Կստեղծվի հայ- չեխական ռազմատեխնիկական գործակցության աշխատանքային խումբ. Արման Սարգսյան 06/07/2023   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Չեխիայի Հանրապետությունների միջև ռազմատեխնիկական գործակցության աշխատանքային խումբ կստեղծվի։ Այս մասին ԱԺ-ում Պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նիստին ասաց ՀՀ Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ կողմերի միջև կմեկնարկի ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման և արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների և տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացը։ Կիրականացվի նաև աջակցություն՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին, տեղեկությունների փոխանակում և դրանց պահպանման ուղղությամբ լիարժեք գործակցություն։
Ստորագրված փաստաթղթի դրույթների իրագործման լիազոր մարմիններն են երկրների պաշտպանության նախարարները։
11:52 07/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ ունեցել ենք կրակոցներ,այս պահին սահմանին հարաբերական կայուն է. Արման Սարգսյան
18:12 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է 3 հարց
13:43 12/04/2023  |  ՔաղաքականՕպերատիվ իրավիճակը ասեմ՝ կես ժամ առաջ ճշտել եմ, իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է. ՊՆ փոխնախարար
20:04 07/02/2023  |  ՀարցազրույցԲանկերի միությունը հստակ անհամաձայնություն ունի քպականների մշակած նախագծի հետ. Այն էական կազդի ոչ միայն ֆինանսական համակարգի, այլ նաև տնտեսության իրական հատվածի վրա
14:01 11/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակցում ենք, որ Ադրբեջանը թույլ տա 3 անհետ կորածների մարմինները գտնենք
13:52 11/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿամավորության սկզբունքով կանանց ևս զինվորական ծառայության մեջ ներգրավելու մասին նախագիծը քննարկման փուլում է. ՊՆ փոխնախարար
13:55 12/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավոր է, որ այլ վայրերում եւս հնչեն կրակոցներ. Պաշտպանության փոխնախարարը՝ Վայոց Ձորի կրակոցների մասին (տեսանյութ)

Армения и Чехия создадут рабочую группу по военно-техническому сотрудничеству - Арман Саркисян 06/07/2023 12:30 | Лента новостей
Армения и Чехия создадут рабочую группу по военно-техническому сотрудничеству. Об этом заявил заместитель министра обороны Армении Арман Саркисян на заседании постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности.
Сегодня в парламентской комиссии рассматривается проект закона о ратификации соглашения о военно-техническом сотрудничестве между правительствами Армении и Чехии, подписанное в апреле 2019 года в Ереване.
“В соответствии с соглашением, будут определены направления сотрудничества в военно-технической сфере, которые включают в себя процесс производства, импорта и экспорта продукции военного назначения, лицензирование, контроль качества, подготовку необходимых специалистов и технического персонала, содействие предприятиям ВПК, иные отношения, связанные с обменом информацией и ее хранением”, - отметил заместитель министра.
Для реализации положений подписанного документа полномочными органами являются министры обороны стран.