ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են առևանգված և Ադրբեջանում գերության մեջ պահվող երկու հայ զինծառայողներին 06/08/2023   11:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ՀՀ տարածքում ադրբեջանցիների կողմից առևանգված և Ադրբեջանում գերության մեջ պահվող երկու հայ զինծառայողին։
ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ երեկ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են երկու հայերի՝ Ադրբեջանում։
«Նրանց հետ տեղի է ունեցել առանձնազրույցներ և հաստատվել է կապն ընտանիքների հետ՝ Կարմիր խաչի նամակների միջոցով»,- հայտնեց Ամատունին։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-ին ՀՀ ՊՆ-ն պաշտոնապես հայտնեց, որ ժամը 19:00-ից ընդհատվել է կապը՝ մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողի հետ։ Ադրբեջանական կողմը հաստատել է, որ մեր զինծառայողները գերեւարվել են։ Ավելի ուշ՝ Ադրբեջանը հայտարարեց մեր զինծառայողների դեմ շինծու քրեական գործի հարուցման մասին։
18:23 02/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներին դեռ թույլ չեն տվել՝ տեսակցել ադրբեջանցիների կողմից առևանգված երկու հայ զինծառայողին (տեսանյութ)

Представители МККК навестили двух похищенных Азербайджаном армянских военнослужащих 06/08/2023   11:34  |  Лента новостей
Представители Международного Комитета Красного Креста(МККК) навестили двух армянских военнослужащих, похищенных Азербайджаном  и удерживаемых в плену.
Руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни в беседе с "ФактИнфо" сообщила, что вчера представители МККК посетили двух армян в Азербайджане.
"С ними состоялась беседа в формате тет-а-тет, была установлена связь с семьями посредством писем", - сообщила Аматуни.
Напомним, что 26 мая Минобороны Армении сообщило, что с 19:00 прервана связь с двумя военнослужащими ВС РА, поставляющими продукты питания на боевые позиции. Азербайджанская сторона подтвердила, что военнослужащие были захвачены в плен. Позже Азербайджан объявил о возбуждении сфабрикованного уголовного дела против наших военнослужащих.