Ամենայն Հայոց Հայրապետը հյուրընկալեց Հայկական համալսարանի շրջանավարտներին և ուսանողներին 05/07/2023   20:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 7-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Հայկական համալսարանի շուրջ 150 շրջանավարտների և ուսանողների։ Այս մասին հայտնում է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեց ու տեղեկատվական համակարգը։
«Հայկական նախագիծ» գիտակրթական ՀԿ կողմից իրականացվող Հայկական համալսարան ծրագրի համահիմնադիր, պատմական գիտությունների թեկնածու Վարուժան Գեղամյանը Վեհափառ Հայրապետին ներկայացրեց կրթական կառույցի նպատակները, իրականացվող ծրագրերը և արձանագրված հաջողությունները։ Պրն․Գեղամյանն ընդգծեց նաև, որ կրթությունից զատ համալսարանը նպատակ է հետապնդում ուսանողներին ծանոթացնելու և հաղորդ դարձնելու ազգային արժեքներին։
Իր հայրական սերն ու օրհնությունը բերելով Հայկական համալսարանի շրջանավարտներին և ուսանողներին՝ Նորին Սրբությունը կարևոր նկատեց գիտելիքի փոխանցմանը զուգահեռ հոգևոր, բարոյական արժեքներով դաստիարակությունը։ Ըստ Հայրապետի՝ հոգևոր, բարոյական արժեքներով ձևավորման դեպքում է, որ գիտելիքը մարդուն կարող է պարգևել բարօր և երջանիկ կյանք։
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունը, անդրադառնալով հայրենիքի դժվարին իրավիճակին և հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին, կարևորեց հայորդիների հայեցի դաստիարակությունը, ինչի շնորհիվ միայն հնարավոր կլինի դուրս գալ առկա ծանր կացությունից։ Այս ամենում Վեհափառ Հայրապետն էական նկատեց նաև ԲՈւՀ-րի դերակատարությունը՝ զորացնելու երիտասարդների մեջ հայրենասիրության և աստվածսիրության զգացումները։
Զրույցի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հաստատեց, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին մշտապես հայ ժողովրդի մեջ վառ է պահել անկախ պետականության գաղափարը, նաև կարևորել արցախահայության ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի պաշտպանությունը։
Վերջում Նորին Սրբությունը պատասխանեց ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հասարակության մեջ քրիստոնեական վարդապետության սկզբունքների կիրառմանը և տեղեկատվական դաշտում ծավալվող քարոզչական գործունեությանը։
Հանդիպումից հետո Հայկական համալսարանի շրջանավարտներն ու ուսանողները Սուրբ Գայանե վանքում մասնակցեցին Պատարագի սրբազան արարողությանը։
11:34 30/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Ֆինլանդիայի Լյութերական-Ավետարանական եկեղեցու պատվիրակությանը
14:58 22/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից օգնություն է ուղարկվել Արցախ
20:17 12/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Երևանի փոխքաղաքապետին
12:52 09/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀարազատ Արցախը տևական ժամանակ շրջափակված է և դիմագրավում է անասելի դժվարությունների ու զրկանքների․ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս
14:48 06/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱվագ հինգշաբթին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում
10:30 05/04/2023  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՆոր նշանակումներ՝ Մայր Աթոռում
20:29 04/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
21:10 03/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է մեքսիկացի սենատորներին
00:10 31/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Դոմինիկյան Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
12:25 21/03/2023  |  ՔաղաքականԿաթողիկոսի, գերագույն հոգևոր խորհուրդի հայտարարությունը Լաչինի փակման 100-րդ օրվա կապակցությամբ

Гарегин II заявил о важности защиты права арцахских армян на свободную и независимую жизнь 05/08/2023   09:20  |  Лента новостей
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй 7 мая в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял около 150 выпускников и студентов Армянского университета. Об этом сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Соучредитель программы «Армянский университет» в рамках научно-образовательной ОО «Армянский проект», кандидат исторических наук Варужан Гегамян представил Святейшему Патриарху цели образовательной структуры, реализуемые ею программы и зафиксированные успехи. Г-н Гегамян подчеркнул также, что, кроме образования, целью университета является ознакомление студентов с национальными ценностями и приобщение к ним.
Оделив выпускников и студентов Армянского университета своей отеческой любовью и благословением, Его Святейшество, наряду с передачей знаний, акцентировал важность воспитания в русле духовных и нравственных ценностей. По мнению Патриарха, знания могут дать человеку благополучную и счастливую жизнь именно при условии формирования личности в русле духовно-нравственных ценностей.
На встрече Его Святейшество, коснувшись трудного положения родины и стоящих перед армянским народом вызовов, отметил важность истинно армянского воспитания молодых армян, лишь благодаря которому станет возможным выбраться из сложившейся тяжелой ситуации. Во всем этом Святейший Патриарх указал значимость роли вузов по укреплению в молодежи патриотических чувств и любви к Богу.
В ходе беседы Католикос Всех Армян подтвердил, что Армянская Апостольская Святая Церковь всегда активно поддерживала внутри армянского народа идею независимой государственности, и констатировал важность защиты права арцахских армян на свободную и независимую жизнь.
В завершение Его Святейшество ответил на вопросы студентов относительно применения принципов христианской доктрины в обществе и разворачивающейся в информационном поле проповеднической деятельности.
После встречи выпускники и студенты Армянского университета приняли участие в чинопоследовании Святой Литургии в монастыре Святой Гаяне.
11:31 30/01/2023  |  Лента новостейКатоликос Всех армян отправился с патриаршим визитом в Великобританию