Ադրբեջանն արգելանքի է վերցել բուժման համար Հայաստան տեղափոխված 68-ամյա արցախցուն ու տեղափոխվել այլ վայր 07/29/2023   13:55  |  Քրեական խրոնիկոն
Երբ Ադրբեջանին իբրև թե կոչ է արվում հարգել գոնե Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելությանը, այսօր ԿԽՄԿ միջոցով բուժման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության բուժհաստատություններ տեղափոխվող հիվանդներից Ադրբեջանի կողմից արգելանքի է վերցվել ԱՀ 68-ամյա մի քաղաքացի և անցակետից տեղափոխվել այլ վայր։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացնում է  Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ու հավելել.
«Այս պահին ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը գտնվում է մեր քաղաքացու մոտ, սակայն բանակցությունները դեռևս որևէ արդյունք չեն տվել, սպասում ենք նոր տեղեկությունների։
Նույն երթով ՀՀ տեղափոխվող մեր քաղաքացիները Գորիս քաղաքից ներկայացած ԿԽՄԿ ներկայացուցչի ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Գորիսի բուժհաստատություն, իսկ ՀՀ-ում բուժված մեր քաղաքացիներին Արցախ վերադարձնելու երթը չեղարկվել է։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը մշտապես ամեն կերպ փորձում էր խոչընդոտել նույնիսկ ԿԽՄԿ միջոցով հիվանդներին ՀՀ տեղափոխելու գործընթացին և ամեն անգամ նոր պայմաններ էր ներկայացնում ԿԽՄԿ-ին, իսկ սա հերթական քայլն էր՝ մարդկանց մոտ ձևավորելու նույնիսկ բուժման նպատակով Լաչինի միջանցքով անցնելու մտավախություն։
Ահա սա է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու և Արցախը Ադրբեջան կոչելու ՀՀ իշխանությունների, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ արդեն ամիսներ տևող հանցագործությունները անբավարար չափով դատապարտելու և գրեթե անգործություն ցուցաբերող միջազգային հանրության վարքագծի օր օրի ահագնացող հետևանքները, որոնք ցանկացած գնով պետք է կանխվեն։
Հայ ժողովուրդ, նորից ու նորից գոչում եմ, արթնացեք, դեմ կանգնեք այս ամենին»։
10:39 27/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱնձամբ եմ վերահսկելու. անթույլատրելի թանկ գնով ապրանքը հարկադրաբար վերցվելու է տնտեսվարողից և մատչելի գնով իրացվելու. պետնախարարի զգուշացումը
12:31 26/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱնտանելի է դառնում ՌԴ-ի՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու և ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը. Արցախի պետնախարար
22:41 25/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանից պահանջում ենք հրաժարվել Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մտահղացումից. պետնախարար (տեսանյութ)
11:09 24/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԿեղծ լուրեր են տարածվում, որ իբր ընտանիքս Արցախում չէ կամ շքեղ ու բարեկեցիկ կյանք է վարում. Արցախի պետնախարար
23:48 23/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիաժամանակ հանրահավաքներ տեղի կունենան Արցախում եւ Երեւանում
10:26 18/07/2023  |  ՄեկնաբանությունՄիացեք մեր հայրենակիցներին ու միասնաբար տեր կանգնեք Արցախին. Գուրգեն Ներսիսյան
21:24 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹող որևէ մեկը թույլ չտա իրեն սակարկելու կամ զիջելու առարկա դիտարկել մեր ժողովրդի ինքնորշման իրավունքը. Արցախի պետնախարար (տեսանյութ)

Азербайджан задержал 68-летнего гражданина Арцаха, направлявшегося с МККК на лечение в Армению 07/29/2023   14:23  |  Криминальная хроника
Азербайджан задержал  68-летнего гражданина Республики Арцах, который при посредничестве Международного Комитета Красного Креста направлялся на лечение в Армению. Об этом сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян на своей странице в Facebook.
"На фоне якобы призывов к Азербайджану уважать хотя бы миссию Международного комитета Красного Креста, сегодня Азербайджан взял под арест 68-летнего гражданина Арцаха, которого при посредничестве МККК перевозили в медучреждения Армении. Его увезли с контрольно-пропускного пункта в другое место. На данный момент представитель МККК находится у нашего гражданина, но переговоры пока не дали результатов. Ждем новой информации", - сообщил гоминистр Арцаха Гурген Нерсисян на своей странице в ФБ.
Госминистр также сообщил, что граждане Арцаха, которых перевозили в той же колонне в сопровождении представителя МККК, были доставлены из города Гориса в горисское медучреждение, а проезд колонны возвращавшихся в Арцах граждан, лечившихся в Армении, был отменен.
Примечательно, что Азербайджан всегда пытался всячески воспрепятствовать процессу перевозки больных в Армению даже при посредничестве МККК и каждый раз выдвигал перед МККК новые условия, а это стало очередным шагом к тому, чтобы вызвать у людей опасения при проезде через Лачинский коридор даже с целью лечения, отметил Нерсисян.
"Таковы нарастущие изо дня в день последствия признания властями РА территориальной целостности Азербайджана и упоминания Арцаха как Азербайджана, недостаточного осуждения длящихся месяцами преступлений в отношении народа Арцаха и практически бездействия международного сообщества, которые необходимо предотвратить любой ценой. Армянский народ, я снова и снова кричу, просыпайтесь, воспротивьтесь всему этому!" - говорится в заявлении госминистра.