ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև հունիսի 6-ը ժամանակ է տվել 2 հայ զինծառայողների մասին տեղեկություն հայտնելու համար 05/31/2023   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին մինչև հունիսի 6-ը ժամանակ է տվել 2 հայ զինծառայողների մասին տեղեկություն հայտնելու համար։
Հիշեցնենք, որ մայիսի մայիսի 28-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի իրավասության ներքո գտնվող ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայողների հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում և պահանջել, որպեսզի Դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց կիրառվի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զերծ մնալու հայ զինծառայողների իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ պահանջ է ներկայացվել տրամադրելու տեղեկատվություն վերջիններիս պահման վայրի, պայմանների և առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունից հայտնել են, որ ՀՀ կառավարության կողմից ավելի վաղ ներկայացված դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է որոշում և պահանջել Ադրբեջանից մինչև սույն թվականի հունիսի 6-ը ներառյալ տրամադրել հետևյալ տեղեկությունը՝արդյո՞ք 2 զինծառայողները գերու կամ այլ կարգավիճակում գտնվում եմ Ադրբեջանի տիրապետության տակ: Եթե այո, Դատարանը Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություն զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին:
12:48 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը մայիսի 9-ին մերժել է վերջերս ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների հարազատների պահանջը՝ ՀՀ կառավարության դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին
12:00 12/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը հորդորում է ապատեղեկատվություն չտարածել
17:47 30/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահը հանդիպել է ՄԻԵԴ նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիի հետ
14:03 27/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ի վճռով Հայաստանը պարտավորվում է կալանավայրում մահացած Ս․ Ոսկանյանի կնոջը փոխհատուցել 20 000 եվրո
17:11 25/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի՝ իրավական վեճի եղանակով բարձրացրած հարցերն առնչություն չունեն Բեռնի Կոնվենցիայի նպատակի հետ. Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ
13:38 17/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն փաստը, որ ՄԻԵԴ-ը որոշեց հաղորդակցվել Նախարարների կոմիտեի հետ, նշանակում է, որ ԵԴ-ի համար վստահելի չեն Ադրբեջանի ներկայացրած փաստարկները. փորձագետ

ЕСПЧ потребовал от Баку до 6 июня предоставить информацию о двух похищенных армянских военнослужащих 05/31/2023 12:56 | Лента новостей
ЕСПЧ потребовал от Азербайджана до 6 июня предоставить информацию о двух армянских военнослужащих, похищенных 26 мая.
28 мая с.г. Ереван обратился в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в связи с незаконным похищением Азербайджаном двух военнослужащих ВС Армении.
Офис представителя Армении по международным правовым вопросам подал в суд заявление о защите основополагающих прав двух военнослужащих ВС Армении и потребовал применить в отношении Азербайджана промежуточную меру для недопущения нарушения прав армянских военнослужащих. В то же время представлено требование о предоставлении данных о месте и условиях их содержания, а также состоянии здоровья.
Как сообщили в представителельстве Армении по международным правовым вопросам, на основании ранее поданного правительством Армении обращения ЕСПЧ принял решение и потребовал от Азербайджана до 6 июня текущего года включительно предоставить следующую информацию:
Находятся ли двое армянских военнослужащих под контролем Азербайджана в качестве пленных или другом статусе?
Если да, то Суд потребовал от Азербайджана предоставить информацию об условиях содержания военнослужащих и медицинских обследованиях.