Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Հնդկաստանում 05/18/2023   11:07  |  Քաղաքական
Կառավարության այօսրվա նիստում նախատեսվում է ընդունել Պաշտպանության նախարարության՝ Հնդկաստանում ռազմական կցորդ նշանակելու առաջարկը։
Հնդկաստանում ռազմական կցորդն իրականացնելու է ներկայացուցչական աշխատանք, որը ներառում է երկու երկրների ռազմական գերատեսչությունների հետ պաշտոնական կապերի հաստատում և խորացում, ռազմական ոլորտում հարաբերությունների զարգացում, համագործակցության ծրագրերի իրականացման մշտադիտարկում։
«Ռազմական կցորդը, Հնդկաստանի զինված ուժերի հրամանատարության հետ հաստատելով պաշտոնական հարաբերություններ, տեղի ռազմական գերատեսչության հրավերով կապահովի զորահանդեսներին, զորավարժություններին, զորաշարժերին, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ցուցահանդեսներին հայկական կողմի պաշտոնական ներկայացվածությունը, կայցելի ռազմական օբյեկտներ և հաստատություններ»,-նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության հանձնարարությամբ և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարության միջնորդությամբ՝ ռազմական կցորդը միջազգային իրավունքի նորմերով սահմանված կարգի համաձայն կարող է նաև իրականացնել դիտորդական գործառույթներ:
Նախագծի ընդունումը, ըստ ՊՆ-ի, հնարավորություն կստեղծի կցորդի միջոցով երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների արդյունավետ աշխատանքի համար, նոր որակ կհաղորդի ռազմական ոլորտում գործընկերային հարաբերություններին, ինչպես նաև ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնմանը:
12:36 30/04/2023  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանում ինը մարդ է զոհվել անհայտ գազի արտահոսքի պատճառով
16:04 10/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային
15:32 06/04/2023  |  Միջազգային լրահոսՏասնմեկ կանանց կողմից լքված տղամարդը սպանել է իր տասներկուերորդին
14:40 21/03/2023  |  ԱնցուդարձՀնդկաստանում փեսացուն հարսանիքը չեղարկել է հարսնացուի դպրոցի վատ գնահատականների պատճառով
19:07 17/03/2023  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանը ռուս զբոսաշրջիկների կացության սահմանափակումներ է մտցրել
16:40 08/03/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանը Հնդկաստանից պատվիրել է Marg 155/39 ինքնագնաց հաուբիցներ
20:00 28/02/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանն ու Հնդկաստանը պայմանավորվել են ավիաչվերթների թվի ավելացման մասին

Армения планирует назначить военного атташе в Индии 05/18/2023   11:21  |  Лента новостей
Правительство Армении на сегодняшнем заседании планирует одобрить предложение о назначении военный атташе в Индии.
Военный атташе в Индии будет проводить представительскую работу, включающую налаживание и углубление официальных связей между военными ведомствами двух стран, развитие отношений в военной сфере, мониторинг за выполнением программ сотрудничества.
В проекте также отмечается, что военный атташе будет решать также вопросы, связанные с обеспечением участия армянской стороны в военных мероприятиях, в частности парадах, учениях, выставках вооружений и военной техники, будет посещать военные объекты и учреждения по приглашению местного военного ведомства.
Принятие проекта, по мнению МО, создаст через атташе возможность для эффективного сотрудничества двух стран, придаст новое качество отношениям в военной сфере, а также  будет способствовать расширению военного и военно-технического сотрудничества.
14:56 25/04/2023  |  Лента новостейАрмения и Индия заинтересованы в углублении взаимодействия во всех сферах
12:06 19/04/2023  |  Лента новостейАрмяно-индийские отношения вступили в новый этап развития – Сурен Папикян