Ֆաթիմա Զուրաբովան չի ցանկանում վերադառնալ Ինգուշեթիա՝ սպառնալիքների պատճառով․ ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում 11/16/2023   14:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
2023 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժին հաղորդում է ստացվել մի քաղաքացուց այն մասին, որ 2023թ․ նոյեմբերի 8-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում, իր ընկերոջ եղբոր դուստր՝ Ֆատիմա Ահմադի Զուրաբովան, Մին. Վոդի-Երևան չվերթով ժամանել է «Զվարթնոց» օդանավակայան և մինչ օրս որևէ տեղեկություն չունեն նրա վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ՔԿ մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը՝ մանրամասներ հայտնելով 21-ամյա Ֆաթիմա Զուրաբովայի դեպքից։
«Փաստի առթիվ 2023թ․ նոյեմբերի 11-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ (տվյալ պահին անհայտ կորելու հիմքով), որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔվ Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում:
Նոյեմբերի 14-ին Ֆաթիմա Զուրաբովան ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ԵՔՎ Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնի աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել է, ապա ներկայացվել է վարույթ իրականացնող մարմին:
Նա հարցաքննվել է որպես վկա և ցուցմունք տվել ՌԴ Ինգուշեթիայի Հանրապետությունում պարբերաբար բռնությունների ենթարկվելու մասին: Նշել է, որ համացանցով փնտրել և գտել է Հայաստանում գործող մի կազմակերպություն, որը զբաղվում է ընտանիքում բռնությունների ենթարկվածներով: Կապ է հաստատել այդ կազմակերպության աշխատակցի հետ, ով, իմանալով իր պատմությունը, դեպի ՀՀ գնել է տոմս, որից հետո սույն թվականի նոյեմբերի 8-ին ժամանել է Հայաստան: Հայաստանում բնակություն է հաստատել Աշտարակ քաղաքում՝ կազմակերպության կողմից վարձակալած վայրում: Նշել է, որ ՀՀ-ում որևէ բռնության չի ենթարկվել, որևէ մեկն իրեն վնաս չի հասցրել:
Հայտնել է, որ տեղյակ է այն մասին, որ իր հորեղբայրները գտնվում են ՀՀ-ում, վերջիններս հանդիպել են իրեն: Նշել է, որ չի ցանկանում վերադառնալ Ինգուշեթիա՝ սպառնալիքների պատճառով։
Վերոնշյալ վարույթի շրջանակում ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության աշխատակիցներին տրվել է հանձնարարություն, այդ թվում՝ Ֆաթիմա Զուրաբովայի անվտանգությունն ապահովելու վերաբերյալ։ Վերջինս արգելանքի տակ չէ, քննչական բաժնում գտնվելու ընթացքում ընտանիքի անդամներից, հարազատներից որևէ մեկի հետ չի հանդիպել և շփում չի ունեցել։
Նախաքննությունը շարունակվում է»,- նշել է նա:
17:41 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀոգնել եմ բռնությունից և նվաստացումներից՝ ընտանիքիս կողմից․ 21-ամյա աղջիկը՝ տանից հեռանալու մասին (տեսանյութ)
13:09 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖաթիմա Զուրաբովան որոնվում է որպես անհետ կորած
12:07 02/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհետ կորած 54 զինծառայողների ընտանիքները ևս 2 ամիս կստանան 300 հազար դրամ աջակցությունը
23:01 07/10/2023  |  Արտակարգ պատահարներ20-ամյա Նորիկ Բեգունցը որոնվում է որպես անհետ կորած
20:23 29/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլյոշա Աղաջանյանը որոնվում է որպես անհետ կորած
20:19 15/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ11-ամյա Էրիկ Ներսիսյանը գտնվել է
18:52 15/09/2023  |  Արտակարգ պատահարներԷրիկ Ներսիսյանը որոնվում է որպես անհետ կորած
17:48 02/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության նախարարը որևէ հարցից տեղեկություն չուներ. անհետ կորած զինծառայողների ծնողները գոհ չեն Պապիկյանի հետ հանդիպումից
15:00 31/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհետ կորած զինծառայողների ծնողների հետ հանդիպումը Սուրեն Պապիկյանի հետ նախատեսված է վաղը. ՊՆ
18:45 30/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀարձակման ժամանակ եղբորս թողել, գնացել են, իսկ հետո որոնման ժամանակ նրա մեքենան, ամեն ինչը տեղում են եղել՝ բացի եղբորիցս. անհետ կորածի քույր

Фатима Зурабова не хочет возвращаться в Ингушетию: в СК Армении представили подробности 11/16/2023 15:29 | Лента новостей
10 ноября 2023 г. в линейный отдел аэропорта "Звартноц" МВД Армении от гражданина поступило сообщение о том, что 8 ноября 2023 года около 15:30 племянница его друга Фатима Зурабова, прибыла в аэропорт "Звартноц" рейсом Минеральные воды – Ереван и что каких-либо вестей о ней никакой до сих пор нет. Об этом сообщил пресс-секретарь Следственного комитета Армении Гор Абрамян, представив подробности по инциденту с 21-летней Фатимой Зурабовой.
По данному факту 11 ноября с.г. было инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155 УК РА(на основании безвестного исчезновения к тому моменту).
14 ноября Фатиму Зурабова обнаружили сотрудники полиции, а затем обеспечили ее явку в следственный орган.
В СК сообщили, что девушка была допрошена в качестве свидетеля и дала показания о том, что в Ингушетии периодически подвергалась побоям. Она указала, что искала в Сети и нашла действующую в Армении организацию, занимающуюся лицами, подвергшимися насилию в семье. Она связалась с сотрудником этой организаций. Ознакомившись с ее историей, сотрудник купил ей билет в Армению, после чего 8 ноября с.г. она прибыла в РА. В Армении она обосновалась в городе Аштараке, в помещении, арендованном организацией. Она отметила, что никакому насилию в Армении не подвергалась, никто ей не причинил вреда.
Девушка сообщила, что осведомлена о том, что ее родственники находятся в Армении, последние встречались с ней. Она отметила, что не хочет возвращаться в Ингушетию из-за угроз.
"В рамках упомянутого производства сотрудникам полиции МВД РА дано поручение, в том числе относительно обеспечения безопасности Фатимы Зурабовой. Она не находится под арестом, в ходе нахождения в следственном отделе ни с кем из членов семьи, родственников она не встречалась и не общалась. Предварительное следствие продолжается", - сообщили в СК.