Սկզբնական փուլում Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը 20 մլրդ դրամ կներդնի Արցախի կենսական նշանակության խնդիրների լուծման համար 05/26/2023   14:45  |  Մեկնաբանություն
Այսօր նշում եմ ծննդյանս 55-ամյակը։ Ծննդյան օրը հարմար առիթ է ամփոփումների համար: Այսօր ստանում եմ շնորհավորանքներ, նվերներ և աջակցության խոսքեր աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մարդկանցից, ու շնորհակալ եմ նրանց։ Ժամանակին ես ընդունեցի մի բանաձև՝ «Կյանքի իմաստը նվիրաբերությունն է։ Քչերից՝ շատերին, իմացողներից և ունևորներից՝ չիմացողներին ու չունևորներին»։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը.
«Վերոնիկան ու ես այդ բանաձևով ենք առաջնորդվում վերջին 20 տարիներին: Մենք հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է հիմա աջակցել Արցախին՝ ոչ միայն մեր գործերով, այլ նաև սեփական միջոցներով։ Արցախի անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ուղղակիորեն կապված են Հայաստանի անվտանգության ու բարեկեցության հետ, հետևաբար՝ հայկական աշխարհի անվտանգության ու բարեկեցության հետ։ Եթե մենք մինչև վերջ չպաշտպանենք Արցախը, կկորցնենք մեր արմատների կարևոր մասը, մի հարուստ մշակույթ կարող է անհետանալ աշխարհի երեսից։ Հասկանալով սա և հավատալով հաջողությանը՝ ես և իմ համախոհներն էլ ավելի ակտիվ ենք գործում։
Մենք ունենք մի նպատակ, որի շուրջ մեծաթիվ մարդիկ են համախմբվել, ունենք տեսլական, հասկանում ենք, թե ուր պետք է շարժվենք, ստեղծել ենք ենթակառուցվածք՝ կոնկրետ ջանքեր գործադրելու համար։ Մեզ սպասվող հսկայական աշխատանքը պահանջում է ֆինանսական հիմք: Սկզբնական փուլում իմ ընտանիքը կներդնի 20 միլիարդ դրամ։ Ակնկալում ենք, որ կկարողանանք ներգրավել ևս 40 միլիարդ դրամ այն հայերից և Արցախի ընկերներից, որոնք անտարբեր չեն Արցախի նկատմամբ, որոնք վստահում են մեզ և աջակցում են մեր գործին։ Այն բոլոր՝ 700-ից ավելի նախագծերը, որոնք իրականացրել և որոնց աջակցել եմ, կոլեգիալ հիմունքներով են եղել, և այդ փորձը մեզ դեռ շատ է պետք լինելու Արցախում։
Ներդրված և ներգրավված գումարներն աննպատակ չեն ծախսվելու, չեն ուղղվելու անգործության խրախուսմանը: Այդ գումարներն ուղղվելու են «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման ծրագրերին։ Շարժման նախաձեռնող խումբը կազմված է Արցախի հասարակության տարբեր շերտերի ներկայացուցիչներից։ «Ճակատի» նպատակը նույնն է, ինչ 35 տարի առաջ՝ ունենալ ազատ, անվտանգ, երջանիկ, հայկական Արցախ։ Տարբեր քաղաքական և հասարակական ուժերի ներկայացուցիչներ հետ համատեղ քննարկումների և աշխատանքի ընթացքում ձևավորվել են Արցախի զարգացման հայեցակարգը և դրա իրականացման ճանապարհային քարտեզը։
Ավելի քան 20 նախագիծ գտնվում է իրականացման տարբեր փուլերում: Կառավարության և մեր՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության հետ համատեղ աշխատանքներ են իրականացվել Արցախի պետական պահուստի համալրման ուղղությամբ, իրականացվում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների ամրապնդման, սոցիալական հաստատությունների համար էլեկտրաէներգիայի պահուստային և այլընտրանքային աղբյուրների ստեղծման, ջերմոցային տնտեսությունների աջակցության, կրթական ու մշակութային և մի շարք այլ ծրագրեր, որոնց մասին դեռ վաղ է հրապարակային խոսել:
Այսօր մեր կողմից 77 աշխատանքային ուղղություններով ճանապարհային քարտեզներ են մշակվում, և դրանց նախագծումից հետո կլինեն ոչ թե տասնյակ, այլև հարյուրավոր նման նախաձեռնություններ: Նախագծերը կիրականացվեն Արցախի բոլոր առողջ ուժերի հետ համագործակցաբար՝ արդյունավետության հստակ սահմանված չափանիշներով: Բայց կարևորն այն է, որ բոլոր այդ նախաձեռնությունները ծառայելու են մեկ՝ ազատ, անվտանգ, երջանիկ, հայկական Արցախ ունենալու նպատակին:
Մենք լի ենք վճռականությամբ և աշխատելու ենք մեր նպատակներին հասնելու համար՝ չնայած այն բոլոր սահմանափակումներին ու խոչընդոտներին, որոնց բախվում ենք»:
17:37 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարող ենք իրավիճակը կտրուկ փոխել հօգուտ մեզ, եթե միավորվենք. Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպումներ է ունեցել Արցախի մի շարք համայնքներում
13:00 23/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմում պարտված մարդուն հոգեբանորեն դժվար է դուրս գալ այդ իրավիճակից. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել «Дождь»-ին
08:17 23/05/2023  |  ՄամուլԿա՛մ աջակցում ես ՀՀ իշխանություններին, կա՛մ կոշտ քննադատում․ հստակ գծեր են սահմանվել․ «Հրապարակ»
11:16 19/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԻշխանությունը Արցախում մեկ վայրկյանով անգամ չի կարող գետնին ընկնել. Ռուբեն Վարդանյան
14:06 18/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք իրավունք չունենք անտարբեր հետևել և դիտորդի դերում մնալ. «Արցախի անվտանգության եվ զարգացման ճակատ»
13:44 18/05/2023  |  ՔաղաքականՏեղյակ չեմ ինչի մասին է ասում Սամվել Բաբայանը, իրեն մի անգամ եմ տեսել. Վարդանյանը՝ Բաբայանի հետ կոնսուլտացիաների մասնակցելու հայտարարության մասին (տեսանյութ)
