Հույս ունեմ, որ հուլիսի 15-ին կայանալիք հանդիպման ընթացքում առաջընթաց կարձանագրվի խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում․ Փաշինյան 07/13/2023   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շաբաթ օրը՝ հուլիսի 15-ին, Բրյուսելում նախատեսված է իմ հանդիպումը Եվրամիության խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Ես հաստատել եմ իմ մասնակցությունն այդ հանդիպմանը։ Հույս ունեմ հանդիպման ընթացքում առաջընթաց արձանագրել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում։ Այդ մասին Կառավարության նիստի աշխատանքներից առաջ ունեցած իր ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդադառնալով Ադրբեջանի կողմից ամբողջությամբ արգելափակված Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու միջազգային դատարանի երկու որոշումներին, վարչապետը նշեց․
«Արդարադատության միջզգաին դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի նույնաբովանդակ որոշումների միջև որոշակի նյուանսային տարբերություններ կան։ Եթե փետրվարին Ադրբեջանի կառավարությունն ասում էր, թե «բնապահպանական ակցիան» ինքը չի կազմակերպել, այլ քաղաքացիական հասարակության գործողություն է, հիմա նման բան ասելու հնարավորություն չունի, քանի որ Լաչինի միջանցքը ներկայումս արգելափակված է բացառապես Ադրբեջանի պետական կառույցների գործողությունների պատճառով։ Հետևաբար արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ է՛լ ավելի է ամրապնդվում Ադրբեջանի կառավարության պատասխանատվությունը ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի համար»։
Նրա խոսքով՝ Արդարադատության միջազգաին դատարանի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումը հնարավորություն է տալիս խնդրի շուրջ ավելի մեծ միջազգային կոնսոլիդացիա ապահովել՝ Ադրբեջանի կոմղից ԼՂ-ում վարվող էթնիկ զտմանը հակազդելու համար։
Փաշինյանը նաև շեշտեց, որ, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի «բնապահպանական» ակտիվությունը շարունակվում է․ հիմա էլ փորձում է ՀՀ-ին բնապահպանական մեղադրանքներ ներկայացնել պաշտոնական և ոչ պաշտոնական մակարդակով։
«Սրա համար Ադրբեջանը ՀՀ-ին վերագրում է հանքավայրեր, որոնք գոյություն չունեն, հիշատակում է կոնվենցիաներ, որոնք վերաբերելի չեն։ ՀՀ պետական և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունները հատ առ հատ ի ցույց են դնում և կշարունակեն ի ցույց դնել Ադրբեջանի մեղադրանքների մտացածին լինելը»,-ասաց Փաշինյանը և հավելեց, որ աշխարհի հեղինակավոր համալսարաններից մեկի հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ էկոլոգիապես ամենամաքուր երկրների վարկանիշային աղյուսակում 2022թ․ ցուցանիշներով Հայաստանը 56-րդ տեղում է, իսկ Ադրբեջանը՝ 104-րդ։
08:20 25/05/2023  |  ՄամուլՄիայն Ալիևը, Նիկոլ Փաշինյանը և մի քանի հոգի են այդպես կարծում․«Հրապարակ»
08:16 25/05/2023  |  ՄամուլԻ՞նչ սպասել մոսկովյան հանդիպումից․ «Հրապարակ»
16:39 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն ուղիղ չի պատասխանում՝ արդյո՞ք բանակցություններում քննարկվում է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելը

Азербайджан приписывает Армении месторождения, которых просто не существует - Пашинян 07/13/2023 13:16 | Лента новостей
Азербайджан приписывает Армении месторождения, которых просто не существует. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на заседании правительства.
""Экологическая" активность Азербайджана продолжается.Теперь эта страна пытается на официальном и неофициальном уровне предъявлять Армении обвинения экологического характера. При этом за это Азербайджан приписывает Армении месторождения, которых просто не существует, приводит обстоятельства, которые являются вымышленными, указывает на решения, которые совсем о другом, упоминает не относящиеся к делу конвенции", - отметил он.
Пашинян указал, что организации государственного и частного секторов Армении, конечно, вскрывают и будут и дальше вскрывать надуманность обвинений Азербайджана.
"Сошлюсь только на следующее обстоятельство: Центр экологической политики и права Йельского университета опубликовал рейтинг самых экологически чистых стран мира за 2022 год. Рейтинговая таблица измеряет достижения государств с экологической точки зрения, она основана на 22 показателях и 10 категориях управления природными ресурсами, в рамках которых рассматриваются вопросы охраны окружающей среды с точки зрения жизнеспособности экосистемы, сохранения биоразнообразия, противодействия изменению климата, состояния здоровья населения и нагрузки хозяйственной деятельности на окружающую среду, а также измеряют эффективность государственной политики в области охраны окружающей среды. И вот в рейтинге 2022 года Армения заняла 56-е место, а Азербайджан - 104-е. Прогресс и достижения Республики Армения в организации прозрачной и ответственной горнодобывающей промышленности отражены также в публикациях инициативы прозрачности добывающих отраслей", - отметил Пашинян.