Միջազգային հանրությունը կա՛մ պետք է ընդունի, որ մեղսակից է ԼՂ հայերի սովի, սպանությունների և էթնիկ զտումների հարցում, կա՛մ հստակ քայլեր ձեռնարկի դադարեցնելու այդ հանցագործությունները. Էդմոն Մարուքյան 07/19/2023   12:12  |  Մեկնաբանություն
Նախքան քրիստոնյա հայերին «ինտեգրելը», Ադրբեջանը սպանում է նրանց՝ կազմակերպելով տարբեր դիվերսիոն գործողություններ, ապա ոչնչացնում քրիստոնեական եկեղեցիներն ու քրիստոնեական ժառանգության հուշարձանները։ Հետևաբար՝ Ադրբեջանը քրիստոնյա հայերին ինտեգրելու ծրագիր չունի։ Թվիթերյան իր էջում այս մասին գրել է հատուկ հանձնարարություններով ՀՀ դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ հրավիրելով աշխարհի մեծ պետությունների ու կազմակերպությունների ղեկավարների ուշադրությունը։
«Ադրբեջանն ամեն օր ապացուցում է, որ ի վիճակի չէ անգամ ապահովելու այն նարատիվները, որոնք ձևակերպում է միջազգային հանրության աչքի առաջ։ Օրինակ, Ադրբեջանը պնդում էր, որ իրենք ցանկանում են ինտեգրել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, և որ նրանք իրենց քաղաքացիներն են։
Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանից պահանջել է վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել և ուղիղ բանակցություններ սկսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ ներդնելով միջազգային մեխանիզմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքներով։ Սրան ի պատասխան՝ նախքան քրիստոնյա հայերին «ինտեգրելը», Ադրբեջանը սպանում է նրանց՝ կազմակերպելով տարբեր դիվերսիոն գործողություններ, ապա ոչնչացնում քրիստոնեական եկեղեցիներն ու քրիստոնեական ժառանգության հուշարձանները, հետևաբար՝ Ադրբեջանը քրիստոնյա հայերին ինտեգրելու ծրագիր չունի»,- գրել է նա։
Մարուքյանը բարձրաձայնել է նաև շուրջ 7 ամիս շարունակ, գազամատակարարման ու էլեկտրաէներգիայի պարբերական ու տևական անջատումների, այդ ամբողջ ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը շրջափակման մեջ պահելու, արդյունքում սովահարության հետևանքով արձանագրված մանկահասակ երեխաների մահված դեպքերի մասին։
«Բնականաբար, այս քայլերով Ադրբեջանը դիմում է միջազգային քրեական հանցագործության՝ բոլորին հասկացնելով, որ որևէ քայլ չի կատարվում՝ վստահություն ձևավորելու ուղղությամբ։ Ընդհակառակը, դա ցույց է տալիս, որ իրականացվող քաղաքականությունը կոչված է ոչ թե հայ ժողովրդին ինտեգրելու, այլ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու նպատակով, ասել է, թե ձեռք բերել հողակտոր՝ առանց մարդկանց։ Միջազգային հանրության լիբերալ ժողովրդավարության ինստիտուտները կամ պետք է ընդունեն, որ կիսում են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի 120.000 և 30.000 երեխաների սովի, սպանությունների և էթնիկ զտումների պատասխանատվությունը, կամ հստակ քայլեր ձեռնարկեն միջազգային միջամտության տեսքով՝ դադարեցնելու մարդկության դեմ այդ հանցագործությունները։
Հակառակ դեպքում, 21-րդ դարը նշանավորվելու է մարդու իրավունքների ևս մեկ զանգվածային ոտնահարմամբ, ավելի կոնկրետ՝ միջազգային քրեական հանցագործությամբ, որը դեռևս կարող է կանխվել միջազգային հանրության կողմից»,- գրել է նա։
16:30 17/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն իր պարտավորությունները չկատարելով՝ խախտում է կոնվենցիոն պարտավորությունները. Մարուքյան
22:14 13/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինուժը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ԱԹՍ-ով հարձակվում է հայ զինվորների վրա. Մարուքյան
13:11 12/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԴա փոխհրաձգություն չի եղել, այլ ադրբեջանական բանակի հերթական սադրիչ գրոհը, որը համահունչ է ԻԳԻԼ-ի ոգուն. Մարուքյանն արձագանքել է պետդեպին
16:51 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄարուքյանն արձագանքել է դիվանագիտությունը Փաշինյանի կողմից ավիրվելու մասին իր իսկ հայտարարությանը
12:05 03/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄարուքյանը Միացյալ Թագավորությունում ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի բանակցային գործընթացի և վերջին շրջանում Ադրբեջանի գործողությունների մանրամասները

Мировое сообщество должно либо признать свою причастность к голоду, убийствам и этническим чисткам армян Нагорного Карабаха, либо принять конкретные меры - Марукян 07/19/2023   12:37  |  Комментарий
До "интеграции" христианских армян, Азербайджан убивает их, организовывая различные диверсионные действия, уничтожает христианские церкви и памятники христианского наследия. Об этом написал посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в своем микроблоге в Twitter, обращая внимание мирового сообщества на совершаемые Баку преступления.
"Азербайджан каждый день доказывает, что не в состоянии обеспечить даже те нарративы, которые формулирует на глазах у международного сообщества. Например, Азербайджан утверждал, что они хотят интегрировать армян Нагорного Карабаха и что они являются их гражданами. Международное сообщество потребовало от Азербайджана принять меры по укреплению доверия и начать прямые переговоры с представителями армян Нагорного Карабаха, внедрив международный механизм с гарантиями прав и безопасности армян Нагорного Карабаха. В ответ на это, до "интеграции" христианских армян, Азербайджан убивает их, организовывая различные диверсионные действия, затем уничтожает христианские церкви и памятники христианского наследия, следовательно, у Азербайджана нет программы интеграции христианских армян", - отметил Марукян.
Естественно, подобными шагами Азербайджан совершает международное уголовное преступление, давая всем понять, что не принимает мер по укреплению доверия, указал посол.
"Напротив, это показывает, что проводимая политика нацелена не на интеграцию армянского народа, а на этническую чистку Нагорного Карабаха. Иными словами, заполучить участок земли без народа", - предупредил Марукян.
Посол отметил, что под давлением этих очевидных фактов, которые уже доказаны, институты либеральной демократии международного сообщества должны либо признать, что они разделяют ответственность за голод, убийства и этнические чистки 120 000 армян Нагорного Карабаха, в том числе 30 000 детей, либо должны предпринять конкретные  шаги в виде международного вмешательства для прекращения этих преступлений против человечества.
"В противном случае 21-й век ознаменуется еще одним массовым нарушением прав человека, а конкретнее - международным уголовным преступлением, которое международное сообщество еще может предотвратить", - написал Марукян.