Տուժածներից մեկը «ծխահարված» է, մյուս երկուսը ստացել են «պոլիտրավմա, քիմիական այրվածք». նոր մանրամասներ 11/17/2023   13:51  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեում Ոստիկանությունից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ ըստ ստացված ահազանգի՝ Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետում տեղի է ունեցել պայթյուն, կան տուժածներ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
Դեպքի վայրից «ծխահարված» ախտորոշմամբ Համալսարանական հիվանդանոցից է տեղափոխվել ոստիկանության մեկ ծառայող, իսկ երկու անձինք՝ որոնցից մեկը 70 տարեկան, մյուսը՝ 66 տարեկան, «պոլիտրավմա, քիմիական այրվածք» ախտորոշմամբ բուժօգնության են տեղափոխվել Այրվածքաբանական ազգային կենտրոն։
Դեպքի վայրում՝ նշված ֆակուլտետի նկուղային հարկում, հայտնաբերվել է 73-ամյա Ժ․ Խ․-ի դին՝ այրվածքներով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և ՆորքՄարաշ վարչական շրջանների քննչական երկրորդ բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Շինարարական, լեռնահանքային կամ այլ աշխատանքների կատարման ընթացքում աշխատանքի պաշտպանության կամ անվտանգության ապահովման կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք), ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք) հատկանիշներով։
Ձևավորվել է քննչական խումբ, սկսվել է նախաքննություն։
Ներկա պահին քննիչները դեպքի վայրում են՝ իրականացվում է դեպքի վայրի զննություն, կատարվում են անհրաժեշտ այլ անհետաձգելի քննչական, վարութային գործողություններ՝ կատարվածի պատճառները, դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, տեղի ունեցածին վերջնական իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Նախաքննության ընթացքի և արդյունքների մասին ՀՀ քննչական կոմիտեն հընթացս հանդես կգա պաշտոնական տեղեկատվությամբ։
12:28 17/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ-ում տեղի ունեցած դեպքի հետևանքով տուժածներից մեկի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է. ԱՆ
12:02 17/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու հոգու կարողացել ենք դուրս բերել, վառված էին, երրորդին չկարողացանք հանել, խեղդվում էինք. ԵՊՀ Քիմիական ֆակուլտետի պարետ
11:52 17/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՏուժածների թվում կա ոստիկանության աշխատակից. ՆԳՆ-ն մանրամասներ է հայտնել
11:38 17/11/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀրդեհի վայրում կանաչապատման բանվորներն են եղել, այդ նկուղում հագուստ էին փոխում, գործիքները վերցնում. լաբորատորիա չի. ԵՊՀ քիմիական ֆակուլտետի դեկան
11:23 17/11/2023  |  Արտակարգ պատահարներՀրդեհը բռնկվել է պոմպակայանում, որ ծառայում էր որպես հանդերձարան մեր աշխատակիցների համար. զոհը, տուժողները ուսանողներ չեն, այլ մեր աշխատակիցներ. ԵՊՀ խոսնակ (տեսանյութ)
10:58 17/11/2023  |  Արտակարգ պատահարներԻնչ է կատարվում ԵՊՀ-ում հիմա. նկուղում պայթյունի հետևանքով կա զոհ ու վիրավորներ. ուղիղ միացում
10:42 17/11/2023  |  ՔաղաքականԵՊՀ-ում պայթյունի հետևանքով կա զոհ. նախարարությունը հայտնում է նաև 3 տուժածի մասին

СК Армении завел уголовное дело после ЧП в Ереванском госуниверситете, установлены личности погибшего и пострадавших 11/17/2023   14:41  |  Криминальная хроника
Уголовное  производство инициировано по факту ЧП в одном из корпусов Ереванского госуниверситета, в результате которого один человек погиб, еще трое пострадали.
Как сообщил пресс-секретарь ведомства Гор Абрамян, в Следственный комитет РА из полиции поступило сообщение о том, что, согласно полученному сигналу, в корпусе, где расположен факультет химии Ереванского государственного университета(ЕГУ) произошел взрыв, есть пострадавшие.
Один сотрудник полиции был госпитализирован в университетскую больницу с отравлением угарным газом, еще двое граждан (70 и 66 лет) были доставлены в Национальный ожоговый центр с диагнозом "политравма, химический ожог".
На месте ЧП, в подвальном помещении факультета, было обнаружено тело 73-летнего Ж.Х. с ожогами.
Уголовное дело возбуждено по статьям УК о нарушении правил безопасности при выполнении строительных или  иных работ, нарушение правил или требований противопожарной безопасности, повлекших по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия.
Сформирована следственная группа, начато расследование.
В настоящее время следователи находятся на месте инцидента, производят осмотр места происшествия, предпринимаются неотложные следственные действия, направленные на установление причин инцидента и всех обстоятельств произошедшего, окончательную правовую оценку случившемуся.
12:47 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеСостояние одного из пострадавших при ЧП в ЕГУ крайне тяжелое - Минздрав
12:32 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеСреди пострадавших есть сотрудник полиции: в МВД Армении представили новые подробности ЧП в ЕГУ
12:22 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеНа месте пожара были работники отдела озеленения - декан химфака о ЧП в ЕГУ
11:45 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеПострадавших среди студентов нет: в ЕГУ сообщили новые подробности пожара в одном из корпусов вуза
11:11 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеПрямое включение из ЕГУ
10:50 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеВ результате взрыва в Ереванском госуниверситете, по предварительным данным, один человек погиб и трое пострадали - Минздрав
10:45 17/11/2023  |  Чрезвычайное просшествиеПожар произошел в подвальном помещении первого корпуса ЕГУ - новые подробности