Ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքը ԼՂ-ում անհնարին դարձնելու համար, սա ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում քննարկվելիք հարց է. Փաշինյան (տեսանյութ) 06/22/2023   11:20  |  Քաղաքական
Հումանիտար իրադրությունը ԼՂ-ում շարունակում է սրվել։ Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումը Ադրբեջանը շարունակում է արհամարհել։ Լաչինի միջանցքով չեն շարժվում ոչ քաղաքացիներ, ոչ տրանսպորտային միջոցներ, ոչ բեռներ։ Ավելին՝ արգելվել է նույնիսկ Կարմիր Խաչի մեքենաների երթևեկությունը։ Այդ մասին քիչ առաջ Կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետը։
«Դադարեցված են սննդի ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումները ԼՂ, դեղորայքի խիստ դեֆիցիտ կա, նույնիսկ ծանր հիվանդներին տեղափոխելու հնարավորություն չի տրվում։ Ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքը ԼՂ-ում անհնար դարձնելու համար։ Հենց սա է էթնիկ զտումը, որ մասին տևական ժամանակ է՝ ահազանգում ենք»,-շեշտեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով, իրադրության լուծման տարբերակը հետևյալն է«1․ Արդարադատության միջազգային դատարանի որշումը պետք է կատարվի և սա միջազգային օրակագի հարց է՝ ադ թվում ՄԱԿ-ի ԱԽ հարց․ հենց սա է այն մարմինը, որը լիազորված է ապահովելու միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը։ 2․ Պետք է ի վերջո գործարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմը, որի շրջանակում կհասցեագրվեն ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հիմնախնդիրները»
Փաշինյանը նշեց, որ այս ամենով հանդերձ, ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ բոլոր ջանքերը պետք է գործադրվեն՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքելու համար։
11:05 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը նիստ է հրավիրել․ ուղիղ
13:56 21/06/2023  |  ՔաղաքականՓաշինյանը հայ զինվորի արյան ու կյանքի գնով ապահովել է հետագայում քաղաքականություն անելու իր իրավունքը. Մամիջանյան
21:43 20/06/2023  |  ՔաղաքականՓաշինյանին իշխանության են բերել, ընդամենը, երեք խնդիր լուծելու համար, որոնք նա, մինչ այս պահը, հաջողությամբ իրականացնում է. քաղտեխնոլոգ
18:19 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությանը
16:31 20/06/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայ ժողովրդի դեմ կիրառվում է մարդաբանական նոր զինատեսակ, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի. Խաչիկ Գալստյան
15:04 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանի ասածը նույնական էր Շուշիի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հետ. Անդրանիկ Քոչարյան
14:08 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը 2018-ից մինչև 44-օրյա պատերազմը սպառազինության ձեռքբերման համար ծախսել է 608 մլրդ դրամ
13:51 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ44-օրյա պատերազմից կկարողանայինք խուսափել, եթե 25 տարի առաջ լուծված լիներ ԼՂ հարցը. Փաշինյան

Делается все, чтобы сделать невозможной жизнь армян в Нагорном Карабахе, это и есть этническая чистка - Пашинян 06/22/2023   12:01  |  Политика
Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает обостряться, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания правительства в четверг.
Пашинян отметил, что Азербайджан продолжает игнорировать постановление Международного суда ООН от 22 февраля, обладающее обязательной юридической силой.
"Решение Суда не выполняется. По Лачинскому коридору не передвигаются ни граждане, ни транспортные средства, ни грузы. Более того, запрещен даже проезд машин Красного Креста. Прекращены поставки продовольствия и товаров первой необходимости в Нагорный Карабах, возникла острая нехватка лекарства. Даже не предоставляется возможность для перевозки тяжелобольных пациентов. Делается все, чтобы сделать жизнь армян в Нагорном Карабахе невозможной. Именно это и является этнической чисткой,  по поводу которого мы бьем в набат уже длительное время", - подчеркнул Никол Пашинян.
По словам премьера Армении, для выхода из сложившейся ситуации в первую очередь должно быть исполнено юридически обязывающее решение Международного суда.
"Это вопрос международной повестки дня, в том числе Совбеза ООН, -   это именно тот орган, который уполномочен обеспечить исполнение решений Международного суда", - подчеркнул премьер.
Во-вторых, как указал он, в конце концов, должен быть запущен международный механизм диалога Баку-Степанакерт, в рамках которого будут решаться проблемы прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
Пашинян отметил, что наряду с этим позиция правительства РА продолжает оставаться прежней – должны быть приложены все усилия для установления мира и подписания договора об урегулировании отношений с Азербайджаном.