Այս սադրանքին Ադրբեջանը երկար ժամանակ պատրաստվում էր տեղեկատվական գրոհներով. վարչապետ 06/29/2023   11:06  |  Քաղաքական
Շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն հունիսի 27-ին հրետանային ու ԱԹՍ միջոցով հարվածներ են հասցրել ԼՂ ՊԲ Մարտունու և Մարտակերտի դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևնաքով չորս զինծառայող է զոհվել։ Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին՝ պիտի նշեմ, որ այս ռազմական սադրանքը երկար ժամանակ նախապատրաստվում էր Ադրբեջանի տեղեկատվական գրոհներով։ Այդ մասին Գործադիրի նիստի մեկնարկից առաջ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանն իրավիճակը սրելու և ԼՂ-ն հայաթափելու հետևողական քաղաքականություն է վարում։ Ադրբեջանի գործելակերպը միջազգային հանրության կողմից ավելի տեսանելի է ընկալվում, ինչի թարմ ապացույցը նախորդ շաբաթ ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձևն է։ ԵԽԽՎ-ն արձանագրում է, որ չափազանց անհանգստացած է Ադրբեջանի ղեկավարության մակարդակով հայերի դեմ կիրառվող թշնամական ու սպառնալից հռետորաբանությամբ և կոչ է անում Ադրբեջանին մերժել նման գործելաոճը։ Վեհաժողովը հրատապ կոչ է անում ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության խնդիրները լուծել Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջև երկխոսության միջոցով»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ վեհաժողովն արձանագրել է նաև, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումն Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ եռակողմ հայտարարության խախտում է։
Հիշեցնելով, որ ԵԽԽՎ ընդունած բանաձևում Ադրբեջանին կոչ է արվել նաև վերացնել Հայաստանից Արցախ՝ գազի և Էլեկտրաէնեգիայի մատակարման խոչընդոտը՝ վարչապետը կարևորեց նույն մարմնի կողմից ըդնունված հանձնարարականը, որով ԵՄ նախարարների խորհդի ուշադրությունն է հրավիրվել ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի վրա։
«Այս օրերին ՀՀ պատվիրակությունը՝ ԱԳՆ ղեկավարի գլխավորությամբ, Վաշինգտոնում շարունակում է բանակցություններն Ադրբեջանի պատվիրակության հետ՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցնելու ուղղությամբ։ Մեր տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի և մեր կառավարությունը, առերեսվելով բոլոր դժվարությունների հետ, շարունակելու է խաղաղության ուղեգիծը»,-շեշտեց Փաշինյանը։
19:24 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ի՞նչ դնես սրա անունը»․ Ավետիք Իշխանյան
16:14 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է Իրակլի Ղարիբաշվիլիին ծննդյան օրվա առթիվ
14:30 28/06/2023  |  ՄեկնաբանությունՀարավային Կովկասում ապակայունացման ռիսկը բարձր է. Նիկոլ Փաշինյան
12:43 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Եվրոպոլի գործադիր տնօրենին
10:12 28/06/2023  |  ՄամուլՈվքե՞ր են հաջորդիվ «խորովվելու» Փաշինյանը «փռում». «Իրավունք»
20:30 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի հայտարարությունն ինքնախոստովանական ցուցմունք էր․ նա հակասել է մինչ այդ հնչեցրած իր մի քանի թեզերի․ Տաթևիկ Հայրապետյան
19:43 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչո՞ւ պետք չէ պատասխանել Նիկոլին. Վահե Հովհաննիսյան
16:25 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ընդդեմ Մովսես Հակոբյանի. Երեք տարի անց պնդում է, թե զորահավաքը չի դադարեցվել, մինչդեռ նախաքննական մարմինը նրան չի հերքել
15:26 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակի կողմից առաջ քաշված հիմնավորումներից որևէ մեկին որևէ տեսակի լուծում չի տրվել Փաշինյանի կողմից, ինչի՞ մասին է նա խոսում.Տիրան Խաչատրյան

Азербайджан долгое время готовился к этой военной провокации в Нагорном Карабахе - Пашинян 06/29/2023   11:32  |  Политика
Азербайджан долгое время готовился к недавней военной провокации при помощи информационных атак, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четврг.
"В условиях гуманитарного кризиса, возникшего из-за перекрытия Лачинского коридора, 27 июня азербайджанские ВС с применением артиллерии и бепсилотников нанесли удары по позициям Армии обороны, расположенным у Мартуни и Мартакерта, в результате чего 4 военнослужащих погибли. Выражая соболезнования родственникам и друзьям погибших, должен подчеркнуть, что подготовка этой военной провокации долгое время велась при помощи информационных атак со стороны Азербайджана о том, что Армия обороны на разных участках якобы нарушает режим прекращения огня", - сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства.
Как указал он, что выдумки азербайджанских СМИ последовательно разоблачались со стороны властей Нагорного Карабаха, в результате чего стало очевидно, что Азербайджан ведет последовательную политику обострения ситуация и изгнания армян.
"То есть ту политику, по поводу которой мы долгое время бьем в набат. Модель поведения Азербайджана все более и более воспринимается международным сообществом соответствующим образом, самым свежим доказательством чего является принятая на прошлой неделе в Парламентской Ассамблее Совета Европы резолюция", - заявил премьер Армении. Все потуги Баку с треском провалились: ПАСЕ приняла резолюцию об обеспечении свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридоруПо словам Пашинян, принятая резолюция является важнейшим документом с точки зрения повышения внимания международного сообщества к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе.
13:47 28/06/2023  |  Лента новостейПарламент Арцаха призвал Армению немедленно прекратить переговоры с Азербайджаном в Вашингтоне