Ադրբեջանի կողմից ԿԽՄԿ մարդասիրական գործունեության խաթարումը և բեռների մատակարարմանը խոչընդոտելը պատերազմական հանցագործություն է. Արցախի ԱԳՆ 07/12/2023   20:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրևապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով ԿԽՄԿ մեքենաների տեղաշարժը խոչընդոտելու վերաբերյալ:
Հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Հուլիսի 11-ին ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ արգելել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքում ապօրինաբար տեղադրված հսկիչ անցակետով՝ դրանով իսկ կոպտորեն խախտելով ինչպես միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերը, այնպես էլ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները և ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի 2023 թ․ փետրվարի 22-ի ու հուլիսի 6-ի որոշումները։ Այն փաստը, որ այդ ապօրինի և անմարդկային գործողությունն արդարացնելու համար Ադրբեջանը հղում է անում ԿԽՄԿ-ին պատկանող մեքենաներով այնպիսի «չթույլատրված իրերի» տեղափոխմանը, ինչպիսիք են՝ բջջային հեռախոսներն ու աքսեսուարները, ծխախոտն ու վառելիքը, միայն ապացուցում է Արցախի շարունակվող տրանսպորտային, պարենային և էներգետիկ շրջափակումը, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների սուր պակասը, ինչպես նաև Բաքվի թշնամական և մարդատյաց վերաբերմունքն Արցախի ժողովրդի նկատմամբ։
Կրկին ընդգծում ենք, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտավոր է չխոչընդոտել հումանիտար բեռների մատակարարումը պաշարված Արցախ։ Տվյալ պարտավորության խախտումը հանդիսանում է Ժնևի կոնվենցիաների դրույթների լուրջ խախտում և որակվում որպես պատերազմական հանցագործություն։
Հաշվի առնելով դեպքի կապակցությամբ ԿԽՄԿ հուլիսի 11-ի հայտարարությունը՝ անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղղակիորեն խախտում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարությունը, որով, մասնավորապես, նախատեսվում էր Լաչինի միջանցքի գործունեության վերահսկողությունը վերապահել ՌԴ խաղաղապահ ուժերին՝ ապահովելու կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, ինչպես նաև երաշխավորել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների երկու ուղղություններով երթևեկության անվտանգությունը։ Ավելին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման շարունակումը ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր երկու որոշումների խախտում է, որոնց համաձայն Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել մարդկանց և ապրանքների երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։ Ընդգծում ենք, որ միջազգային դերակատարները Լաչինի միջանցքի հարցի շուրջ իրենց մոտեցումներում պետք է առաջնորդվեն ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումներով։
Խոչընդոտելով ԿԽՄԿ կողմից իրականացվող մարդասիրական գործունեությունը, ներառյալ՝ բժշկական տարհանումները, Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսում է իր միջազգային պարտավորությունները, այլև սրում է Արցախում ստեղծված առանց այն էլ ծանր հումանիտար իրավիճակը։ Տվյալ արգելքն, ըստ էության, անհետաձգելի բժշկական օգնության սուր կարիք ունեցող անձանց ընդհանրապես զրկում է դրա հասանելիությունից, ինչը կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների, ընդհուպ մինչև մարդկանց մահվան:
ԿԽՄԿ մարդասիրական գործունեության խաթարումը, հունիսի 15-ից ի վեր Արցախի ամբողջական շրջափակումը, Ադրբեջանի հետևողական խոչընդոտումը Արցախի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն տրամադրելուն, ինչպես նաև Արցախում անտանելի կենսապայմանների ստեղծմանը միտված քաղաքականությունը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրությունների հերթական դրսևորումն են։
Անհրաժեշտ ենք համարում, որ միջազգային հանրությունը դատապարտի Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունները և ճնշում գործադրի՝ վերականգնելու Լաչինի միջանցքով հումանիտար փոխադրումներ և բժշկական տարհանումներ իրականացնելու ԿԽՄԿ հնարավորությունը՝ հիմք ընդունելով մարդու արժանապատվության հարգման սկզբունքը, ինչպես նաև հավաքական ջանքեր գործադրի՝ պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Հերթական անգամ հիշեցնում ենք, որ խաղաղ գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերը պատասխանատվություն են կրում Արցախի արդեն 7 ամիս շարունակվող հանցավոր շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանի կողմից 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումների լիարժեք կատարումն ապահովելու համար»։
17:26 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ և բաց տարանցումը Լաչինի միջանցքով պետք է անհապաղ վերականգնվի. ԱՄՆ դեսպանատուն
