Հինգշաբթի 02 / 13 / 2025
Փաշինյանը պատրաստ է խաղաղության համար ռիսկի գնալ, արդյո՞ք Ալիևը նույնը կանի. պետքարտուղարի օգնական 11/16/2023   14:30  |  Քաղաքական
Առաջիկա մի քանի շաբաթները վճռորոշ են լինելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման գործընթացի համար։ Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առաջիկա մի քանի շաբաթները վճռորոշ կլինեն՝ ստուգելու կողմերի պատրաստակամությունը՝ մտադրություններից համաձայնության անցնելու համար, քանի որ, ինչպես գիտենք, «այո»-ն այն բառն է, որին ամենադժվարն է հասնել բանակցություններում», - ասել է դիվանագետը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում «Լեռնային Ղարաբաղի ապագան» թեմայով լսումների ժամանակ։
Ջեյմս Օ՛Բրայենի խոսքով՝ ամերիկյան վարչակազմը կարծում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ համաձայնագրի ելքը ներկայումս կախված է Բաքվից։
«Թվում է, թե նա (Նիկոլ Փաշինյանը) պատրաստ է ռիսկի գնալ հանուն խաղաղության։ Իրական հարցն այն է, թե արդյո՞ք նախագահ Ալիևը պատրաստ է անել նույնը, և նա ասել է, որ պատրաստ է», - ասում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը:
11:26 16/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն աշխատում են Հայաստանին աջակցության առաջարկ ներկայացնելու ուղղությամբ․ Ջեյմս Օ-Բրայեն
11:19 16/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ պետդեպը զեկույց է պատրաստում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ
17:30 07/11/2023  |  Մեկնաբանություն«Խաղաղության պահմանագրի» Ադրբեջանի առաջարկը ներառում է ոչ միայն այս բնակավայրերի՝ թուրքերին հանձնելը , այլևս Սյունիքում և մի շարք այլ մարզերում ադրբեջանցիների բնակեցման նախապայմանները. թյուրքագետ
18:06 27/10/2023  |  ՔաղաքականԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում խաղաղ գործընթացն ավարտին հասցնել մինչ տարվա վերջ
10:59 15/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետքարուղարությունն ուժի կիրառումն անընդունելի է համարում, սակայն ոչինչ չի արվում պատերազը կանխելու համար. պատգամավոր

Ближайшие недели станут решающими для соглашения между Арменией и Азербайджаном – Госдеп США 11/16/2023 09:46 | Лента новостей
Ближайшие несколько недель станут решающими для процесса заключения мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Такое мнение выразил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен.Его слова приводит ТАСС.
"Следующие несколько недель станут решающими для проверки готовности сторон перейти от намерений к соглашению. Потому что, как мы знаем, "да" - это слово, которого труднее всего добиться на переговорах", - сказал дипломат, выступая в комитете Палаты представителей Конгресса США по иностранным делам на слушаниях на тему "Будущее Нагорного Карабаха".
Он напомнил, что стороны встречались много раз. "Мы работаем над заключением мирного соглашения", - добавил помощник госсекретаря.
Как передает агентство, помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен отметил, что американская администрация считает, что выход Азербайджана и Армении на мирную договоренность зависит в настоящее время от Баку.
"Представляется, что он готов рискнуть ради мира", - сказал про премьер-министра Армении Никола Пашиняна американский дипломат, выступая в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США на слушаниях по ситуации в Нагорном Карабахе. "Вопрос в действительности заключается в том, готов ли поступить таким же образом президент [Азербайджана Ильхам] Алиев. И он заявил, что готов", - отметил сотрудник внешнеполитического ведомства США.