Լեռնային Ղարաբաղի ո՛չ ժողովուրդը, ո՛չ իշխանությունները չեն լիազորել մեզ բանակցել իրենց կարգավիճակի շուրջ. Միրզոյան 06/05/2023   12:01  |  Քաղաքական
Հայաստան- Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումն իրատեսական, ամբողջական, տևական ու կայուն չի կարող լինել, քանի դեռ ԼՂ ժողովրդի և պաշտոնական Բաքվի միջև չի գործում առկա չէ երկխոսություն, քննարկում ու բանակցություն՝ ԼՂ ժողովրդի համար կարևոր հարցերի շուրջ։ Այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳՆ Արարատ Միրզոյանը՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստին։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ որևէ կարգավորում չի կարող լինել արդյունավետ, քանի դեռ լուծված չեն արցախցիների անվտանգության և իրավունքների հետ կապված խնդիրները։ Իր խոսքով՝ այդ խնդրի ամենավառ ապացույցներն արդեն շուրջ 6 ամիս շարունակվող Արցախի շրջափակումը, Բերձորի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, Արցախ մատակարարվող գազի ու էլեկտրաէներգիայի խափանումները և այլն։
«Այդ հարցերը պետք է քննարկվեն և հասցեագրվեն՝ ո՛չ մեր կողմից։ Դա պետք է արվի ԼՂ ժողովրդի, ԼՂ ընտրված մարմինների և լիազոր ինստիտուտների կողմից։ ՄԵնք պետք է փորձենք ապահովել այդ երկխոսության սկիզբը, մեխանիզմը, հարթակը»,- ասաց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունները Արցախի ժողովրդի կողմից մանդատ չեն ստացել՝ նրանց ապագան բանակցելու համար։ ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև հայտարարեց, որ իրենք հավակնություններ էլ չունեն որոշելու Արցախի կարգավիճակը։ Դա, իր խոսքով, պետք է անեն արցախցիների կողմից լիազորված մարմինները։
10:44 03/06/2023Արարատ Միրզոյանը կգնա խորհրդարան. ՔՊ-ականները սպասում են. «Ժողովուրդ»
16:59 23/05/2023  |  ՔաղաքականՍա կոչվում է պյուղատոսություն. Փաշինյանն ուզում է ուրանալ մեր պայքարը և ձեռքերը լվանալ Արցախից. Արթուր Խաչատրյան
15:55 23/05/2023  |  ՔաղաքականԼՂՀ անկախության օգտին քվեարկել է ընտրողների 99,89 տոկոսը. Արցախում ռուսական համայնքի հայտարարությունը

Армения не претендует на ведение переговоров о статусе Нагорного Карабаха - Арарат Мирзоян 06/05/2023   12:33  |  Политика
Армения не претендует на определение статуса Нагорного Карабаха, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения исполнения бюджета на 2022 год.
"Мы не получали мандата от народа Нагорного Карабаха на на ведение переговоров о его будущем, и, следовательно, как вы сказали, мы не имеем права определять их статус. Мы даже и не претендуем на это и не пытаемся этого сделать", - сказал он.
Комментируя процесс урегулирования отношений с Азербайджаном, он указал, что это урегулирование не может быть реальным, целостным, долгосрочным, устойчивым, если в рамках него не создается платформа, некий механизм диалога, посредством которого народ Нагорного Карабаха и официальный Баку могут вести диалог, обсуждать, вести переговоры по всем важным для Нагорного Карабах и его будущего вопросам.
“Мы не ведем переговоров ни вокруг статуса, ни чего-то другого", - добавил Арарат Мирзоян.
По словам главы МИД Армении, никто в мире не может отрицать, что есть много открытых вопросов, связанных с безопасностью и правами народа Нагорного Карабаха. Об этом свидетельствует блокада, незаконное перекрытие Лачиснкого коридора, перекрытие подачи электроэнергии, множество вопросов, напомнил он.
"Эти вопросы должны быть обсуждены и адресованы, но не нами, а избранными органами и полномочными институтами Нагорного Карабаха. Мы должны попытаться обеспечить старт этого диалога, платформу, механизм", - подчеркнул Мирзоян.