Միջանցքի հարցը Հայաստանի համար կարմիր գիծ է, այդ հարցը չի քննարկվելու․ Մհեր Գրիգորյան 05/30/2023   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցի շուրջ Հայաստանը մշտապես պատրաստ է խոսել, իսկ միջանցքի հարց չի քննարկվելու. դա կարմիր գիծ է Հայաստանի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին ՀՀ փոխվարչապետն ասաց լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Փոխվարչապետը նշեց, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցով եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքի մեկնարկի պահից անձամբ ինքը և պաշտոնական Երևանը մշտապես տեղեկացրել են բոլորին, որ Հայաստանը պատրաստ է  քննարկել ապաշրջափակման հարցերը՝ կարևորագույն երկու կոնցեպտի շրջանակում:
«Առաջինն այն է, որ ենթակառուցվածքները, որոնց մասին մենք խոսում ենք, պետք է լինեն Հայաստանի սուվերեն ենթակառուցվածքներ, և երկրորդ՝  դրանց վրա ամբողջությամբ պետք է տարածվի Հայաստանի Հանրապետության իրավազորությունը: Այս սկզբունքների շրջանակներում մենք  միշտ պատրաստ ենք եղել, և հիմա էլ պատրաստ ենք թեմայի զարգացմանը և, ի վերջո, ապաշրջափակմանը, ինչը իմ կարծիքով կարևոր նշանակություն ունի նաև Հայաստանի համար: Իսկ միջանցքի հարց չի քննարկվելու, դա մեզ համար կարմիր գիծ է »,- ասաց Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին՝ արդյոք ապաշրջափակումից հետո մաքսային հսկողությունը կարո՞ղ է իրականացվել  միջազգային կազմակերպության միջոցով, Մհեր Գրիգորյանը նշեց, որ նման քննարկում այս պահին չկա օրակարգում, գաղափարներ  շրջանառվել են, բայց մշակված ձևաչափ  այդ հարցի վերաբերյալ այս պահին չկա:
20:46 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական համաժողովին
18:29 19/05/2023  |  ՄամուլՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահին
18:20 28/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատունը տոնել է Թագավորի օրը
17:41 21/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԵՏՀ խորհրդի հերթական նիստին
15:21 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Գրիգորյանը Լեհաստանի դեսպանի հետ քննարկել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները
16:50 30/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) Եվրոպայի և Հյուսիսատլանտյան տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրեն Նիկոլաս Ռալլոյին
14:12 24/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ամերիկայի Առևտրի Պալատի տարեկան ընդհանուր ժողովին
13:09 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության փոխվարչապետ Պյոտր Պարխոմչիկին

Вице-премьер Армении: вопрос коридора обсуждаться не будет, для нас это красная линия 05/30/2023 13:51 | Лента новостей
Ереван всегда готов обсуждать вопрос разблокирования региональных коммуникаций, но вопрос коридора не обсуждается; это красная линия для Армении, отметил в беседе с журналистами вице-премьер Армении Мгер Григорян. Его слова приводит агентство "Арменпресс".
Вице-премьер указал, что с начала работы трехсторонней рабочей группы по вопросу разблокировки региональных коммуникаций он лично и официальный Ереван всегда информировали всех о том, что Армения готова обсуждать вопросы разблокировки в рамках двух важных концептов.
"Во-первых, инфраструктуры, о которых мы говорим, должны быть суверенными инфраструктурами Армении, а во-вторых, на них должна полностью распространяться юрисдикция Республики Армения. В рамках этих концептов мы всегда были готовы, и сейчас готовы к обсуждению темы и в конечном счете к разблокированию, что, на мой взгляд, большое значение имеет и для Армении. Но вопрос коридора обсуждаться не будет, для нас это красная линия", - сказал Григорян.
Отвечая на вопрос, может ли после разблокирования таможенный контроль проводиться посредством международной организации, Мгер Григорян отметил, что подобного обсуждения на данный момент нет в повестке дня,