщает Следственный комитет Армении.
"Из варденисского отдела военной полиции Минобороны Армении поступило сообщение о том, что 9 января 2024 года около 06:20 на боевом посту, находящемся на оборонительном участке воинской N-ской воинской части МО РА, вследствие очереди, выпущенной из автомата, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий-контрактник, ответственный за боевую позицию К.К.", - говорится в сообщении.
По предварительным данным, огнестрельное ранение было нанесено находившимся на боевом дежурстве военнослужащим срочной службы, заявили в СК.
По данному факту инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 155 УК РА. Сформирована следственная группа.
Решением органа, осуществляющего производство, на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении вышеописанного преступного деяния указанный военнослужащий-срочник был задержан.
Произведен осмотр места происшествия, назначены соответствующие экспертизы. Предварительное расследование продолжается. Для установления всех обстоятельств произошедшего предпринимаются все необходимые неотложные действия, сообщили в ведомстве.