1975թ. քարտեզը զինվորական է, որը գաղտնիք է ու հասանելի սահմանափակ թվով մարդկանց. Քարտեզագետը պնդում է՝ մեզ համար շահեկան են 1922-23թթ. քարտեզները, որոնց մասին խոսում է ռուական կողմը 06/07/2023   20:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ինչպե՞ս կարելի է սահմանազատման կամ սահմանագծման վերաբերյալ առաջնորդվել մասնավոր որոշումներ կայացնելու աշխատաոճով։ Սա մի իրավիճակ է, որտեղ միայն և բացառապես պետական որոշումների կայացման անհրաժեշտություն կա»,- «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում ասում է քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը՝ հակադարձելով Բայրամովի հայտարարությանը, իբր Ադրբեջանն իր որոշ հարևանների հետ սահմանազատում իրականացրել է՝ ելնելով ոչ թե կոնկրետ քարտեզների վրա, այլ՝ «փաստաթղթերի համակողմանի վերլուծության և դրանց իրավաբանական նշանակությունը քննելու միջոցով։ Բայրամովը չէր բացառել, որ այդ գործելաոճը կարող է իրականացվել նաև Հայաստանի հետ սահմանազատման դեպքում։
«Եթե Ադրբեջանի նախագահը հայտարարում է, թե Հայաստան պետություն գոյություն չունի, ամբողջ Հայաստանն, այլևս, արևելյան Ադրբեջան է, դրա ստորադասից ի՞նչ բնույթի հայտարարություններ սպասենք»,- ասում է քարտեզագետը։
Այդուհանդերձ, ՀՀ գործող իշխանություննրը՝ ի դեմս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, համաձայն են, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանազատումն իրականացվի 1975 թ. քարտեզների հիման վրա, քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը նկատում է՝ մատնանշված քարտեզն, ըստ էության, գաղտնիք է, դա որևէ մեկին, դեռևս, հասանելի չէ, այդ թվում նաև իրեն՝ որպես քարտեզագետի.«Խոսքը զինվորական քարտեզի մասին է, որը ոչ ոք չի կարող տեսնել, բացի սահմանափակ թվով անձանցից։ Անգամ ես, որպես քարտեզագետ, չեմ կարողացել ձեռք բերեմ այդ քարտեզը, հասկանալու համար՝ ինչի՞ հիման վրա է տեղի ունենալու վարչապետի պատկերացրած սահմանազատման պրոցեսը։ Այն, ինչ ինձ հաջողվել է գտնել, ես ձեռք եմ բերել համացանցային տիրույթից»։
Թե ինչո՞ւ են գաղտնի պահվում այդ քարտեզները կամ ինչո՞ւ դրանց հասանելիությունը բաց չէ, անգամ, մասնագետների համար, ինչպիսին օրինակ քարտեզագետն է, պարոն Գալչյանը պատասխան չունի, չի կարող ասել.«Ամբողջ աշխարհում այդ քարտեզները վաճառվում են, թե ինչո՞վ է պայմանավորված այս գաղտնիությունը, չեմ կարող ասել։ Գիտեմ միայն, որ Սովետական Միության տարիներին դրանք արգելված էին»,- ասում է նա։
Հարցին՝ ո՞րն է ԵՄ-ի շահագրգռվածությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը կատարել հատկապես 1975 թ. քարտեզներով, Ռուբեն Գալչյանը պատասխանում է՝ նախ նկատենք, որ ԵՄ-ին պետք է որքան հնարավոր է արագ, ստորագրված որևէ փաստաթղթի տեսքով, ֆիքսել սահմանազատման կատարված լինելու փաստը, իսկ թե ո՞ր քարտեզով դա տեղի կունենա, սա, արդեն, հարցի երկրորդ կողմն է, ոչ այդքան կարևոր այդ կառույցի համար։
Խոսելով միջնորդ մյուս պետության ՌԴ-ի՝ քարտեզների հարցում ունեցած առաջնայնության մասին՝ Ռուբեն Գալչյանը նկատում է՝ նրանք, նույնպես, չեն հանրայնացրել այն քարտեզները, որի հիման վրա, ենթադրվում է, պետք է կատարվի սահմանազատման գործընթացը.«Իհարկե, 1975 թ. քարտեզները, նույնպես, գծվել են իրենց կողմից, սակայն ՌԴ-ի ձեռքի տակ են նաև 1922- 23թթ. քարտեզները, որոնք առավել մանրակրկիտ կերպով են գծագրված և անհամեմատ շատ ավելի շահեկան են լինելու հայստանյան կողմի համար, սակայն, սրանք, նույնպես, մեզ հասանելի չեն և պահվում են Ռուսաստանի Դաշնության ԶՈւ ԳՇ արխիվներում, ինչպես հաղորդել է ռուսական կողմը»։