13:38 18/05/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանի կառավարությունը պետք է հասկանա՝ Արցախի ապագան չի կարող որոշվի մի խմբով, որը հիմա ղեկավարում է երկիրը. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
13:22 18/05/2023  |  ՔաղաքականՌուբեն Վարդանյանը՝ իր խորհրդականների՝ հիմնադրամում ստացած կլորիկ աշխատավարձերի մասին
13:15 18/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում կարող են մարդիկ հավաքվել ոչ թե անձի, այլ՝ գաղափարի շուրջ, Վարդանյանը հայտարարեց նոր ճակատի ձեւավորման մասին (տեսանյութ)

Семья Рубена Варданяна на первоначальном этапе вложит 20 миллиардов драмов в решение насущных проблем Арцаха 05/26/2023   16:16  |  Лента новостей
Бывший госминистр Республики Арцах, обществнено-политический деятель Рубен Варданян 25 мая отметил своё 55-летие.
Как отметил Варданян, день рождения хорош для подведения итогов.
"Мне приходят поздравления, подарки и слова поддержки от самых разных людей из разных уголков мира, и я им искренне благодарен. Когда-то я принял для себя формулу «Жизнь состоит в дарении. От немногих — многим. От тех, кто знает и имеет, — тем, кто не знает и не имеет». Мы с Вероникой делаем это последние 20 лет. Мы понимаем, насколько важно сейчас поддержать Арцах — не только своими делами, но и своими средствами. Ведь безопасность и благополучие Арцаха напрямую связаны с безопасностью и благополучием Армении, а значит, и Армянского мира', - написал Варданян в своем Telegram-канале.
По его словам, если мы не отстоим Арцах, у армянского народа земля уйдёт из-под ног.
"Мы лишимся важной части наших корней, с лица земли исчезнет богатейшая живая культура", - отметил Варданян.
Понимая это и веря в успех, он и его соратники действуют всё более активно.
"У нас есть цель, вокруг которой сплотилось множество людей, есть видение, куда идти, создана инфраструктура для приложения конкретных усилий. Необходима финансовая база для той огромной работы, которая нам предстоит. На первоначальном этапе моя семья передаст 20 миллиардов драмов. Мы рассчитываем, что до 40 миллиардов нам удастся привлечь от неравнодушных армян и друзей Арцаха, которые нам доверяют и поддерживают то, что мы делаем. Я счастлив, что все проекты, которые я реализовывал и поддерживал, а их более 700, были коллегиальными. Этот опыт нам очень пригодится в Арцахе", - написал Рубен Варданян.
Как указал он, деньги, которые они аккумулируют, не будут бездумно раздаваться и стимулировать иждивенчество.
"Они пойдут на поддержку программ общественного движения "Фронт безопасности и развития Арцаха", который был учреждён инициативной группой представителей самых разных частей арцахского общества. Цель Фронта та же, что была у арцахцев ещё 35 лет назад: свободный, безопасный, счастливый армянский Арцах. В ходе многодневной совместной работы представители различных политических и общественных сил сформировали концепцию развития Арцаха и составили дорожную карту её реализации", - сообщил он.
Он также рассказал, что более 20 проектов уже запущены и находятся на разной стадии внедрения.
"Так, совместно с правительством и созданным нами ранее АТР "Мы — наши горы" реализовали программу по восполнению продовольственного резерва Арцаха, также ведутся программы по созданию резервных и альтернативных источников электроэнергии для социальных учреждений, поддержке тепличных хозяйств, культурные и образовательные программы, и другие проекты, о которых пока рано говорить публично. Сегодня нами разрабатываются дорожные карты по 77 направлениям работы, и после проектирования будут уже не десятки, а сотни подобных инициатив. Все проекты будут реализованы во взаимодействии со всеми здоровыми силами Арцаха и для каждого будут определены жёсткими критерии эффективности", - написал Варданян.
Но главное — все эти инициативы подчинены одной цели: свободный, безопасный, счастливый армянский Арцах, добавил он.
"Мы полны решимости и будем работать на достижение нашей цели вопреки всем ограничениям и препятствиям, с которыми сталкиваемся. Ведь мы и есть Наши Горы — наш Арцах! Мы вместе, мы — одно", - подчеркнул Варданян.
10:00 25/05/2023  |  КомментарийНе может быть такого решения, при котором руководство Армении признает Арцах частью Азербайджана - Варданян
12:39 23/05/2023  |  КомментарийУ Пашиняна нет права принимать решения за народ Арцаха - Рубен Варданян
11:28 19/05/2023  |  КомментарийВласть в Арцахе ни на секунду не может упасть на землю – Рубен Варданян