Սերժին մերժելը Արցախը ծախելու գեոպոլիտիկ դոմինոյի առաջին քայլն էր. Աշոտյան 05/24/2023   16:11  |  Մեկնաբանություն
Նիկոլը ծախել է և ծախում է Արցախը գեպոլիտիկ շուկաներում։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը.
«Մինսկի խումբը որպես Նիկոլի ստերի բացահայտման գործիք.
Նիկոլն իր վերջին դավաճանական հայտարարությունների մեջ բնականաբար փորձում էր բերել ինչ-որ «հիմնավորումներ» և ստեղծել «գաղափարական» հիմքեր:
Այդ հիմքերից մեկը, ըստ այդ ստախոս կապիտուլյանտի հետևյալն է՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և կարգավիճակի հարցից նա հրաժարվել է ՝ ելնելով գեոպոլիտիկ փոփոխություններից, ակնարկելով ռուս-ուկրաինական պատերազմը, շեշտելով, որ տարածքային ամբողջականությունն այդ պատերազմի պատճառով դարձել է խիստ գերակա, իսկ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը ստորադասվել է:
Ի թիվս այլ փաստերի, որոնք բացահայտում են Նիկոլի ստերը, այդ թվում ՝ վերոնշյալ սուտը, ցանկանում եմ հիմա այս կարճ փաստագրական վերլուծությամբ վկայակոչել հաշվետու ժամանակահատվածում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունները՝ որպես
Նիկոլի ստերի բացահայտման գործիք:
Եվ այսպես.
44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո ՄԽ համանախագահները շարունակել են իրենց աշխատանքները:
Դրան զուգահեռ Հայաստանում ծավալվել են ներքաղաքական գործընթացներ, որոնց արդյունքում 2021-ի հունիսի 20-ին կայացան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները:
ՄԽ համանախագահ երկրները վերջին անգամ հղում են արել հիմնարար սկզբունքների և էլեմենտների վրա 2021-ի ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ. այն է ՝ խորհրդարանական ընտրություններից 2 ամիս առաջ:
Դրանից հետո՝ նույն թվականի մայիսի 5-ին, հղում են արել նախորդ հայտարարությանը:
Այնուհետ դրան հետևած 8 հայտարարություններից և ոչ մեկում (վերջինը ՝ 2021-ի դեկտեմբերի 7), ոչ մի տեղ Արցախյան խնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հղումը հիշատակված չէ:
Այս փաստը բավական է ապացուցելու, որ Հայաստանը ներկայացնող դավաճանները մի կողմից հայ ժողովրդին խաբում էին նախընտրական արշավում Արցախի ապագային վերաբերող խոսոտումներով և այդ խոստումների մի մասն անգամ ամրագրեցին սեփական կառավարության ծրագրում, մյուս կողմից՝ միջազգային հարթակներում վաղուց հրաժարվել էին Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հետապնդումից:
Ուկրաինական պատերազմը ոչ մի կապ չունի այն հանգամանքի հետ, որ Նիկոլը հրաժարվել է Արցախի՝ հայակական լինելու հեռանկարից:
Կրկնում եմ, դրա ապացույցները ՄԽ համանախագահների հայտարարություններն են, որոնք մինչ խորհրդարանական ընտրություններ հղում էին անում ինքնորոշման իրավունքի գոյությանը, իսկ դրանից անմիջապես հետո, ՄԻՆՉԵՒ ուկրաինական պատերազմ, ոչ մի հիշատակում այլևս չէին անում:
Նիկոլը ծախել է և ծախում է Արցախը գեպոլիտիկ շուկաներում, սական այդ ուկրաինական պատերազմի համատեքստում գեոպոլիտիկ վերջին զարգացումները բացարձակ կապ չունեն այդ վաճառքի հետ:
Նիկոլը հենց այդպիսի քաղաքականություն իրականացնելու նպատակով է 2018-ին զավթել իշխանությունը:
Սերժին մերժելը Արցախը ծախելու գեոպոլիտիկ դոմինոյի առաջին քայլն էր»:
10:54 21/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհվածի մոր հաշվին «հեր ու տղա» հարաբերություններ կարգավորելը սրիկայություն է․ Արմեն Աշոտյան
12:14 19/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՓաստը, որ Ալեն Սիմոնյանի պահանջով իր «պատվի վերականգնման» դատական նիստը անցնում է առանց տեսախցիկների մի բանի մասին է վկայում. Աշոտյան
21:52 18/05/2023CDI-ը այսօր Սլովենիայում կայացած նիստում դատապարտել է քաղաքական դրդապատճառներով քրեական գործեր հարուցելը․ Աշոտյան
