ԶՊՄԿ պահնորդի սպանության համար ադրբեջանցի զինծառայողի պատիժը խստացվեց․ նա դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման 12/06/2023   13:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ինքնիշխան տարածք ապօրինի ներխուժած և ԶՊՄԿ պահնորդի սպանության համար դատապարտված ադրբեջանցի զինծառայող Հուսեյին Ախունդովի պատիժը խստացվեց։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Գրիգոր Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել է ԶՊՄԿ պահնորդ Հայրապետ Մելիքսեթյանի իրավահաջորդների բողոքը՝ մասամբ բեկանելով առաջին ատյանի դատավճիռը և Ախունդովին դատապարտելով ցմահ ազատազրկման։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 10-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք են ներխուժել ադրբեջանցի երկու զինծառայող՝ Ագշին Բաբիրովը և Հուսեյին Ախունդովը։ Քաղաքացիների կողմից նախ հայտնաբերվել եւ իրավապահներին էր ներկայացվել Ագշին Բաբիրովը, որը հայտնել էր, որ ՀՀ միայնակ չէր ներխուժել։ Օրեր շարունակ Հայաստանի իրավապահները, ԱԱԾ-ն չէին կարողանում հայտնաբերել դիվերսանտին, որը այդ ընթացքում հասցրեց սպանություն իրականացնել։ Ապրիլի 12-ին սպանվեց ԶՊՄԿ պահնորդ, 57-ամյա Հայրապետ Մելիքսեթյանը՝ պոչատար գնացող խողովակաշարի վրա աշխատանքներ իրականացնելիս։ Դիակի զննությամբ հայտնաբերվել են հրազենային վնասվածքներ՝ գլխի և կրծքավանդակի շրջանում։ Դեպքի վայրից վերցվել են նմուշներ, երկփողանի հրացան, որը հայտնաբերվել է տնակի մեջ, ինչպես նաև քննությանը հետաքրքրող այլ առարկաներ: Դեպքի առթիվ ՔԿ-ում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Մեր երկրի տարածքում սպանություն իրականացրած ադրբեջանցուն կրկին հայտնաբերել են բնակիչներն ու ներկայացրել իրավապահներին։
Ագշին Բաբիրովը Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ սահմանն ապօրինի հատելու, ռազմամթերք տեղափոխելու մեղադրանքով և դատապարտվել ազատազրկման՝ 11.5 տարի ժամկետով, իսկ Հուսեյին Ախունդովը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ սահմանն ապօրինի հատելու, ռազմամթերք տեղափոխելու և ԶՊՄԿ պահնորդին սպանելու համար՝ դատապարտվելով ազատազրկման՝ 20 տարի ժամկետով։
Տուժող կողմը համաձայն չէր առաջին ատյանի դատարանի վճռի հետ և բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով ցմահ ազատազրկման դատապարտել Ախունդովին, որը բավարարվեց։
14:56 13/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՄահացել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախկին փոխնախարարը
14:45 13/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի բանակում ավագ լեյտենանտ է ինքնասպան եղել
16:45 12/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանում ադրբեջանցի է կալանավորվել ԻՊ ահաբեկչական խմբավորմանը անդամակցելու մեղադրանքով
22:04 11/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսներին ու քրիստոնյաներին ֆաշիստ անվանած ադրբեջանցին տուգանվել է 150․000-ով, ապա՝ ազատ արձակվել (տեսանյութ)

Суд в Армении ужесточил приговор азербайджанцу Ахундову за убийство охранника ЗММК 12/06/2023 13:59 | Криминальная хроника
Азербайджанскому военнослужащему Гусейну Ахундову, незаконно вторгшемуся на территорию Армении и приговоренному за убийство охранника Зангезурского медно-молибденовый комбината(ЗММК), ужесточили вердикт.
По сведениям "ФактИнфо", Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Григора Ованнисяна, удовлетворил жалобу правопреемников Айрапета Меликсетяна, частично отменив приговор суда первой инстанции и приговорив Ахундова к пожизненному заключению.
Напомним, 10 апреля двое азербайджанских военнослужащих Агшин Бабиров и Гусейн Ахундов проникли на суверенную территорию Армении. Сначала был обнаружен и задержан Агшин Бабиров, который сообщил, что проник на территорию Армении не один. Пока искали второго азербайджанского диверсанта, стало известно об убийстве гражданина Армении.
57-летний охранник ЗММК Айрапет Меликсетян, работавший на хвостопроводе, был убит 12 апреля. При осмотре его тела обнаружены огнестрельные ранения в голову и грудь. С места происшествия были взяты образцы, изъяты двуствольное ружье и другие предметы, представляющие интерес для следствия. По данному факту в СК было инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 155 и ч.1 ст. 335 УК Армении.
Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении ранее признал виновным Агшина Бабирова в незаконном пересечении границы и перевозке боеприпасов и приговорил к 11,5 годам лишения свободы.
А Гусейн Ахундов был признан виновным в незаконном пересечении госграницы Армении, перевозке боеприпасов, убийстве охранника ЗММК и приговорен к 20 годам лишения свободы.
Потерпевшая сторона возразила против приговора суда первой инстанции и подала жалобу, потребовав приговорить Ахундова к пожизненному заключению. Суд удовлетворил жалобу.