Խաղաղության բանակցություններում առկա անհամաձայնությունները սկզբունքային հարցերում են. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար 06/19/2023   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանն ԱԺ-ում լրագրողներին ներկայացրեց, թե խաղաղության բանակցությունների շրջանակում Հայաստանն ու Ադրբեջանը որ հարցերի շուրջ դեռևս համաձայնության չեն գալիս:
Ըստ նրա՝ խոսքն այս դեպքում վերաբերում է առավելապես սկզբունքային հարցերին։
«Այդ հարցերի մասին բարձրաձայնվել է։ Այդ թվում քարտեզի ֆիքսման, թե որ թվականին քարտեզի հիման վրա պետք է տեղի ունենա հետագա սահմանազատման գործընթացը, երաշխավորների ինստիտուտի հետ կապված, ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների հետ կապված, Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմի հետ կապված։ Ցավոք սրտի, այս պահին դեռևս չկա համաձայնություն, երկու կողմերի տեսակետները բավականին հեռու են միմյանցից, բայց աշխատանքները շարունակվում են»,-հայտարարեց Կոստանյանը:

Замглавы МИД Армении рассказал, по каким вопросам Еревану и Баку не удается достичь согласия 06/19/2023   13:38  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян представил журналистам, по каким вопросам Армении и Азербайджану не удается пока достичь согласия в рамках переговоров о мире.
По его словам, разногласия касаются преимущественно принципиальных вопросов.
"Эти вопросы упоминались. Среди них – фиксация карт, в частности, на основе карт какого года в дальнейшем должен проводиться процесс делимитации, а также вопросы, связанные с институтом гарантов, гарантиями безопасности народа Нагорного Карабаха, международными механизмами диалога Баку-Степанакерт. К сожалению, на данный момент нет согласия по данным вопросам, и точки зрения обеих сторон довольно далеки друг от друга, но работы продолжаются», - заявил Костанян в беседе с журналистами в парламенте.
00:12 13/06/2023  |  ПолитикаТомас де Ваал: "Не думаю, что с армянской точки зрения будет большой мир, если не будет отдельного соглашения в отношении армян Карабаха"