10:51 18/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԱշո՛տ, դու պարտավոր ես հետ վերցնել բողոքդ, պարտավոր ես, որովհետև Նիկոլի տղեն ես. Աշոտյան
10:47 13/05/2023  |  ՄամուլԻնչո՞ւ Աշոտյանին թույլ չեն տալիս երկրից դուրս գալ․ «Փաստ»
13:54 06/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլը հնչեցնում էր 18+ ձևաչափով ցանկացած հայհոյանքին վայել սուտ. Աշոտյան. ուղիղ
23:40 04/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը վերջնականապես Ադրբեջանին հանձնելու հարցը Վաշինգտոնում լուծվել է. Աշոտյան

«Мержир Сержа» было первой костяшкой в геополитическом эффекте домино по продаже Арцаха - Ашотян 05/24/2023   16:23  |  Комментарий
«Мержир Сержа» было первой костяшкой в геополитическом эффекте домино по продаже Арцаха, пишет заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян в своем Telegram-канале. Запись Ашотяна публикуем ниже;
«Минская группа ОБСЕ как инструмент разоблачения лжи Никола.
В своих последних предательских заявлениях Никол, естественно, пытался привести хоть какие-то «оправдания» и создать «идейные» основания.
Одно из таких оснований, по мнению этого лживого капитулянта, заключается в следующем: он отказался от вопроса о праве на самоопределение и статусе народа Арцаха на основе геополитических изменений, сославшись на русско-украинскую войну, подчеркнув, что принцип территориальная целостность из-за этой войны стало в высшей степени доминантным, а право на самоопределение наций стало  второстепенным.
Среди других фактов, разоблачающих ложь Никола, в том числе упомянутую выше ложь, я хотел бы сейчас этим кратким документальным анализом сослаться на заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ в отчетный период как на инструмент разоблачения лжи Никола.
И так.
Сразу после окончания 44-дневной войны сопредседатели МГ ОБСЕ продолжили свою работу.
В то же время в Армении происходили внутриполитические процессы, в результате которых 20 июня 2021 года состоялись внеочередные парламентские выборы.
Страны-сопредседатели МГ в последний раз ссылались на основополагающие принципы и элементы урегулирования Нагорно-карабахского конфликта в заявлении от 13 апреля 2021 года. то есть за 2 месяца до парламентских выборов.
После этого 5 мая того же года сослались на предыдущее заявление.
Ни в одном из 8 последующих заявлений (последнее от 7 декабря 2021 года) ссылка на основополагающие принципы урегулирования Арцахской проблемы нигде не упоминалась.
Этого факта достаточно, чтобы доказать, что предатели, представляющие Армению, с одной стороны, обманули армянский народ в предвыборной кампании обещаниями о будущем Арцаха и даже закрепили некоторые из этих обещаний в программе собственного правительства, с другой стороны, они давно отказались от отстаивания права Арцаха на самоопределение на международных площадках.
Украинская война никак не связана с тем, что Никол отказался от перспективы Арцаха остаться армянским.
Повторяю, доказательства тому - заявления сопредседателей МГ ОБСЕ, которые перед парламентскими выборами ссылались на наличие права на самоопределение, а сразу после этого, ДО украинской войны, не упоминали ни разу.
Никол продавал и продает Арцах на геополитических рынках, однако последние геополитические события в контексте украинской войны не имеют к этой продаже абсолютно никакого отношения.