Սա զինված հարձակում է ոչ միայն Հայ համայնքի, այլ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության և Հայկական թաղամասի նկատմամբ` կենսական վտանգ ստեղծելով. Թաթոյան 12/28/2023   18:30  |  Մեկնաբանություն
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանն անդրադարձել է Երուսաղեմի Հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզ» կոչվող վայր զինված ու դիմակավորված անձանց ներխուժմանը։
Այսօր ահազանգեր ենք ստացել Երուսաղեմի հայ համայնքից, որ կեսօրին մոտ՝ ժամը 12-ի սահմաններում 30 դիմակավորված և զինված անձինք կազմակերպված ներխուժել են Երուսաղեմի Հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզ» կոչվող վայր։
Զինված լինելով էլեկտրահարող սարքերով, մետաղե ձողերով, քարերով՝ հայհոյանքներով ու բղավոցներով կյանքի համար վտանգավոր եղանակով հարձակում են գործել խաղաղ հայ համայնքի և հոգևորականների, այդ թվում՝ եպիսկոպոսների, քահանաների և սարկավագների նկատմամբ։
Հրապարակած տեսանյութերից հստակ երևում է՝ ինչպես են զինված ու դիմակավորված անձինք հարձակվում ու հարվածներ հասցնում հայ համայնքի ներկայացուցիչներին և հայ հոգևորականներին։
Արդյունքում հայ համայնքի ներկայացուցիչների և հոգևորականների առողջությանը պատճառվել է վնասներ, այդ թվում` ծանր: Հարձակման ենթարկված Հայ համայնքի 2 ներկայացուցիչ բերման է ենթարկվել և գտնվում է Ոստիկանությունում։ Ոստիկանություն են տարվել հարձակումն իրականացրած զինված խմբի մի շարք անդամներ:
Ըստ ահազանգերի՝ թեև Ոստիկանությունը «Կովերի պարտեզ» կոչվող վայրից գտնվում է ընդամենը 100 մետր հեռավորության վրա, Ոստիկանությունը ժամանել է 20 րոպե ուշացումով։
Այս հանցավոր արարքը զինված հարձակում է ոչ միայն Հայ համայնքի, այլ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքության և Հայկական թաղամասի նկատմամբ` կենսական վտանգ ստեզծելով:
Մենք նշված հարցերը քննարկել ենք Երուսաղեմի Հայ համայնքի հետ և անմիջական կապի մեջ ենք նրանց հետ՝ իրավիճակի հետ կապված։
Նշված բոլոր տեղեկությունները հաստատել են նաև Հայ համայնքի ներկայացուցիչները։
21:09 05/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍա ակնհայտ ոտնձգություն էր իր համայնքում իշխանություն ձևավորած ժողովրդի քաղաքական իրավունքների. Թաթոյան
22:04 04/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսպես են բաց թողնվել կամ էականորեն նվազեցվել մեր երկրի անվտանգության հիմնարար լուծումների համար պայքարի հնարավորությունները․ Թաթոյան
21:20 27/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունը սկսել է բերել Հայաստանի կոնկրետ գյուղերի և քաղաքների կեղծ օրինակներ․ Թաթոյան
23:22 16/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը Սյունիքի համայնքապետերի պատվիրակության հետ մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ-ում
12:47 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹաթոյանը՝ Գորիսի ու Կապանի համայնքապետերի հետ մեկնել է ԱՄՆ
12:33 06/11/2023  |  ՄեկնաբանությունԵրուսաղեմի Հայոց պատրիարքն իսրայելական «XANA CAPITAL» ընկերությանն ուղարկել է հայկական թաղամասի մոտ 25%-ի 99 տարով վարձակալության պայմանագիրը չեղարկելու նամակ․ Թաթոյան
09:35 05/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈւղղակի ամոթալի, էժան արարք. Արման Թաթոյան
23:38 04/11/2023Ժամանակավոր կառավարության Արման Թաթոյանի գլխավորելու վերաբերյալ առաջարկ ՀՀ առաջին նախագահի գրասենյակը չի ստացել. Մուսինյան
11:51 04/11/2023  |  ՄեկնաբանությունՈրևէ քաղաքական ուժի չեմ հարում, երբ անհրաժեշտ համարեմ ներգրավվել որևէ քաղաքական գործընթացի մեջ, ապա կգործեմ ինքնուրույնաբար. Թաթոյանի արձագանքը Մինասյանին
22:47 26/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲոլոր հնարավոր միջոցները պետք է օգտագործել իրական փաստերն աշխարհին ներակայցնելու համար. Արման Թաթոյան

Это атака и на Армянский патриархат: Татоян отреагировал на вооруженное нападение на армянскую общину Иерусалима 12/29/2023 09:47 | Комментарий
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян отреагировал на вооруженное нападение на армян на территории под названием «Коровий сад» в армянском квартале Иерусалима.Нападение совершено на армянскую общину Иерусалима(ВИДЕО)Он сообщил, что в четверг он получил тревожные сообщения от армянской общины Иерусалима о том, что вооруженная группа в составе 30 человек в масках организованно вторглась в «Коровий сад» в армянском квартале Иерусалима.
"Вооруженная элетрошокерами, металлическими прутьями, камнями группа, выкрикивая ругательства, опасным для жизни способом совершила нападение на мирную армянскую общину и священнослужителей, в том числе епископов, иереев и дьяконов", - написал Татоян на своей странице в Facebook.
На опубликованных кадрах отчетливо видно, как вооруженные лица в масках нападают на представителей армянской общины и армянских священнослужителей наносят им удары.
"В результате нападения среди представителей армянской общины и духовенства есть пострадавшие, в том числе тяжелораненые. Двое подвергшихся нападению представителей армянской общины были доставлены в полицию, где находятся сейчас. В полицию также доставлены ряд челнов вооруженной группы, совершившей нападение. Согласно поступившим сообщениям, хотя полиция находится всего в 100 метрах от «Коровьего сада», прибыла с опозданием на 20 минут", - отметил Татоян.
Он подчеркнул, что данное преступное деяние является не только вооруженным нападением на армянскую общину, но и на Армянский патриархат и армянский квартал Иерусалима, создавая угрозу жизни.
"Мы обсудили упомянутые вопросы с армянской общиной Иерусалима и находимся на постоянной связи в связи с создавшейся ситуацией. Все сведения подтвердили также представители армянской общины", - написал Татоян.