Երեք օր է՝ կրակոց չենք լսել․ երեխաները վերադարձել են գյուղ․ Սիմա Չիտչյան 05/16/2023   16:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեք օր է՝ Կութում հանգիստ է․ գյուղացիները, համենայնդեպս, կրակոցներ չեն լսել։ Անգամ երեխաներն են վերադարձել գյուղ։
«Էն երկու օրը, որ շատ էին կրակում, երեխաներին հանել էինք գյուղից, վտանգավոր էր․ հիմա վերադարձել են արդեն երեխեքը։ Մերոնք, համենայնդեպս, եկել են»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Կութի նախկին վարչական ղեկավար Սիմա Չիտչյանն ու հավելում՝ ճակատներս պնդացրել, ապրում ենք էլի։
«Ամեն մեկը մի երկու անասուն ունի, դրանով յոլա է գնում։ Ոչ ոք չգիտի, թե վաղն ինչ է լինելու, բայց դե մարդիկ տեղ էլ չունեն գնալու։ Ու՞ր գնան, իրենց տները թողնեն, ո՞նց հեռանան․․․»,-հռետորական հարց է տալիս տիկին Չիտչյանը։
Գյուղում մի քանի օր առաջ ձյուն է տեղացել․ բնակիչները դեռ ոչ դաշտ են կարողանում գնալ, ոչ էլ անասուններին արոտ տանել։ Տիկին Չիտչյանն ասում է՝ որ ձյունը վեր կենա, դաշտերը չորանան, գյուղատնտեսական աշխատանքներ որոշ չափով կանեն մարդիկ, անասունն էլ գոնե գոմից դուրս կգա։
Նշենք, որ Կութի արոտավայրերը գրեթե ամբողջությամբ թշնամու նշանառության տակ են 2021թ․ մայիսից․ գյուղացիները կովերին արդեն ավելի քան երկու տարի է՝ արոտավայր չեն կարողանում տանել, արածացնում են տներին մոտ գտնվող դաշտերում։
Ադրբեջանցիները չեն բավարարվել, սակայն, այդքանով․ 2022թ․ սեպտեմբերին իրենց նախաձեռնած հերթական ռազմական ագրեսիայի արդյունքում Կութի ուղղությամբ ևս որոշակի առաջխաղացում էին ունեցել։ Ընդամենն օրեր առաջ թշնամին կրկին, Սոթքի հետ մեկտեղ, թիրախավորել էր նաև Կութը՝ մասնավորապես գյուղի հարևանությամբ տեղակայված հայկական մարտական դիրքերը։
21:33 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի կրակի ինտենսիվության նվազումը պահպանվում է․ ՊՆ
21:03 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի կրակի ինտենսիվությունը էականորեն նվազել է. ՊՆ
20:48 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿրակը Կութի և Սոթքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ չի դադարել. ՊՆ
19:51 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը շարունակում է կրակը Կութի եւ Սոթքի ուղղությամբ
19:25 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ԶՈՒ-երը Կութի ուղղությամբ ականանետ են կիրառել
16:14 23/04/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿրակոցներ են եղել, շտապօգնության երեք մեքենա է բարձրացել դիրքեր
15:38 17/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ մեր մոտ էլ են կրակոցներ եղել․ ադրբեջանական դիրքերին մոտ ապրող բնակիչները լսել են, թե ոնց են ավտոմատից կրակում․ Կութի նախկին վարչական ղեկավար

В Гегаркунике рассказали об обстановке после недавней агрессии Азербайджана 05/16/2023   17:35  |  Лента новостей
В селе Кут Гегаркуникской области Армении уже третий день, как спокойно: по крайней мере, местные жители выстрелов не слышали. Даже дети вернулись в деревню.
"Когда на протяжении двух дней шел интенсивный обстрел, мы вывезли детей из села, поскольку было опасно. Они уже вернулись домой. По крайней мере, наши уже приехали", - заявила в беседе с "ФактИнфо" экс-староста села Кут Сима Читчян, добавив, что жизнь закалила их.
Она также рассказала, что местные жители занимаются скотоводством.
"Никто не знает, что будет завтра, но людям некуда идти. Куда им идти? Не оставлять же им свой дом!" - заявила Читчян.
Несколько дней назад в селе шел снег. Жители пока не могут ни в поле выйти, ни скотину вывести на выпас. Снег сойдет, поля высохнут, люди примутся за сельскохозяйственные работы.
Отметим, что почти все пастбища Кута оказались под вражеским прицелом с мая 2021 года. Жители поселка уже два года не могут вывести скотину на пастбища, они пасут на участках, прилегающих к домам.
Азербайджанцы этим не ограничились; они несколько продвинулись в направлении Кута и в результате развязанной ими агрессии в сентябре 2022 года. Всего несколько дней назад враг вновь вел обстрел по армянским позициям, расположенных в направлении Сотка и Кута.
23:33 12/05/2023  |  Лента новостейМинобороны Армении сообщило о ранении еще одного военнослужащего ВС РА в результате азербайджанской агрессии
22:37 12/05/2023  |  Лента новостейИнтенсивность огня снизилась: Минобороны Армении об обстановке в Гегаркунике
22:14 12/05/2023  |  Лента новостейВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия и минометов по армянским позициям у села Верин Шоржа