Ռուբեն Գալչյանի փոխանցմամբ՝ երբ ռուսկան կողմն ասում է, թե սահմանազատումը կատարվելու է իր մոտ պահվող քարտեզների հիման վրա, ապա խոսքն այն քարտեզների մասին է, որոնք չունեն որևէ այլ կողմում՝ ո՛չ ԵՄ-ում, ո՛չ ադրբեջանական կողմում և խոսքը, ըստ քարտեզագետի, հենց 1922- 23թթ. քարտեզների մասին է, որը, սակայն, ոչ մի կերպ, ձեռնտու չէ Ադրբեջանին։ Ըստ այդ քարտեզների, ՀՀ սուվերեն տարածքի այն հատվածները, որոնք պատերազմից հետո, անհասկանալի գործընթացների արդյունքում, հանձնվել են Ադրբեջանին, ենթակա են վերադարձման՝ ՀՀ-ին. «Հետևաբար, չի բացառվում, որ հենց սա է պատճառ հանդիսանում ադրբեջանական կողմի համար, հայտարարելու, թե ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը կատարվելու է կամայական գործընթացի արդյունքում, ճիշտ այնպիսի, ինչպիսին, օրինակ, Բայրամովի կողմից նկարագրված տարբերակն էր, որը, նորից կրկնեմ, ուղղակի, բոլոր տեսակի մեկնաբանություններից կամ պարզաբանումներից դուրս տիրույթում է։ Այդպիսի սահմաազատման կամ սահմանագծման գործընթաց չի եղել և չի էլ կարող լինել»։
Ամփոփելով զրույցը, քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը հավելում է՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև սահմազատման և սահմանագծման պրոցես իրականցնելն անհնարին է դարձել, մինչև ադրբեջանկան կողմը չհեռանա ՀՀ սուվերեն տարածքից. «Ըստ երևույթին, Ադրբեջանը, դեռևս, նման միտք չունի, հետևաբար, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը հնարավոր է դառնալու միայն ուժի պարտադրման ճանապարհով՝ կլինի դա տնտեսական, դիվանագիտական թե՞ ռազմական, միևնույն է։ Թեև, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, առավել հավանական տարբերակն, այնուամենայնիվ, մնում է ռազմական ուժի կիրառումը՝ պարտադրելով այդ պետությյան Զինված Ուժերին հեռանալու ՀՀ սուվերեն տարածքից»։
20:49 05/06/2023  |  ՔաղաքականՊայմանագիր չի ստորագրվելու․ Ադրբեջանն ունի պլան մաքսիմում՝ ՀՀ-ից պոկել հնարավորինս շատ տարածքներ ու ռազմավարական կետեր․ Արա Պողոսյան
20:33 11/05/2023  |  Քաղաքական1975 թ. քարտեզով սահմանազատում անելու դեպքում Հայաստանը շատ անբարենպաստ վիճակում կհայտնվի. Աշոտ Մելքոնյան
15:14 15/04/2023  |  ՔաղաքականՉի բացառվում՝ մի գեղեցիկ օր իշխանությունը մեզ մի թղթի կտոր ցույց տա և հայտարարի, որ սահմանների դելիմիտացիան և դեմարկացիան արդեն կատարված է ու փաստի առաջ կանգնեցնի մեզ. անվտանգային հարցերով փորձագետ
23:19 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչ ասել է «ՀՀ-ն պատրաստ է Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով զորքերը հետ քաշել ապահով հեռավորության վրա»․ Ալվինա Աղաբաբյան

Нам выгодны карты 1922-23 гг: картограф о делимитации границ между Арменией и Азербайджаном 06/08/2023 10:37 | Лента новостей
Как можно руководствоваться методами принятия частных решений относительно делимитации и демаркации границы? В сложившейся ситуации требуется исключительно и только принятие государственных решений. Об этом в беседе с агентством "ФактИнфо" заявил картограф Рубен Галчян, парируя заявление Байрамова о том, что якобы Азербайджан с некоторыми из своих соседей осуществлял процесс делимитации не на основе какой-то специально выбранной карты, а "на основе анализа и рассмотрения всех юридически значимых документов". Байрамов не исключил, что "этот опыт можно применить и к Армении".
