Այսօրվա դրությամբ իրատեսական չէ տեղահանված արցախցիների վերադարձը, էթնիկ զտման միջավայրը չի փոխվել. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ) 11/24/2023   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօրվա դրությամբ իրատեսական չէ տեղահանված արցախցիների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ։ Այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ էթնիկ զտման միջավայրը չի փոխվել։
«Եթե մարդկանց վերադարձը այսօրվա պայմաններում իրատեսական լիներ՝  նրանք այնտեղից ընդհանրապես չէին հեռանա։ Ուզում եմ վերահաստատել այն, որ եթե ԼՂ-ից բռնի տեղահանած մեր քույրերն ու եղբայրները իրենց հայրենիք վերադառնալու հնարավորություն չունենան՝ մեր քաղաքականությունն այն է, որ մենք ամեն ինչ անենք, որ նրանք մնան ՀՀ -ում և չարտագաղթեն ՀՀ-ից»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ բռնի տեղահանումից հետո՝ որոշ ժամանակ մենք տեսնում էինք, որ Հայաստանից հեռացող բռնի տեղահանվածների մեծ արտահոսք կա։ «Մենք կռահում էինք, որ մարդիկ երկար ժամանակ ճանփորդելու հանարվորություն չեն ունեցել և գուցե գնում են իրենց հարազատներին տեսակցելու, մենք հետո տեսանք ներհոսք։ Հիմա արձանագրում եմ, որ շոշափելի արտագաղթային միտումներ չկան և այդ առումով ուզում եմ իմ գոհունակությունն արտահայտել»։
Նա նաև հույս հայտեց, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների մեծամասնությունը կդիմի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։
15:11 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսական կողմին հրավիրել ենք կոնսուլտացիաների՝ քննարկելու եթերում արձանագրված որոշակի խնդիրները. Փաշինյանը՝ ռուսական ալիքները փակելու մասին (տեսանյութ)
14:56 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉենք ուզում փակ աչքերով բարձրացնել զինվորականների աշխատավարձը. Փաշինյան (տեսանյութ)
14:00 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲանկային համակարգը դեմոնիզացվում է. Նիկոլ Փաշինյան
13:44 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ պրոբլեմ է, ունենք տասնյակ դատավարություններ, չունենք՝ դատավճիռներ․ Փաշինյան
13:30 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին պարզ չէ՝ Ադրբեջանը համաձայն է երեք սկզբունքների շուրջ խաղաղության պայմանագր կնքել Հայաստանի հետ. Փաշինյան (տեսանյութ)
12:54 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից բռնի տեղահանված իրավաբանը փորձաշրջանն անցնելուց հետո չի կարողանում աշխատել դատարանում․ ՀՀ քաղաքացիություն չունենալը խոչընդոտ է․ ահազանգ՝ Փաշինյանին
12:30 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում թողած գույքի իրավունքը չի վտանգվի, եթե հաշվառման հասցեն փոխվի. Սահակյան
12:11 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին ուղարկվել է 500 տեսահարց
11:56 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է ԳԴՀ արտաքին հետախուզության ծառայության նախագահին
21:34 23/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱռավոտյան Մարտունու շրջվարչակազմի ղեկավարը հրահանգեց Թաղավարդն ու Կարմիր Շուկան տարհանել․ էդ պահին ադրբեջանցիները ռմբակոծում են ռուսների պոստը, աննկարագրելի աղմուկ, լացուկոծ էր. պահեստազորի փոխգնդապետ

Возвращение арцахцев в свои дома на сегодняшний день нереалистично, политика этнических чисток не изменилась - Пашинян 11/24/2023   16:28  |  Лента новостей
Возвращение насильственно депортированных арцахцев в Нагорный Карабах на сегодняшний день нереалистично. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы граждан в прямом эфире.
Он указал, что сложившаяся после 19 сентября ситуация, которая вынудила наших братьев и сестер покинуть Нагорный Карабах, атмосфера и политика этнических чисток не изменились.
"Если бы возвращение людей в нынешних условиях было бы реалистичным, они оттуда вообще бы не уехали", - сказал Пашинян.
Он отметил, что в условиях невозможности возвращения в Арцаха задачей правительства Армении является удержать арцахцев от эмиграции в другие страны.
Он отметил, спустя некоторое время после насильственной депортации из Нагорного Карабаха наблюдался существенный отток вынужденных переселенцев из Армении, но потом выяснилось, что люди, долгое время не имевшие возможности выехать из страны, возможно, поехали повидать своих родственников. Затем мы увидели приток. Теперь же фиксируем, что нет тенденции к эмиграции, и в этом плане хочу выразить свое удовлетворение», - сказал он.
Он также выразил надежду, что большинство вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха обратятся за получением гражданства Армении.