13:12 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն ակնկալում է միջազգային հանրության համապատասխան գործիքակազմի գործադրումը՝ Լաչինի միջանցքը բացելու ուղղությամբ. ՀՀ ԱԳՆ
17:05 08/07/2023  |  ՔաղաքականԼաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու համար ՀՀ-ն պետք է ռազմական գործողություններ ձեռնարկի. միջազգայնագետ (տեսանյութ)

Действия Азербайджана квалифицируются как военное преступление -МИД Арцаха 07/13/2023   09:15
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением о препятствовании Азербайджаном движению транспортных средств МККК через Лачинский коридор. В заявлении, которое приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Арцаха, говорится:
«11 июля азербайджанская сторона в очередной раз запретила движение транспортных средств Международного Комитета Красного Креста /МККК/ через незаконно установленный контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, тем самым грубо нарушив как нормы международного гуманитарного права, так и собственные обязательства по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года и постановления Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года. Тот факт, что для оправдания этого незаконного и бесчеловечного акта Азербайджан ссылается на якобы провоз на автомобилях, принадлежащих МККК, «неразрешенных предметов», таких как мобильные телефоны, сигареты и топливо, лишь доказывает продолжающуюся транспортную, продовольственную и энергетическую блокаду Арцаха и острую нехватку товаров первой необходимости, а также враждебное и антигуманное отношение Баку к народу Арцаха.
Вновь подчеркиваем, что в соответствии с нормами международного гуманитарного права Азербайджан несет обязательство не препятствовать доставке гуманитарных грузов в осажденный Арцах. Нарушение данного обязательства является серьезным нарушением положений Женевских конвенций и квалифицируется как военное преступление.
Принимая во внимание заявление МККК от 11 июля по этому поводу, необходимо также подчеркнуть, что действия Азербайджана прямо нарушают Трехстороннее заявление, подписанное 9 ноября 2020 года лидерами Армении, Азербайджана и России, которое, в частности, предусматривает установление режима Лачинского коридора под контролем миротворческих сил РФ для обеспечения связи между Нагорным Карабахом и Арменией, а также безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Более того, продолжение блокирования Лачинского коридора со стороны Азербайджана является нарушением двух юридически обязательных решений Международного суда ООН, который предписал Азербайджану обеспечить беспрепятственное передвижение по Лачинскому коридору людей и товаров в обоих направлениях. Подчеркиваем, что международные акторы в своих подходах к вопросу о Лачинском коридоре должны исходить из юридически обязательных решений Международного суда ООН.
Препятствуя гуманитарным операциям МККК, в том числе медицинской эвакуации, Азербайджан не только игнорирует свои международные обязательства, но и усугубляет и без того тяжелую гуманитарную ситуацию в Арцахе. Данный запрет, по сути, полностью лишает доступа к неотложной медицинской помощи тех, кто в ней остро нуждается, что может привести к серьезным последствиям и гибели людей.
Срыв гуманитарных операций МККК в сочетании с тотальной блокадой, действующей с 15 июня, и последовательным препятствованием Азербайджаном оказанию гуманитарной помощи населению Арцаха, а также проводимой им политикой создания максимально невыносимых условий в Арцахе является очередным проявлением геноцидальных намерений Азербайджана в отношении народа Арцаха.
Считаем необходимым, чтобы международное сообщество осудило незаконные действия Азербайджана, оказало на него давление для восстановления возможности МККК осуществлять гуманитарные перевозки и медицинскую эвакуацию через Лачинский коридор на основе принципа уважения человеческого достоинства, а также приложило коллективные усилия для защиты прав и безопасности народа Арцаха. В очередной раз напоминаем об ответственности всех вовлеченных в мирный процесс сторон в вопросе  снятия продолжающейся уже 7 месяцев преступной блокады Арцаха  и обеспечения полного выполнения Азербайджаном своих обязательств по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, а также решений Международного суда ООН».