Действующая власть РА в лице премьер-министра Никола Пашиняна согласна, чтобы делимитация границ между Арменией и Азербайджаном осуществлялась на основе карты 1975 года. Галчян отмечает, что упомянутая карта, по сути, - тайна, она еще никому недоступна, в том числе ему как картографу.
"Речь идет о военной карте, которую видеть никто не может, за исключением ограниченного числа лиц. Даже я как картограф не смог достать эту карту, чтобы понять, на основе чего будет проходить представляемый премьером процесс делимитации. То, что мне удалось достать, я нашел в Сети", - сказал он.
Ответа на вопрос о том, почему эти карты хранятся в секрете или почему доступ к ним закрыт даже для специалистов, каковым является картограф, у господина Галчяна нет. "Во всем мире эти карты продаются. Чем вызвана такая таинственность, я сказать не могу. Я знаю только, что они были запрещены в советское время", - говорит он.
В ответ на вопрос о том, чем обусловлена заинтересованность ЕС в проведении делимитации с Азербайджаном особенно на основе карты 1975 года, Рубен Галчян заявил, что прежде всего следует отметить, что ЕС нужно как можно скорее зафиксировать факт проведения делимитации в виде какого-либо подписанного документа, а на основе какой карты это произойдет, - это уже другая сторона вопроса, не столь важная для данной структуры.
Говоря о приоритетах другого государства-посредника – РФ, Рубен Галчян отмечает, что и они не обнародовали тех карт, на основе которых предположительно должна осуществляться делимитация. "Конечно, карты 1975 г. тоже чертили они, однако в распоряжении РФ имеются и карты 1922-1923 гг., которые составлены более тщательно и окажутся более выгодными для армянской стороны, но и они нам недоступны и хранятся в архивах ВС РФ, о чем сообщала российская сторона", - указал он.
По словам Рубена Галчяна, когда российская сторона заявляет, что делимитация будет проводиться на основе карт, хранящихся у нее, то речь идет о тех картах, которых нет у других сторон – ни у ЕС, ни у азербайджанской стороны. И речь, как отметил картограф, идет именно о картах 1922-1923 гг., которые Азербайджану никак не выгодны. Согласно эти картам, те участки суверенной территории РА, которые после войны в результате непонятных процессов были сданы Азербайджану, подлежат возврату Армении."Следовательно, не исключено, что в этом кроется причина, по которой азербайджанская сторона заявляет о том, что делимитация границ между Арменией и Азербайджаном будет осуществлена в результате произвольного процесса, каковым является описанный Байрамовым вариант, который не поддается никаким комментариям или разъяснениям. Такого процесса делимитации или демаркации не было и быть не может", - подчеркнул специалист.
Картограф также добавил, что проведение процесса делимитации и демаркации границ между Республикой Армения и Азербайджаном невозможно до тех пор, пока азербайджанская сторона не покинет суверенную территорию РА. "По сути дела, Азербайджан пока об этом и не думает, следовательно, процесс делимитации и демаркации станет возможным только путем применения силы, будь то экономической, дипломатической или военной – все равно. Хотя с учетом создавшейся ситуации наиболее вероятным вариантом остается применение военной силы, которая принудит вооруженные силы этой страны покинуть суверенную территорию РА", - сказал он.