Ինչո՞ւ չի ասվում, թե ով է դադարեցրել գազամատակարարումը, ով է փակել միջանցքը, ով է բռնություն գործադրում ու սպառնում. Եվրախորհրդարանի պատգամավորի գրառումը՝ Արցախյան խնդրի վերաբերյալ 07/10/2023   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն թվիթերյան մեկ այլ գրառմամբ, կրկին անդրադարձել է ադրբեջանական կողմից Բերձորի միջանցքի փակելու հետևանքով Արցախում առաջացած ճգնաժամային իրավիճակին։ Հավելելով, որ տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին դեռևս չեն նշվում առկա իրավիճակի իրական մեղավորների անունները։
«Իրավիճակը չի բարելավվում, սակայն, գոնե դրա նկարագրությունում փոփոխություն կա։
Դեռ պակասում է.
- Միջազգային ՔԴ որոշման հիշատակումը։
- Անունների հիշատակում. ո՞վ է դադարեցրել գազամատակարարումը, ո՞վ է փակում միջանցքը, ո՞վ է բռնություն գործադրում և սպառնում խաղաղ գործընթացին:
Միջնորդը չպետք է խլացվի»,- մասնավորապես գրել է նա։
Ավելի վաղ Լուազոն թվիթերյան մեկ այլ գրառմամբ կշտամբել էր Կլաարին՝ Ստեփանակերտը նաև «Խանքենդի» տարբերակով անվանելու համար՝ հավելելով, որ, եթե նրա համար այդքան կարևոր էր դա գրելը, գոնե պետք էր սկզբում նշել Ստեփանակերտը։
Պետք է ոչ թե հաճոյանալ շրջափակման պատասխանատուների առջև, այլ օգնել այդ շրջափակման մեջ գտնվողներին. Եվրախորհրդարանի պատգամավորը՝ Տոյվո Կլաարին

Почему не говорят, кто прекратил подачу газа, кто закрыл коридор, кто прибегает к насилию и угрозам? – евродепутат о блокаде Арцаха 07/10/2023 12:01 | Комментарий
Глава подкомитета по безопасности и обороне Европарламента Натали Луазо в своем микроблоге в Twitter вновь коснулась кризиса, возникшего в Арцаха из-за перекрытия Азербайджаном Бердзорского коридора.
Она добавила, что на фоне происходящих событий имена настоящих виновников в сложившейся ситуации пока не называются.
"Ситуация не улучшается, но по крайней мере так, как это описано. Все еще не хватает упоминания о решении Международного суда. Затем нет упоминания о том, кто прекратил газоснабжение, кто перекрыл коридор, кто применяет насилие и угрожает мирному процессу. Голос посредника не должен быть заглушен", - написала депутат Европарламента, комментируя твит спецпредставитель ЕС спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаара, высказавшего разочарование по поводу очередного перекрытия газоснабжения Арцаха.Спецпредставитель ЕС Тойво Клаар разочарован прекращением газоснабжения Нагорного КарабахаРанее Луазо упрекнула Тойво Клаара за запись, в котором спецпредставитель ЕС использовал лжетопоним применительно к Степанакерту, порекомендовав ему поддержать мирных жителей, оказавшихся в блокаде, а не угождать тем, кто ответственен за эту ужасную ситуацию.Депутат Европарламента – Тойво Клаару: "Нужно помогать оказавшимся в блокаде людям, а не угождать виновникам"