Անտանելի է դառնում ՌԴ-ի՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու և ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը. Արցախի պետնախարար 07/26/2023   12:31  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները հայտարարել և հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակում: Այս մասին հայտարարել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
Արցախի ժողովուրդը ևս հասկանում է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է՝ խոսելու, քննարկելու, մեր իրավունքները՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքը ներկայացնելու և պաշտպանելու, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն նպաստելու համար:
Բայց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի երեկվա հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ կողմից արդեն որոշվել է այդ երկխոսության ընթացքում քննարկման ենթակա հարցերի շրջանակը, կամ ՀՀ-ն համաձայնվել է Ադրբեջանի կողմից առաջարկված քննարկման առարկայի հետ:
Հիմա կամ ՀՀ կողմից պետք է հերքվի այդ հանգամանքը, կամ պետք է արձանագրենք, որ անասելի չափ իջեցվել է նաև Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության «նշաձողը»: Սա շատ կարևոր է, որպեսզի հայ ժողովուրդը, այդ թվում՝ արցախահայությունը, հասկանան իրենց հետագա անելիքները:
Անտանելի է դառնում նաև Ռուսաստանի Դաշնության՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու և ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը:
Հետաքրքիր է, թե ինչու ոչինչ չեն խոսում ամեն գնով Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության և դրանից հետո հզորանալու ու հաղթանակներ արձանագրելու թեզի գաղափարակիրները:
22:41 25/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանից պահանջում ենք հրաժարվել Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մտահղացումից. պետնախարար (տեսանյութ)
11:09 24/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԿեղծ լուրեր են տարածվում, որ իբր ընտանիքս Արցախում չէ կամ շքեղ ու բարեկեցիկ կյանք է վարում. Արցախի պետնախարար
23:48 23/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիաժամանակ հանրահավաքներ տեղի կունենան Արցախում եւ Երեւանում
10:26 18/07/2023  |  ՄեկնաբանությունՄիացեք մեր հայրենակիցներին ու միասնաբար տեր կանգնեք Արցախին. Գուրգեն Ներսիսյան
21:24 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹող որևէ մեկը թույլ չտա իրեն սակարկելու կամ զիջելու առարկա դիտարկել մեր ժողովրդի ինքնորշման իրավունքը. Արցախի պետնախարար (տեսանյութ)
12:26 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ15:00-ին կառավարության շենքում հանդիպման եմ հրավիրում Արցախում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին․ Ներսիսյան

Подход РФ становится невыносимым: госминистр Арцаха отреагировал на вчерашние заявления Лаврова 07/26/2023   12:54  |  Лента новостей
Власти Республики Армения заявляли и продолжают заявлять о необходимости диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма.  Народ Арцаха также понимает, что диалог необходим, чтобы говорить, обсуждать, представлять и защищать наши права, в том числе право на самоопределение, способствовать установлению мира в регионе. Об этом заявил госминистр Республики Арцах Гурген Нерсисян.
"Но из вчерашнего заявления министра иностранных дел РФ становится ясно, что Армения уже определилась с кругом вопросов, подлежащих обсуждению в ходе диалога. Либо Армения согласилась с предметом обсуждения, предложенным Азербайджаном, либо Армения должна опровергнуть данное обстоятельство, либо мы должны констатировать, что «планка» диалога Баку-Степанакерт опустилась до немыслимого уровня. Это очень важно, чтобы армянский народ, в том числе и армяне Арцаха, поняли, как им быть дальше", - сказал Нерсисян.
По его словам, становится невыносимым и подход Российской Федерации, постоянно приводящей аргументы и не предусматривающей разрешения создавшейся катастрофической ситуации по существу.
"Интересно, почему идеологи диалога Баку-Степанакерт любой ценой и тезиса о последующем наращивании мощи и достижении побед ничего не говорят", - отметил он.
09:24 26/07/2023  |  Лента новостейБесчеловечная блокада и попытки насильственного подчинения народа Арцаха юрисдикции Баку создает опасные предпосылки для геноцида – МИД